Zespół Downa to choroba

Czy zespół Downa to choroba?

Próby weryfikacji mitu (17)

13.09.2012 przez Łukasz Sołtysiak - Lekarz: lekarz
potwierdzam

Zdefiniowanie, czym jest choroba, jest trudne, ale jeśli oprzemy się o założenie, że chorobą jest odstępstwo od pełni zdrowia, to tak, Zespół Downa to choroba sklasyfikowana w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 pod numerem Q90.

14.09.2012 przez Sebastian Hildebrandt - Student: Elektrordiologia/Pielęgniarstwo
obalam

Bardzo trudno to odpowiednio sklasyfikować, ale sądzę, iż nie możemy zaliczyć zespołu Downa do chorób, gdyż chorobą jest proces zaburzeń prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Zespół Downa nie jest procesem, który można przejść.

Co jest niepodważalne, to to, że zespół Downa jest wadą, którą nabywa się jedynie genetycznie i jest ona nieuleczalna.

17.09.2012 przez Grzegorz P - Student: studiuję informatykę
potwierdzam

tak samo jak hemofilia - choroba genetyczna

28.09.2012 przez Michał Kaźmierczak - Inny: magister analityki medycznej
potwierdzam

To choroba genetyczna. Powoduje, oprócz zespołu cech zewnętrznych odróżniających takie osoby od innych, różne dysfunkcje chorobowe jak upośledzenie umysłowe czy częstsze choroby np. serca itd...

29.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Wg mnie zespół downa to nie choroba bo tak jest zadane pytanie, zespół downa to wada genetyczna. Z choroby najczęściej można się wyleczyć nawet z nowotworów, a dzieci z tym zespołem nie są nawet upośledzone umysłowo aby klasyfikować je jako osoby chore, dzieci rozwijają się wolniej ale po odpowiednio szybko podjętej w szerokim znaczeniu rehabilitacji jest w stanie nadrobić wszystkie zaległości względem dzieci zdrowych. Wg unii europejskiej np ślimak to ryba lądowa ale to dla tych co lubią wszystko katalogować

2.10.2012 przez erjota - Lekarz: lekarz stażysta
potwierdzam

Jest to choroba. Genetyczna. Są jasne kryteria jej diagnozowania..

A nawet jeśli sama trisomia 21 jest dla kogoś wadą genetyczną, to ta trisomia niestety powoduje szereg występowania różnych chorób typowo somatycznych jak na przykład AVSD.

8.10.2012 przez Anna Pasternak - Inny: diagnosta laboratoryjny
potwierdzam

Zgodnie z definicją WHO: "Choroba jest takim stanem organizmu, kiedy to czujemy się źle, a owego złego samopoczucia nie można jednak powiązać z krótkotrwałym, przejściowym uwarunkowaniem psychologicznym lub bytowym, lecz z dolegliwościami wywołanymi przez zmiany strukturalne lub zmienioną czynność organizmu. Przez dolegliwości rozumiemy przy tym doznania, które są przejawem nieprawidłowych zmian struktury organizmu lub zaburzeń regulacji funkcji narządów." A więc wady genetyczne, jaką jest m.in. zespół Downa są jak najbardziej zaliczane do chorób.

9.10.2012 przez Irek Kasperek - Inny: Przyszły ratownik ZHP
obalam

Nie nazwałbym trisomii chromosomu 21 chorobą. Nazwałbym ją raczej anomalią lub wadą.

9.10.2012 przez Karolina Hofman
obalam

zespół downa powstaje w wyniku mutacji(aberracji 21 chromosomu). Idąc tokiem myślenia że zespół downa to choroba np jedlibyśmy chore jedzenie

10.10.2012 przez Daria Ciechanowska - Pielęgniarka: praca w szpitalu
obalam

No tak jest to chorobą genetyczna, czyli nieuleczalna polegająca na występowaniu dodatkowego chromosomu 21 tzw. trisomia 21.

12.10.2012 przez Jakub Adamczewski - Inny: Chemik
potwierdzam

W dyskusji zauwazyłem dwa nurty. Część z was zapewne na podstawie wewnętrznego przekonania "iż nie jest to choroba psychiczna" obala mit. Fakt takim ludziom należy się jak najbardziej szacunek i sam doświadczyłem że są o wiele lepszymi ludźmi niż ci tzw"normalni". Druga grupa twierdzi że nie jest to choroba na podstawie przekonania "że skoro brak nagłego pogorszenia stanu zdrowia lub odstepstwa od normy skoro tacy sie urodzili to nie jest to choroba". Proszę jednak pamiętać że w tym konkretnym przypadku w wyniku uszkodzenia łańcucha DNA (np przez czynniki chemiczne, metale ciężkie lub promieniowanie) zespół chorobowy pojawia się w miarę rozwoju chorego organizmu. Niestety wg wszelkich znanych klasyfikacji jest to choroba dlatego mit a raczej stwierdzenie w pełni potwierdzam. Zainteresowanych mutacjami, czynnikami je wywołującymi i zespołami chorobowymi odsyłam do linku.

19.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 oznacza zespół Downa kodem Q90

20.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Za chorobę uznajemy odstępstwo od prawidłowego funkcjonowania organizmu. W zespole Downa jest bardzo dużo takich odstępstw dlatego też nosi nazwę zespołu a nie pojedynczej jednostki chorobowej. Inna sprawa to poszukiwanie lekarstwa np, na demencję występującą w zesp. Downa, po co by było szukać lekarstwa skoro to nie jest choroba?

22.10.2012 przez Agnieszka Wintrowicz - Student medycyny: :)
potwierdzam

Zespół Downa to najczęstsza aberracja chromosomowa, a to czy jest chorobą zależy od tego jaką definicję choroby przyjmiemy. Na pewno jest to wada genetyczna, która charakteryzuje się zespołem różnych zaburzeń od niedorozwoju umysłowego, poprzez problemy ze wzrokiem oraz słuchem, na wadach serca skończywszy.

24.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
potwierdzam

Nalezy do chorób genetycznych, pozatym moze powodowac wiele róznych wad rozwojowych i nieprawidłowosc np serca. Również w ksiazkach medycznych jest podawana jako choroba

26.10.2012 przez Michał Smoliński - Student medycyny: przyszły lek :P
potwierdzam

TAK! zespół Downa dawniej zwany mongolizmem ze względu na wygląd twarzy osoby chorej (obecność zmarszczki nakątnej) to genetyczna choroba wywołana trisomią chromosomu 21 (dodatkowy chromosom).

Dołączony obrazek:
26.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Zespół Downa to choroba genetyczna polegająca na trisomii 21 chromosomu

28.10.2012 przez Ernest Piotr Kuchar - Lekarz: Dr n. med.
potwierdzam

Zespół Downa jest wrodzonym zaburzeniem chromosomów charakteryzującym się obecnością dodatkowego chromosomu 21 albo jego części, np. na skutek translokacji chromosomowej.

Nie ma co wiele dyskutować sprawa jest klarowna.

Polecane piśmiennictwo:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21604286?dopt=Abstract

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21788214?dopt=Abstract

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12699967?dopt=Abstract

http://www.aafp.org/afp/1999/0115/p395.html?printable=afp

http://www.aafp.org/afp/2001/0915/p1039.html?printable=afp