Chodzenie na wysokich obcasach powoduje bóle kręgosłupa.

Najbardziej nasilone w odcinku lędźwiowym. Czy panie potwierdzą?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (9)

22.10.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

W wysokim obuwiu pięta jest uniesiona a cała stopa ustawiona w nienaturalny sposób. Powoduje to skrócenie ścięgna Achillesa oraz przeniesienie ciężaru ciała ku przodowi. Ścięgno Achillesa może ulec trwałemu przykurczowi, co utrudnia prostowanie stopy. Na skutek noszenia wysokich obcasów cierpi również kręgosłup, bo ciężar ciała przenoszony jest do przodu, co wymusza pogłębienie naturalnego wygięcia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

23.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Noszenie obcasów wpływa przede wszystkim na postawę i wadę kręgosłupa, deformuje też stopę( zmiany śródstopia i haluksy) Jak zapewne wiesz, zmiany w postawie kręgosłupa w późniejszym okresie czasu mogą rzutować na wiele spraw, włacznie ze zwyrodnieniami. Organizm to naczynia połączone, jedno rzutuje na drugie. Ale trzeba dodać jedną ważną rzecz wysokie obcasy są zalecane przy chorobie zzsk

25.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Dokonano przeglądu literatury na taki temat. Nie ma jednoznacznych dowodów naukowych potwierdzających taki związek. Powszechność tych dwóch rzeczy wymaga dalszych, przejzystych i jednoznacznych badań nt.

15.11.2012 przez Rachela - Inny: przyszły ortopeda
potwierdzam

tak, ponieważ ciało jest ułożone w inny, nienaturalny sposób. Przez chodzenie na obcasach powstają wady stóp takie jak np. halluksy(paluchy koślawe), powodują one ból i stan zapalny kaletki, często trzeba je leczyć zabiegiem operacyjnym. Przy halluksach powstają palce młoteczkowate, które też często trzeba operować. Można mieć problemy z ścięgnem achillesa, który może ulec stałemu przykurczowi.

21.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Obcasy powinny mieć wysokość 2–3 cm (najwięcej 4 cm). Wyższe wymuszają nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa – zwiększają krzywiznę u jego podstawy, co powoduje nadmierny ucisk na kręgi. A na dodatek ciągłe chodzenie w pantoflach na wysokich obcasach prowadzi do rozciągnięcia i osłabienia mięśni brzucha.

8.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Potwierdzam gdyż ciężar ciała idzie do przodu. Deformują się stopy. A po zatem mięsne grzbietowe są cały czas strasznie napięte

22.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Chodzenie na wysokich obcasach warunkuje ciężką pracę kręgosłupa. Kolana są nienaturalnie zgięte, a biodra za bardzo wysunięte do przodu. Taka postawa powoduje, że lędźwiowy odcinek kręgosłupa jest nadmiernie wygięty i przeciążony

26.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Kobiety mogą cierpieć na bóle pleców w okolicy lędźwiowej, jeśli często noszą buty na wysokim obcasie. W takim obuwiu pięta jest uniesiona a cała stopa ustawiona w nienaturalny sposób. Powoduje to skrócenie ścięgna Achillesa oraz przeniesienie ciężaru ciała ku przodowi. Ścięgno Achillesa może ulec trwałemu przykurczowi, co utrudnia prostowanie stopy. Na skutek noszenia wysokich obcasów cierpi również kręgosłup, bo ciężar ciała przenoszony jest do przodu, co wymusza pogłębienie naturalnego wygięcia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

wysoki obcas powoduje pogłębienie lordozy lędźwiowej, zatem naciski serwowane lędźwiom będą nierównomiernie rozłożone. Ucisk na korzenie nerwowe w tym miejscu może być przyczyną silnych bólów kręgosłupa a nawet stałych zniekształceń w tym obrębie. Tylko w przypadku spłaszczenia lordozy lędźwiowej noszenie butów z podwyższeniem może przynieść złagodzenie bólów.