Wypicie dużej ilości wody może zabić.

I to podobno wcale nie z tego powodu, że pęknie żołądek.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (18)

22.10.2012 przez Michał Żuk - Inny: uczeń
potwierdzam

Tak, jest to związane z zaburzeniem równowagi elektrolitów w organizmie. Gdy jest w nim za dużo wody, zaczyna ona, na zasadzie osmozy, przedostawać się do komórek, z których, dla zrównoważenia stężeń wydalany jest sód. Wypełniane wodą komórki pęcznieją. Prowadzi to do, między innymi, wzrostu ciśnienia w czaszce, a potem gdy jeszcze bardziej się one powiększą, do obrzęku mózgu, który doprowadzić może do utraty przytomności, zapadnięcia w śpiączkę i śmierci.

23.10.2012 przez Arkadiusz R. - Inny: Poszukiwacz Prawdy
potwierdzam

Owszem, zwłaszcza jeśli wypadniemy z łodzi i będzie to jeszcze morska woda... ;-)

Ale na poważnie, woda z dużą ilością minerałów szkodzi, i potwierdzam to z własnego doświadczenia... piłem dużo mineralnej i czułem się coraz gorzej, po obejrzeniu poniższego filmu zamieniłem mineralną na przegotowaną i nastąpiła poprawa. Warto to przemyśleć... w tym kontekście Potwierdzam ten mit!

Dołączone wideo:
23.10.2012 przez Maria Magdalena - Student: student jaki jest kazdy widzi
potwierdzam

Kiedy w organizmie jest za dużo wody wiele minerałów zostaje rozpuszczonych, co powoduje obrzęk mózgu.

23.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Zarówno małe jak i duże ilości mogą zabić. W tym jednak wypadku chodzi o tzw przewodnienie organizmu które może być groźne nawet dla życia organizmu

23.10.2012 przez Michał Kaźmierczak - Inny: magister analityki medycznej
potwierdzam

"Najgłośniejsze tego typu zdarzenie miało miejsce w styczniu 2007 roku w Stanach Zjednoczonych, gdy w wyniku konkursu przeprowadzonego przez kalifornijską rozgłośnię radiową uczestniczka zawodów zmarła. Zadanie polegało na wypijaniu małej butelki wody co 2 minuty i jak najdłuższym wstrzymywaniu moczu. Nagrodą w konkursie była konsola do gier Wii. (Hasło konkursu brzmiało „Hold your wee for Wii”, gra słów wee =”siuśki”). Zawodnicy byli bardzo zdeterminowani i długo nie dawali za wygraną. Po dwóch godzinach i niemal 8 litrach wypitej wody na „polu bitwy” pozostało dwóch zawodników, kobieta cierpiąca już na pierwsze poważne objawy zatrucia wodnego zrezygnowała z dalszej rywalizacji, niestety zmarła po dotarciu do domu.

Najbardziej narażeni na zatrucie wodne są sportowcy, głównie maratończycy, którzy po zakończonym biegu łapczywie pochłaniają bardzo duże ilości wody w krótkim czasie. Nagły wzrost ilości wody w organizmie automatycznie rozregulowuje gospodarkę wodno-mineralną. Spada stężenie kluczowych jonów, powodując uczucie osłabienia, ból głowy, rozkojarzenie, utratę świadomości. Płyny ustrojowe silnie się rozcieńczają, szczególnie krew, której zwiększonej ilości nie nadąża pompować serce, a substancje odżywcze są w niej tak rozcieńczone, że nie wyczerpują potrzeb organizmu.

Ponadto gromadzące wodę komórki ciała puchną, zwiększając kilkakrotnie swoja objętość. Najbardziej krytyczny jest w tej fazie obrzęk mózgu. Miękka tkanka mózgowa otoczona jest sztywnymi kośćmi czaszki i nie ma miejsca na powiększanie swojej objętości. Jedynym kierunkiem jaki może obrać puchnący mózg, jest podstawa czaszki, niestety znajdujące się tam ośrodki sterują pracą mięśni oddechowych i serca. Intensywny nacisk nabrzmiałego mózgu doprowadza do ściśnięcia móżdżku i dosłownego jego wyłączenia. Zahamowanie akcji serca i zablokowanie oddechu powoduje natychmiastową śmierć".

25.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Zgodnie ze słowami Paracelsusa: "Dosis sola facit venum" - czyli dawka czyni trucizną.

Generalnie moze dojść do zatrucia wodnego. jeśli mamy znaczny ubytek elektrolitów, np u maratończyków, uzupełniany wodą bez odpowiedniej ilości głównie sodu. Dochodzi wówczas do "rozcieńczenia" krwii, czyli do hiperwolemii hipoosmotycznej. Jest to stan, który może doprowadzić do śmierci.

