Pozycja siedząca jest bardziej obciążająca dla kręgosłupa niż pozycja stojąca.

Zgadzacie się z takim stwierdzeniem?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

22.10.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Najbardziej obciążającą pozycją dla kręgosłupa jest pozycja siedząca. Właśnie w tej pozycji (siedzącej), z plecami opartymi o krzesło, na krążek międzykręgowy znajdujący się między 3 a 4 kręgiem lędźwiowym, wywierany jest nacisk rzędu 140 kg. Przy lekkim pochyleniu do przodu nacisk ten zwiększa się do ok. 175 kg, aby w czasie głębszego pochylenia wzrosnąć do 250-275 kg.

22.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Według załączonego w linku filmiku różnica między pozycją siedzącą a stojącą nie jest duża, ale jest. Najbardziej obciążamy kręgosłup podnosząc ciężkie przedmioty w pozycji siedzącej a najmniej leżąc. Pozycja stojąca plasuje się w środku.

23.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Oczywiście kręgosłup jest najbardziej obciążony podczas siedzenia, dlatego że cały ciężar ciała podczas siedzenia opiera się na kręgosłupie i to on odpowiada za utrzymanie naszej postawy, podczas gdy stoimy to odciążamy kręgosłup i tę funkcję przejmują nogi

24.10.2012 przez Jakub Adamczewski - Inny: Chemik
potwierdzam

Niestety mit potwierdzam empirycznie - wolę stać dwie godziny niż siedzieć jedną :(... W linku podstawowe błędy postawy i zasady BHP dotyczące przenoszenia i podnoszenia ładunków.

25.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Pozycja siedząca powoduje, że ciężar ciała nie jest przenoszony wzdłuż kręgosłupa tak, jak ma to miejsce w pozycji stojacej. Ciężar ciała jest wychylony do przodu co w pozycji siedzącej kompensujemy uruchamiając dodatkowe mięśnie by utrzymać postawę, co zwiększa napreżenia na kręgosłup.

Źródła: Anatomia człowieka A. Bochenek

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16508537

21.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Naukowo udowodniono, że pozycja siedząca w znacznie większym stopniu obciąża kręgosłup lędźwiowy niż pozycja stojąca, czy nawet chodzenie

8.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Tak gdyż pozycja siedząca nie jest naturalna dla naszego kręgosłupa. czasie siedzenia z wyprostowanymi plecami na krążek wywierany jest nacisk ponad 140 kg, gdy pochylimy się trochę do przodu -już około 175 kg, a przy jeszcze głębszym nachyleniu - aż 250-275 kg.

20.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

W dzisiejszych czasach wielogodzinna praca przy biurku wydaje się być naturalnym procesem, dla niektórych osób niczym niezwykłym. Jednak, jeśli przyjrzeć się skutkom, jakie niesie ze sobą taki tryb życia, można dojść do zastraszających wniosków. Nasz kręgosłup nie jest, bowiem przystosowany do takiego funkcjonowania, a pozycja siedząca jest bardzo niekorzystna. Niedbała pozycja siedząca trwająca przez większą część dnia, brak ruchu są częstymi przyczynami dolegliwości bólowych. Przyczyną tych dolegliwości niekoniecznie musi być sam kręgosłup. Obciążenia przenoszone są na tkanki miękkie (mięśnie, torebki stawowe, więzadła, powięzi), dochodzi do ich długotrwałego rozciągania. Dolegliwości bólowe mogą pojawić się już po 30 minutach od przyjęcia szkodliwej pozycji.

26.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Pozycja siedząca bardziej obciąża kręgosłup. Jeśli taka jest nasza praca, należy szukać sposobów kompensacji, dających szanse i możliwości wzmocnienia mięśni kręgosłupa – wzmocnienie to jest możliwe tylko poprzez ćwiczenia.

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Należy pamiętać, że (pomimo iż najczęściej wygodna!) pozycja siedząca, jest najgorszą pozycją naszego ciała i najbardziej obciążającą kręgosłup, szczególnie odcinek lędźwiowy.

7.02.2013 przez Karol Magdziarek - Inny: Fizjoterapeuta
potwierdzam

Zgodnie z biomechaniką jest najbardziej obciążająca dla kręgosłupa