żurawina pomaga w problemach z drogami moczowymi

ostatnio słyszę to stwierdzenie wszędzie, jak to z tą żurawiną jest?

Próby weryfikacji mitu (11)

22.10.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

sok żurawinowy nie pozwala bakteriom kleić się do siebie ani przylegać do płytki. A pojedynczo mają małą szansę, by utrzymać się w drogach moczowych - są z nich wypłukiwane

http://wyborcza.pl/1,75476,8296616,Dlaczego_zurawina_leczy_infekcje_drog_moczowych.html#ixzz2A3Lbf8IL

22.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Żurawina jest bardzo cenną rośliną leczniczą od dawna stosowaną w leczeniu chorób układu moczowego. Swoją przydatność zawdzięcza między innymi: taniny i proantocyjany utrudniające bakterią przyleganie do ścian narządów.

23.10.2012 przez Michał Kaźmierczak - Inny: magister analityki medycznej
potwierdzam

Potwierdzam:)

24.10.2012 przez Michał Smoliński - Student medycyny: przyszły lek :P
potwierdzam

Codzienne picie soku z żurawin (około 1 litra), hamuje przyleganie bakterii do błony śluzowej dróg moczowych, co zmniejsza ryzyko zakażeń układy moczowego. Sok lub inne preparaty (np. tabletki) mają więc znaczenie w profilaktyce chorób zakaźnych układu moczowego, (szczególnie u kobiet u który schorzenia te występują często) i wspomagająco w leczeniu. "Żurawina w zapobieganiu zakażeniom układu moczowego - przegląd systematyczny.

24.10.2012 przez Michał Smoliński - Student medycyny: przyszły lek :P
riposta

Codzienne picie soku z żurawin (około 1 litra), hamuje przyleganie bakterii do błony śluzowej dróg moczowych, zakwasza mocz oraz działa bakteriobójczo co zmniejsza ryzyko powstawania zakażeń układu moczowego oraz ułatwia ich leczenie (szczególne znaczenie u kobiet u których zakażenia występują często). "U osób z nawracającym ZUM i u kobiet z ZUM przyjmowanie wyciągu z owoców żurawiny przez 6-12 miesięcy zmniejsza ryzyko nawrotów objawowego ZUM"

10.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Żurawina jest zalecana jako niefarmakologiczna metoda zapobiegania ZDM.

źródło: Choroby wewnętrzne A.Szczeklik

6.12.2012 przez Amelia Prorok - Inny: Interesuję się medycyną od wielu lat
potwierdzam

zakwasza mocz dzieki czemu pomaga pozbyć się infekcji

12.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Owoce żurawiny od setek lat były cenione jako naturalne remedium na zakażenia układu moczowego. W 1994 roku przeprowadzono badanie z udziałem 153 kobiet, które dało naukowych dowodów na to, że żurawina zapobiega infekcją układu moczowego. W tym badaniu kobiety, które otrzymały sok żurawinowy zapadały na infekcje układu moczowego o połowę rzadziej niż te którym podano placebo.

Ochronne działanie soku żurawinowego wynika z:

zakwaszaniu moczu,

zawartości w nim kwasu hipuronowego, który ma działanie antybakteryjne,

zawartości składników utrudniających przyleganie bakterii Esherichia coli (E.coli) do ścian układu moczowego.

Zanim dojdzie do infekcji, bakterie E.coli muszą najpierw „przyczepić się” do ścian układu moczowego. Substancje zawarte w żurawinie skutecznie to uniemożliwiają. Dzięki temu bakterie E. coli są wypłukiwane wraz z moczem. Ponieważ aż 80 do 90 % infekcji układu moczowego powodowanych jest przez te bakterie, ochrona jaką daje żurawina jest dość istotna.

13.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

badania naukowe udowodniły, że leki zawierające wyciąg z żurawiny zmniejszają przyczepność bakterii wywołujących stany zapalne do ścianek moczowodu i ułatwiają ich wypłukiwanie z dróg moczowych.

20.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Aby uchronić się przed dolegliwościami ze strony układu moczowego warto zacząć spożywać produkty na bazie owoców żurawiny, takie jak naturalny sok żurawinowy, bądź wyciągi z żurawiny dostępne w formie preparatów w postaci kapsułek. Żurawina jest znaną rośliną zielarską wykorzystywaną od dawna w leczeniu zakażeń układu moczowego. Pozyskiwany z woców żurawiny naturalny sok zawiera niezwykle cenne składniki pomagające usunąć przyczynę zapaleń, czyli bakterie chorobotwórcze. Sok z żurawin jest bogaty w polifenole, antocyjany i witaminy, które mają bardzo korzystny wpływ na stan układu moczowego. Niezwykłe właściwości soku z żurawin znalazły potwierdzenie w wielu publikacjach naukowych. Udowodniono, że regularne picie soku z żurawin zmniejsza o połowę częstotliwość nawrotów zakażeń, gdyż ogranicza przyczepianie się chorobotwórczych bakterii do ścian pęcherza moczowego i moczowodów. Najczęstszą przyczyną infekcji układu moczowego jest bakteria Escherichia coli. Zawarte w żurawinie taniny i proantocyjany utrudniają bakteriom chorobotwórczym E.coli osadzanie się na błonach śluzowych. Proantocyjany zmieniają kształt bakterii, utrudniają im wydzielanie substancji sygnałowej związanej z rozwojem kolonii, wskutek czego nie są one w stanie tworzyć biofilmów (nie zakładają kolonii na powierzchni błon śluzowych) i są łatwiej wypłukiwane z pęcherza przy oddawaniu moczu.

26.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Sok z żurawin niszczy bakterie odpowiedzialne za zapalenia dróg moczowych.

11.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
potwierdzam

Jak najbardziej jest to prawda: U osób z nawracającym ZUM i u kobiet z ZUM przyjmowanie wyciągu z owoców żurawiny (w postaci soku, kapsułek lub tabletek) przez 6-12 miesięcy zmniejsza ryzyko nawrotów objawowego ZUM. U osób starszych i u chorych poddawanych cewnikowaniu pęcherza moczowego (z powodu pęcherza neurogennego) ryzyko nawrotu objawowego ZUM było podobne w grupie żurawiny i w grupie kontrolnej.

Źródło: http://www.pogromcymitowmedycznych.pl/myth/357/%C5%BCurawina-pomaga-w-problemach-z-drogami-moczowymi/; http://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/show.html?id=51947; http://www.mp.pl/artykuly/index.php?aid=38520&_tc=07F47A6C5029931F2A083EFBC547DA0A.