Akupunktura działa.

Prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (13)

22.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Istnieje grupa pacjentów która uważa za niewystarczające efekty stosowania leków, tacy pacjenci szukają innych metod uzupełniających proces ich leczenia. Część z tych ludzi korzysta z akupunktury dzięki której czują się lepiej. Nie ma jednoznacznych badań co do skuteczności akupunktury ale według mnie wszystkie zabiegi które wpływają na polepszenie zdrowia czy samopoczucia pacjenta są godne pochwalenia, ponieważ pacjent taki ma często lepsze podejście do leczenia farmakologicznego.

23.10.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
potwierdzam

Istnieją badania naukowe potwierdzające skuteczność akupunktury w leczeniu np. niektórych zespołów bólowych, ale ich wyniki nie są do końca jednoznaczne.

30.10.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

W 1997 roku NIH Consensus Development Conference Statement stwierdził: „wyniki ujawniły, na przykład, skuteczność akupunktury w eliminowaniu pooperacyjnych mdłości i wymiotów oraz bólu zębów.

10.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Liczne tak jak te poniższe badania naukowe potwierdzają efekt pbólowy akupunktury.

11.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Akupunktura działa rozluźniająco i pbólowo ale pamiętajmy że akupunktura najlepiej działa jako profilaktyka aniżeli samo leczenie

26.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Metaanaliza wyników 29 randomizowanych, kontrolowanych badań klinicznych dowiodła, że akupunktura stosowana w leczeniu bólu przewlekłego jest skuteczna. Analizę przeprowadzili naukowcy z Memorial Sloan-Kettering Center w Nowym Jorku, a o uzyskanych rezultatach poinformowali za pośrednictwem pisma „Archives of Internal Medicine”.

13.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Porównanie obrazów uzyskanych z obu badań rezonansowych wykazało, że akupunktura modyfikowała aktywizację obszarów mózgu odpowiedzialnych za odczuwanie bólu, co przekładało się bezpośrednio na fizyczną poprawę odczuć uczestników.

20.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Przyjrzyjmy się więc bliżej wynikom badań przeprowadzonych przez grupę niemieckich naukowców. Eksperyment dotyczył wpływu akupunktury na przewlekłe bóle pleców/kręgosłupa. Szef projektu dr Heinz Endres podzielił 1100 pacjentów na 3 grupy. Pierwsza została poddana standardowej terapii klinicznej w której skład wchodziły masaże, środki farmakologiczne czy poduszki elektryczne. Druga była leczona za pomocą klasycznej akupunktury. Trzecia grupa natomiast została poddana „fałszywej” akupunkturze polegającej na tym, że igły były umieszczane bardzo płytko w miejscach o których nie wspomina tradycyjna medycyna chińska. Badania wykazały, że w pierwszej grupie poprawę samopoczucia odczuło 27% osób, w drugiej 47%, a w trzeciej 44%.

26.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Porównanie obrazów uzyskanych z badań rezonansowych wykazało, że akupunktura modyfikowała aktywizację obszarów mózgu odpowiedzialnych za odczuwanie bólu, co przekładało się bezpośrednio na fizyczną poprawę odczuć uczestników.

26.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Okazuje się ona być skuteczną metodą leczenia, m. in. bólu (stymuluje chociażby wydzielanie endorfin)

25.03.2013 przez Jerzy Zięba - Inny: Naturopatia
potwierdzam

Na podstawie 20-stu lat stosowania u mnie i u wielu... wielu innych osób akupunktury - POTWIERDZAM, że działa. Do Marcina Musiała : działanie przeciwbólowe, to jedno z tysiąca.... Pojedź do Chin i spędź w dobrej klinice Tradycyjnej Medycyny Chińskiej tak ze 6 miesięcy... wrócisz nie ten sam :-)))) będziesz znacznie... znacznie lepszym lekarzem ! dla którego medycyna nie kończy się tylko na tym co wyszuka w PubMed-zie :-))))

26.12.2013 przez Jarek Feith - Inny: kreatywny
potwierdzam

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazała w swoim raporcie listę schorzeń, w leczeniu których akupunktura jest skuteczna.

2.02.2016 przez kezsunaj - Inny: Naukowy Sceptyk
obalam

Nie udowodniono, że działanie akupunktury różni się od efektu placebo. Najlepiej obrazuje to eksperyment z 2009 z fałszywymi igłami (ostrze chowa się i nie przebija skóry ale pacjent o tym nie wie). Okazało się, że pacjenci deklarowali działanie uśmierzające przy leczeniu chronicznego bólu pleców. Nie miało przy tym znaczenia czy używano prawdziwych igieł, czy fałszywych. Okazało się także, że miejsce wbijania prawdziwych igieł też nie było istotne.