W czasie ciąży nie powinno się malować paznokci.

Co z malowaniem paznokci w trakcie ciąży? Czy zwykły lakier może mieć zły wpływ na nienarodzone jeszcze dziecko? Słyszałam, że najbardziej niebezpieczny jest akryl nakładany na paznokcie, bo może być toksyczny dla dziecka. Ile w tym prawdy?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (7)

19.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Nie ma jako takch przeciwwskazan do malowania paznokci w czasie ciazu- substancje do tego sluace nie przenikaja przez plytke paznokciowa. Niemniej, do porodu zalecane jest zmycie wszystkiego z plytki paznokcia. Pomoze to w czasie porodu dostrzec ewentualna sinice u matki, ktora moze byc objawem problemow w czasie porodu.

9.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Powstało wiele mitów na temat malowania paznokci. Jednak prawda jest taka, że nie mają one zbytniego wpływu na rozwój płodu. W dzisiejszych czasach nie stwierdzono, aby związki chemiczne znajdujące się w lakierze miały wpływ na organizm. Oczywiście istnieją szkodliwe składniki takie jak Ftalany, do których środowiska ekologiczne mają zastrzeżenie.

Przeprowadzono badania, które potwierdził, że zbyt duża dawka tej substancji może niekorzystnie wpływać na rozwój narządów rozrodczych szczególnie u chłopców.

Obecnie producentom zakazano stosowania zbyt wysokiego stężenia tej substancji w lakierach .

20.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Powstało wiele mitów na temat malowania paznokci. Jednak prawda jest taka, że nie mają one zbytniego wpływu na rozwój płodu. W dzisiejszych czasach nie stwierdzono, aby związki chemiczne znajdujące się w lakierze miały wpływ na organizm. Oczywiście istnieją szkodliwe składniki takie jak Ftalany, do których środowiska ekologiczne mają zastrzeżenie.

24.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Obecnie wiadomo, że nie zostały zgłoszone żadne przypadki negatywnego wpływu na ciążę zabiegów takich jak manicure czy pedicure. Jednak wiele najnowszych raportów FDA wskazuje, że substancje chemiczne zawarte w lakierze do paznokci i zmywaczach mogą być niebezpieczne i spowodować problemy zdrowotne, w tym podrażnienia skóry, stany zapalne, wysypki czy zatrucie.

W wielu preparatach przeznaczonych do paznokci stosuje się rozpuszczalniki takie jak toluen, alkohol izopropylowy czy formaldehydy i ftalany służące jako plastyfikatory do lakierów oraz rozpuszczalniki do usuwania lakierów, tj. aceton. Istnieje badanie na temat poronienia wśród kosmetologów. Badanie to zasugerowało, że działanie tych substancji zwiększa ryzyko poronienia, szczególnie w przypadku kobiet pracujących przy zdobieniu paznokci, tj. manicurzystek. Oczywiście niezbędne są dodatkowe badania, które potwierdziłyby wyżej wymienione podejrzenia, ale mimo wszystko warto zachować szczególną ostrożność. Poza wyżej wymienionymi substancjami, zwracaj uwagę na inne niebezpieczne substancje znajdujące się w składzie lakierów do paznokci, takie jak metakrylan metylu – związek chemiczny, który po połknięciu rozkłada się na cyjanek. Jest niebezpieczny i może powodować liczne problemy zdrowotne.

26.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Malowanie paznokci nie ma znaczącego wpływu na rozwój płodu.

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

W wielu preparatach przeznaczonych do paznokci stosuje się rozpuszczalniki takie jak toluen, alkohol izopropylowy czy formaldehydy i ftalany służące jako plastyfikatory do lakierów oraz rozpuszczalniki do usuwania lakierów, tj. aceton. Istnieje badanie na temat poronienia wśród kosmetologów. Badanie to zasugerowało, że działanie tych substancji zwiększa ryzyko poronienia, szczególnie w przypadku kobiet pracujących przy zdobieniu paznokci, tj. manicurzystek. Oczywiście niezbędne są dodatkowe badania, które potwierdziłyby wyżej wymienione podejrzenia, ale mimo wszystko warto zachować szczególną ostrożność.

18.02.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

W dzisiejszych czasach nie stwierdzono, aby związki chemiczne znajdujące się w lakierze miały wpływ na organizm.