Parówki nie są szkodliwe dla dzieci

Dzieci uwielbiają parówki, więc czemu im ich nie dawać?

Próby weryfikacji mitu (21)

14.09.2012 przez Sylwia Mąkosa - pasjonat medycyny
potwierdzam

Można dawać tylko ciężko znaleźć takie gdzie nie zejdziesz mięsa oddzielanego np mechanicznie czy też bez zagęszczaczy i chemii.

14.09.2012 przez Monika Leżańska - Inny: dociekliwa
obalam

Parówki są ogólnie szkodliwe, nie tylko dla dzieci. Wystarczy przeczytać skład - często mniej niż 50% mięsa. A reszta? Aż strach się bać. Soja, ulepszacze, konserwanty, substancje wzmacniające smak.

15.09.2012 przez Małgosia - Inny: szkolenia, doradztwo, coaching
obalam

Są absolutnie szkodliwe! Zawierają chemie (konserwanty),wszystkie "smaczne" dodatki w postaci dodatków smakowych wzmacniaczy smaku itp. Nie zawierają mięsa,, albo mięso bardzo złej jakości, dodatkowo są bardzo tłuste.

17.09.2012 przez Grzegorz P - Student: studiuję informatykę
potwierdzam

wszystko z głową - jak dziecko sie przeje to brzuszek bedzie bolał

17.09.2012 przez Karol K - Student: Student
obalam

Ekstremalnie wysoka ilość wypełniaczy powoduje, że organizm nie za bardzo je toleruje.

17.09.2012 przez Jacek - Inny: Handlowiec
potwierdzam

Trzeba czytać skład. Te najtańsze z dyskontów są faktycznie naszprycowane chemicznych swinstwem w stopniu kosmicznym ale sa takie, gdzie jest 90% mięsa a nie MOM - np. Sokołów. Bardzo smaczne notabene :)

19.09.2012 przez Damian Głogowski - Patron portalu: magister inżynier
potwierdzam

Parówki nie są szkodliwe dla dzieci pod warunkiem, że są to prawdziwe parówki z prawdziwego mięsa bez dodatku chemii. Polecam program "Wiem co jem" - tam była o tym mowa jakiś czas temu.

24.09.2012 przez Alicja Lipińska - Inny: osoba bardzo mocno powiązana ze światem medycznym i bardzo zainteresowana zagadnieniami medycznymi
obalam

Może określenie szkodliwe nie do końca jest tu odpowiednie.

W parówkach jest bardzo dużo dodatków takich jak gluten bądź glukoza. Jeśli chcemy aby dziecko otrzymywało wartościowe posiłki o odpowiedniej kaloryczności lepiej zrezygnować z parówek.

A jeśli już podawać (to po wcześniejszym sprawdzeniu na opakowaniu) to tylko takie które zawierają jak największą ilość mięsa. Te parówki cechują się znacznie wyższą ceną od pozostałych.

29.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Parówki nie są szkodliwe dla dzieci pod warunkiem że zawierają minimum 75% mięsa w parówce, inne są faszerowane chemią, wodą, wypełniaczami i innymi paskudztwami.

9.10.2012 przez Ewa Baran-Ligus
potwierdzam

A czy wszystkie szynki są zdrowe? Trzeba czytać etykiety- wystrzegać się parówek z niską zawartością mięsa, z MOM, z dużą zawartością tłuszczu czy substancji ulepszających. Zdrowy rozsądek przede wszystkim :)

13.10.2012 przez Mariusz87 - Pielęgniarka: Rat. Med. - Pielęgniarz
obalam

Tak naprawdę to do końca nie wiemy co w parówkach się znajduje. Dzieci uwielbiają parówki. Ale jeżeli wczytamy się w skład to możemy wyczytać ile jest tam czynników, które są szkodliwe dla dziecka np. E itp.

19.10.2012 przez Kasia LInde - Inny: nauczyciel
obalam

Jeśli producent podaje, że parówka zawiera 92% mięsa, a szynka 80% to coś jest nie tak. I z jednym i z drugim produktem. Homogenizowana masa parówek umożliwia upchnięcie w nich wszystkiego, a czego oczy nie widzą...Dlatego wolę parówki bezmięsne. Sojowe. Najlepiej z Polsoi, bo są nie tylko smaczne, ale i z certyfikatem niestosowania soi modyfikowanej genetycznie.

23.10.2012 przez Agnieszka Kaczmarek
obalam

W parówkach jest głównie MOM i chemia, wiec nic odżywczego i zdrowego.

