Rak boi się noża

częsty mit powtarzany przez pacjentów onkologicznych

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (19)

13.09.2012 przez Łukasz Sołtysiak - Lekarz: lekarz
obalam

Jeden z groźniejszych mitów, który już niejednego pacjenta zaprowadził na tamten świat. Warunkiem skuteczności leczenia chorób nowotworowych jest jego jak najszybsze podjęcie. Zwlekanie to dawanie szansy guzowi na urośnięcie do rozmiarów, które uniemożliwią jego doszczętne usunięcie. Oczywiście istnieje grupa nowotworów, które leczy się w inny sposób niż chirurgicznie, ale w ich przypadku też nie ma na co czekać! To nie rak boi się noża, tylko osoba chora boi się świadomości, że jej choroba jest śmiertelna!

9.10.2012 przez Daria Ciechanowska - Pielęgniarka: praca w szpitalu
obalam

Niestety takie przekonanie króluje u większości ludzi starszych, którzy również są zwolennikami stwierdzenia, że szpital może jedynie zabić. Pracuje na chirurgii i widziałam wiele pozytywnych skutków operacji nowotworów. Generalnie leczenie nowotworów opiera się na operacji chirurgicznej oraz chemioterapii bądź samej chemioterapii gdy guz jest nieoperacyjny. Jedno jest pewne siedzenie i czekanie na cud na pewno zaprowadzi nas na łono Abrahama. Zamiast wierzyć w bzdury lepiej udać się do specjalisty i ratować własne życie.

20.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Jest to bardzo groźny mit, przez który wiele ludzi zgłasza się do lekarza, gdy jest już za późno. Podstawową metodą leczenia nowotworów litych jest wycięcie. Jeśli zrobimy to we wczesnym stadium rokowanie często jest pomyślne. I tu przykłady:

- rak żołądka - wycięcie we wczesnym stadium daje 90% 5-letnie przeżycie

- rak odbytnicy i okrężnicy - do III stopnia leczy się tylko operacyjnie rokowanie wygląda następująco: 0st. 100% 5-letniego przeżycia, I st. 85-100% 5-letniego przeżycia, II st. 50-80% 5-letniego przeżycia,a III st. leczony operacyjnie + chemią to już tylko 30-60%

(Źródło rokowań: "Choroby wewnętrzne" A. Szczeklik 2011)

Z powyższych danych wynika, że rokowanie nie zależy od tego czy operuje się dany nowotwór tylko od tego w którym stadium go wykryjemy i usuniemy.

Według badań naukowych leczenie radykalne ( usunięcie) lub radyklane + chemioterapia jest najskuteczniejsze.

"Radykalna cystektomia stanowi standard leczenia naciekającego raka pęcherza moczowego. Jedynie brak zgody chorego lub istnienie medycznych przeciwwskazań mogą uzasadnić leczenie zachowawcze z wykorzystaniem chemioterapii i radioterapii". "Choroby wewnętrzne" A.Szczeklik

24.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
obalam

Nie jest to prawda, chociaz istnieje taka opinia wsrod ludzi chorych, niestety wszystko zalezy od rodzaju nowotworu i jego rozwiniecia

1.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Nic bardziej błędnego! leczenie operacyjne jest konieczne u niemal dwóch trzecich pacjentów z nowotworami i w wielu przypadkach samo usunięcie guza nowotworowego może doprowadzić do wyleczenia.

5.11.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
obalam

Rak nie boi się niczego. Skuteczność leczenia choroby nowotworowej zależy od wczesnego jej wykrycia, a także od jak najszybciejszego podjęcia leczenia po jej zdiagnozowaniu. Niestety brak świadomości wśród populacji sprawia, że istnieje mit iż choroba nowotworowa jest wyrokiem, powoduje, że spora część ludzi podejmuje leczenie wówczas kiedy jest tylko możliwe leczenie paliatywne.

12.11.2012 przez Szymon Suwała - Lekarz: lekarz POZ
obalam

Niestety, coraz powszechniej panujący mit, który obniża w zasadniczy sposób statystyki przeżyć wśród pacjentów z nowotworami.

