Przyczyną kaca jest odwodnienie i obniżony poziom cukru we krwi

Często słyszę, że kac powstaje z powodu odwodnienia organizmu i obniżonego poziomu krwi po piciu. Czy to prawda?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (3)

13.01.2016 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Odwodnienie, obniżony poziom cukrów oraz wypłukanie witamin i mikro-makroelementów

14.01.2016 przez Bartłomiej Rakoeskj - Inny:
obalam

Odwodnienie organizmu jest skutkiem spożywania alkoholu, gdyż hamuje on wydzielanie wazopresyny, która zwiększa resorpcję wody w kanalikach nerkowych. Obniżony poziom glukozy również jest skutkiem spożywania alkoholu, ponieważ alkohol działa hamująco na wydzielanie przez wątrobę glukozy.

Kac spowodowany jest raczej zatruciem aldehydem octowym, w który prezkształcany jest alkohol oraz samym alkoholem.

Co prawda niektóre źródła podają jako przyczyny również odwodnienie, hipoglikemię czy niedobór witaminy B12, ale przyczyną jest alkohol. No bo przecież sam niedobór B12 czy odwodnienie nie powoduje kaca :)

25.03.2016 przez Olaf Bąk - Student: Medycyny PUM
obalam

Zjawisko "kaca" nie zostało jeszcze do końca dobrze poznane.

Ale prawdopodobnie jego główna przyczyna związana jest z zatruciem aldehydem octowym, który to jest efektem przemian metabolicznych alkoholu w organizmie. Całkiem możliwe, że objawy "kaca" (czyli zatrucia) związane są także z zatruciem metanolem, który naturalnie może występować w procesie produkcji alkoholu, a który to w nadmiarze powoduje spustoszenie w organizmie.

Współistniejące efekty jak odwodnienie, niedobór witaminy B12 czy obniżony poziom cukru - bardziej potęgują objawy, niż je powodują, gdyż przecież występując oddzielnie od spożycia alkoholu nie wywołują objawów "kaca"!