Czym się strułeś, tym się lecz.

Czyli na kaca najlepszy klin?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (8)

22.10.2012 przez Paweł Kwiatkowski - Inny: pracownik administracyjny
obalam

Klin jest jak patrzenie krótkowzroczne. Jeśli już przyniesie poprawę naszego samopoczucia to tylko chwilowo,a to dlatego, że alkohol świeżo dostarczony do organizmu znów nas odurzy. Natomiast jak tylko alkohol przestanie działać "stucie" będzie tylko silniejsze.

22.10.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Jeśli chodzi o inne trutki to nie. Jeśli dot. do alkoholu to zgadzam się bo człowiek nie trzeźwieje tak szybko i dlatego mniejszy ból głowy itd

24.10.2012 przez Michał Kaźmierczak - Inny: magister analityki medycznej
potwierdzam

Kac jest spowodowany produktami rozkładu alkoholu (aldehyd octowy). Alkohol etylowy ma tą właściwość, że wchłania się pierwszy. Ma większe powinowactwo do enzymu, który go rozkłada (dehydrogenaza alkoholowa). Zatem aby oszczędzić wątrobie problemów z aldehydem octowym pijemy etanol, który się wchłania podczas gdy aldehyd jest w tym czasie wydalany. Etanol jest też odtrutką na trujący metanol gdyż jak wspomniałem ma największe powinowactwo do tego enzymu. Oczywiście "leczenie" etanolem powinno być w dawkach leczniczych;)

25.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Następna porcja alkoholu na chwile zatrzyma dalsze etapy metabolizmu alkoholu etylowego, ale ich nei zablokuje i po czasie tylko pogorszy "kaca". Jest też teoria, że za kaca odpowiada minimalna ilość metanolu zawartego w etanolu i pijąc następne porcje etanolu blokujemy właśnie jego biotransformację.

21.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Jest to recepta tyle skuteczna, co zgubna, oraz zupełnie niemożliwa do zastosowania przez osoby nieuzależnione od alkoholu. Te ostatnie po przepiciu nie mogą nawet pomyśleć o alkoholu, a sam jego zapach wywołuje torsje.

23.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Niektórzy na kaca doradzają metodę tzw. klina. Tłumaczą to tym, że dostarczenie organizmowi niewielkiej ilości etanolu, hamuje na pewien czas rozkład metanolu (któremu to procesowi towarzyszą najgorsze objawy kaca). Metanol bowiem jest rozkładany (w procesie dehydrogenezy) w organizmie dopiero po rozkładzie etanolu. „Klin” sprawia, że metanol jest rozkładany stopniowo, dzięki czemu objawy kaca są mniejsze. Lekarze natomiast ostrzegają przed stosowaniem tej metody, podkreślając, że prowadzi ona bardzo często do rozpoczęcia tzw. ciągu alkoholowego.

24.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

U osób rzadko pijących nawet małe dawki alkoholu wywołują reakcje zatrucia i jest to zupełnie normalne. Ale częste, lub/i systematyczne picie powoduje wzrost tolerancji na alkohol. Mocna głowa jest jednym z pierwszych sygnałów rozpoczynającej się choroby alkoholowej. Jest to także jeden z najbardziej mylących sygnałów, który skłania osobę pijącą do myślenia, że alkohol jest dobrze tolerowany, a więc można spokojnie pić. Tymczasem tak właśnie rozpoczyna się proces fizjologicznego uzależnienia, czyli alkoholizm.

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Organizm potrzebuje się oczyścić z alkoholu a nie zaczynać wszystko od nowa.. Także jest to mit..