26.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Szkodliwe nie są bo przecież tyle osób je parówki i nic im nie dolega. Nie zmienia to jednak faktu że nie posiadają one zbyt wielu wartościowych pierwiastków czy witamin.

31.10.2012 przez Paulina Górska - Student medycyny: dietetyka IV rok
obalam

Parówki są produktem spożywczym o małej wartości odżywczej. Mięso stosowane do ich produkcji to najczęściej, tzw. MOM (mięso oddzielone mechanicznie), czyli skórki, pazurki. Ponadto parówki zawierają duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu.

Parówki zawierają również liczne konserwanty

(np. E 250-azotyn sodu)wzmacniacze smaku

(np.E 621-glutaminian sodu). Zdecydowanie nie są produktem zalecanym dzieciom.

8.11.2012 przez Kamila Zyzak - Lekarz: pediatra
obalam

Parówki często zawierają MON (mięso oddzielane mechanicznie) czyli chrząstki, skórę, czyli nic dobrego ani zdrowego dla dzieci

10.11.2012 przez magdalena - Inny: urzędas
potwierdzam

wszystko dla ludzi- parówki też. Kwestia jakie. Bywają parszywe ale są i smaczne wypełnione mięsem. Raz na jakiś czas z pewnością nie zaszkodzi.

13.11.2012 przez Karolina Tychowska - Inny: grafik komputerowy
obalam

Zawieraja same "zdrowe" składniki: MOM, sól, konserwanty, sztuczne barwniki, duzo tłuszczu .....

19.11.2012 przez Martusia - Inny: ...
obalam

Parówki to najgorsze "kiełbaski" dla dzieci i nie tylko. Większość z nich zawiera MOM, soje i inne wypełniacze. Nie dają żadnych wartości odżywczych.

21.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

Parówki to wędlina powstająca najczęściej ze zmielonych na drobno składników, takich jak: mięso, kości, jelita oraz odpadki mięsne, które nie nadają się do spożycia w formie nieprzetworzonej i nie są wykorzystywane w produkcji innych wędlin. Ponadto mogą zawierać nawet do 40 % tłuszczu

21.11.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
obalam

Chyba tylko takie, które sami zrobimy. Jak się czyta, z czego robione są parówki, to nawet psu bałabym się dać do jedzenia, o dzieciach nie wspomnę

25.11.2012 przez Ernest Piotr Kuchar - Lekarz: Dr n. med.
Mit nie jest możliwy do jednoznacznego obalenia/potwierdzenia

Trudna sprawa. Wszelkie uogólnienia niosą w sobie ryzyko błędu.

Jak pisze Pani Ewa: " a czy wszystkie szynki są zdrowe? Trzeba czytać etykiety- wystrzegać się parówek z niską zawartością mięsa, z MOM, z dużą zawartością tłuszczu czy substancji ulepszających. Zdrowy rozsądek przede wszystkim :)"

Co jest pewne? Parówki zawiarające "zdrowe" naturalne składniki jak np. mięso mogą być normalnym skłądnikiem diety dziecka. Jak ładnie to ujął pan Adam Głogowski: "Parówki nie są szkodliwe dla dzieci pod warunkiem, że są to prawdziwe parówki z prawdziwego mięsa bez dodatku chemii. Polecam program "Wiem co jem" - tam była o tym mowa jakiś czas temu."

Jeżli zawierają substancje uznane za szkodliwe, to dzieci nie powinny ich jeść. Dodam tylko, że żywność w Polsce podlega kontroli Sanepidu, Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej (mięso) i Państowej Inspekcji Handlowej. Miejmy nadzieję, ze te kontrole chronią nas i nasze dzieci przed szkodliwą żywnością. Całkowicie zgadzam się z panią Alicją Lipińską: "może określenie szkodliwe nie do końca jest tu odpowiednie. W parówkach jest bardzo dużo dodatków takich jak gluten bądź glukoza. Jeśli chcemy aby dziecko otrzymywało wartościowe posiłki o odpowiedniej kaloryczności lepiej zrezygnować z parówek.A jeśli już podawać (to po wcześniejszym sprawdzeniu na opakowaniu) to tylko takie które zawierają jak największą ilość mięsa. Te parówki cechują się znacznie wyższą ceną od pozostałych".

Co racja to racja, kiedyś się mówiło "tanie mięso psy jedzą". Myślę, że parówki nie są trujące czy szkodliwe, po prostu wykonane z najtańszych składników są tuczącym pokarmem o niskiej wartości odżywczej.