Spożywanie posiłków na stojąco powoduje niestrawność

Często tak mówiła mi mama, sama jestem ciekawa czy to prawda czy mit

Próby weryfikacji mitu (11)

23.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Spożywanie posiłków w pozycji stojącej nie jest powodem wystąpienia niestrawności, a nawet może zapobiegać niestrawności objawiającej się w postaci zgagi. W pozycji stojącej kwas solny nie wydostaje się do przełyku a pokarm ma prostą drogę do żołądka. Dodatkowo siła grawitacji ułatwia przesuwanie się kęsów posiłku najpierw z przełyku do żoładka a potem dalej do jelit.

23.10.2012 przez Anna Zielińska - Inny: Archeolog
obalam

Samo spożywanie na stojąco nie jest niezdrowe. Ale niestrawności może sprzyjać spożywanie posiłków w pośpiechu. A szybkie jedzenie często idzie w parze w jedzeniu na stojąco czy idąc.

24.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Samo jedzenie na stojąco w niczym nie przeszkadza, ale często łączy się z jedzeniem w pośpiechu, a to już powoduje niestrawność.

26.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Jedyna różnica polega na tym, że jedząc na stojąco jemy więcej i szybciej. Pośpiech przy jedzeniu jest oczywiście niezdrowy i to on moze powodować niestrawność.

4.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Posiłki powinniśmy spożywać powoli i dobrze je przeżuwając a stanie podczas posiłku to tzw synonim pośpiechu, tzn jak najszybciej zjeść i uciekać dalej np do pracy, a to już chyba przypadłość cywilizacyjna i dopada coraz więcej ludzi

22.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

Najczęściej występuje po przejedzeniu się, zwłaszcza pokarmami ciężko strawnymi i tłustymi, u osób cierpiących na przewlekły nieżyt żołądka (najczęściej niedokwaśny), przewlekłe stany zapalne dróg żółciowych bądź trzustki, w pozapalnych stanach upośledzonej czynności wątroby, w chorobie wrzodowej żołądka bądź dwunastnicy, w przewlekłych schorzeniach jelit, nowotworach przewodu pokarmowego, itd. Raczej sporadycznie ma podłoże psychogenne, stanowiąc reakcję na silny stres.

nic nie jest napisane odnośnie spożywania posiłków na stojąco jako powód niestrawności, dlatego uważam, że to nieprawda

22.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Tylko jezeli stoimy bo tak sie spieszymy ze nei mamy czasu nawet usiasc ;) Wtedy na pewno ze stresu mozna dostac refluksu i zgagi. W innym przypadku z kolei stanie wrecz zapobiega tej dolegliwosci- w pozycji stojacj kwas solny z zoladka ma trudniejsza droge do przebycia do naszego przelyku i z reguly tam nie dociera.

8.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Moim zdaniem twoja mama mówiła o jedzeniu na stojąc idąc a jeszcze na dodatek o pośpiechu w jedzeniu. To tak to powoduje nie strawność. Samo jedzenie na stojąco nie ma nic wspólnego z niestrawnością

24.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Niestrawność dzieli się przede wszystkim na taką, która jest objawem różnych chorób. Istnieje również niestrawność występująca z powodu bardzo trudnych do ustalenia czynników pozachorobowych - wtedy jest to niestrawność czynnościowa. Nie ma wśród nich pozycji stojącej podczas spożywania posiłków.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Osoby, które spożywają jedzenie na stojąco i w pośpiechu sami sobie szkodzą. Pokarm jest wtedy niedokładnie pogryziony i przeżuty i wtedy nasz organizm nie radzi sobie z jego trawieniem. Pokarm zalega wtedy w jelitach i nadmiernie fermentuje, co bardzo utrudnia jego transport w jelitach, jak i również jego wypróżnienie.

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Jeżeli jemy w pośpiechu i nie mamy nawet czasu usiąść to niestrawność jest wielce prawdopodobna

18.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Mit mówi o jedzeniu na stojąco, a nie o jedzeniu w pośpiechu. Podręczniki gastroenterologii w tym temacie milczą. Również w naukowych bazach medycznych temat jedzenia na stojąco nie jest poruszany. Zatem tak jak większość powyższych Pogromców i ja obalam ten mit.