Również czesto dochodzi do tego u niemowląt ponizej 6 mca życia.

Xródło: choroby wewnętrzne A.Szczeklik

25.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
potwierdzam

Oczywiscie ze może zabić, sa nawet jakies doniesienia o tym, ze podczas jednego z konkursów jakas kobieta zmarła w wyniku wypica zbyt duzej ilosci wody w krótkim czasie. Jak to mówia, kazda substancja jest trucizna w odpowiedniej dawce

30.10.2012 przez Damian Głogowski - Patron portalu: magister inżynier
potwierdzam

"Przypadki "zatrucia wodą", znane także jako hiponatremia zdarzają się zwykle biegaczom, którzy wypijają ogromne ilości wody po pokonaniu maratonu. Zbyt dużo wody w organizmie powoduje wypłukiwanie z niego minerałów, m.in. niebezpiecznie spada poziom sodu. Pojawiają się wówczas bóle i zawroty głowy oraz omdlenia. W najpoważniejszych wypadkach powoduje to śmiertelny obrzęk mózgu."

3.11.2012 przez erjota - Lekarz: lekarz stażysta
potwierdzam

Może dojść do przewodzenia organizmu i zaburzeń elektrolitowych.

21.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

jest to tzw. przewodnienie hipotoniczne. dochodzi do zaburzenia elektrolitów, może dojśc do obrzęków płuc oraz mózgu, co bezpośrednio może być przyczyną śmierci

22.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Potwierdzam. Nadmiar wody wypitej zbyt szvbko moze po pierwsze znacznie podwyzszyc cisnienie tetnicze- zgubnie w skutkach dla osob z niewydolnoscia krazenia, chorym sercem itd. Idac dalej, dochodzi do zaburzen elektrolitowych- hipoosmotyczna woda rpzedostaje sie do hiperosmotycznych wzgledem niej komorek i powoduje ich obrzek. W linku artykul o kobiecie ktora zmarla od nadmiaru wody.

7.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Potwierdzam wypicie dużej ilości wody może spowodować przesiąkanie krwi do płuc co za tym idzie obrzęk płuc który jest b. ciężkim stanem zagrożenia życia

20.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Równie niebezpieczne dla organizmu jak odwodnienie jest także pochłonięcie zbyt dużej ilości wody. Mimo picia czystej, niczym nieskażonej wody, może dojść do śmiertelnego zatrucia organizmu, zwanego zatruciem wodnym lub przewodnieniem. Zdarza się to niezwykle rzadko, najczęściej przez zupełny brak świadomości zagrożenia. Aby doprowadzić do śmierci, wystarczy już wypicie kilku litrów wody.

23.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Wypicie nadmiernej ilości wody w krótkim czasie nosi nazwę przewodnienia hipotonicznego.Jest to stan zagrażający życiu gdyż może dojść do obrzęku mózgu.Dotyczy on zwykle sportowców lub ludzi po ogromnym wysiłku fizycznym którzy wypijają duże ilości wody.

26.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

W 2007 r. w wyniku wypicia zbyt dużej ilości wody w czasie konkursu „Hold Your Wee for a Wii” organizowanym przez stację radiową KDND-FM, zmarła Amerykanka.

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Zwłaszcza w chorobie, której towarzyszy nieustające pragnienie.

9.04.2013 przez Katarzyna - Student: inżynier biomedyk
potwierdzam

Potwierdzam. Zbyt duża ilość wody powoduje obrzęk mózgu, co jest śmiertelne dla nas.

" Nagły wzrost ilości wody w organizmie automatycznie rozregulowuje gospodarkę wodno-mineralną. Spada stężenie kluczowych jonów, powodując uczucie osłabienia, ból głowy, rozkojarzenie, utratę świadomości. Płyny ustrojowe silnie się rozcieńczają, szczególnie krew, której zwiększonej ilości nie nadąża pompować serce, a substancje odżywcze są w niej tak rozcieńczone, że nie wyczerpują potrzeb organizmu."

12.08.2015 przez Patryk Kłopocki - Inny: dyplomowany kucharz małej gastr./specjalizacja zawodowa: żywienie zbiorowe konsumentów
potwierdzam

Zbyt duże wypicie wody może spowodować zgon. Był taki przypadek, gdzie jedna z kobiet w Ameryce brała udział w konkursie, gdzie chciała wygrać konsole do gier dla dzieci. Wypiła ok. 7,5l wody, co potem zaczęła boleć ją głowa i nastąpiły drgawki. Kiedy poszła do domu, nastąpił zgon. Lekarze stwierdzili zgon w wyniku nieodpowiedniej równowagi elektrolitów. Co ciekawe, słuchacz przed tym konkursem zadzwonił do organizatora, że może skończyć się tragicznie, lecz oni zignorowali.