Leczenie operacyjne jest konieczne w większości przypadków niskozaawansowanych nowotworów - im wcześniej, tym lepiej.

13.11.2012 przez Karolina Tychowska - Inny: grafik komputerowy
obalam

Jak najszybsze usuniecie ogniska rakowego minimalizuje ryzyko przerzutów. Mit ten pojawił sie w czasach kiedy raka wykrywano zbyt późno i zazwyczaj zdążył już dać przerzuty więc wyciecie guza nie dość że nie dawało efektów terapeutycznych, to jeszcze mozna było odnieść wrazenie że po interwencji chirurgicznej choroba zaatakowała ze zdwojona siłą.

13.11.2012 przez Kamila Zyzak - Lekarz: pediatra
obalam

Jest to groźny mit. Leczenie jest uzależnione od rodzaju nowotworu, zaawansowania.

Niestety rak nie boi się niczego i wykorzystuje kazda chwilę na zajmowanie kolejnych komórek, tkanek

26.11.2012 przez Olcia Sebastian - Inny: tech. elektroradiologii, tech. usług kosmetycznych, mgr zdrowia publicznego
obalam

Trudno obalić tę straszną bzdurę, sama walczę z dziadkiem, który nie da sobie wyciąć zmiany nowotworowej, bo "jak te pierony to ruszą to już z tamtąd nie wyjdę", "Zenek żył pięć lat, poszedł na operację i umarł za tydzień" itd. Nie pomagają tłumaczenia, że to wszystko wynika z zbyt późnego leczenia. Ciężko będzie to zmienić. Jedyny ratunek to profilaktyka - wczesna i obejmująca jak najwięcej osób.

28.11.2012 przez Milena Krysiak - Inny: Ratownik Medyczny
obalam

Leczenie systemowe! Dopiero wtedy operacja. "Rak boi się noża" to już nie aktualne powiedzenie.

10.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
obalam

Znam wielu starszych ludzi którzy nie dadzą sobie nic wyciąć (czy to zmiana nowotworowa czy zwykłe kamienie żółciowe) bo jak się to ruszy to będę miał przerzuty i umrę.

A pozwalanie rakowi rosnąc jest głupim pomysłem - dopiero wtedy pojawią się problemy.

Raki nie boją się niczego.

16.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Obalam mit. Bardzo wiele nowotworow litych (guzy pluc, przewodu pokarmowego, itd) leczy sie przede wszystkim operacyjnie- przes usuniecia guza, ew wezlow chlonnych, dopiero potem stosuje sie chemioterapie lub inne metody leczenia.

19.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany do operacji to rak nie może się w żaden sposób schować, zostaje usunięty a badanie histopatologiczne przeprowadzane w czasie operacji upewnia chirurga że wyciął całego guza

21.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Na szczęście wielu chorym na nowotwory chirurgia jest w stanie zaoferować wyleczenie. Dlatego też powiedzenie „rak nie lubi noża" powinno się interpretować w taki sposób: rak nie lubi noża dlatego, że to właśnie skalpel chirurga może na dobie położyć kres jego niszczycielskiej działalności.

24.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

W znacznej większości przypadków chorób nowotworowych operacja daje największe szanse na wyleczenie.

5.01.2013 przez Markus von Rufous - Medycyna
obalam

Proszę się zapoznać z materiałem pod linkiem.

Osobiście uważam, że operacyjne usunięcie guza, komórek nowotworowych jest bezwzględnie wskazane, jeśli mamy się opierać na dotychczasowych zdobyczach naukowych medycyny.

25.03.2013 przez Jerzy Zięba - Inny: Naturopatia
obalam

Nie boi się noża, Chodzi o to, że nowotwór wydziela substancje hamujące rozrost przerzutów. Po jego wycięciu jest ich brak. Dlatego często się słyszy, że nowotwór nie lubi noża albo powietrza itd ...

15.02.2015 przez Miłosz Chwiałkowski - Lekarz: Medycyny
obalam

Nóż niestraszny złośliwemu nowotworowi gdyż ten naciekając podścielisko ma dostęp do naczyń krwionośnych, limfatycznych przez co może podróżować po naszym organizmie gdzie mu się tylko spodoba :)