Ocet jabłkowy jest szkodliwy dla układu pokarmowego

Znajoma mi mówiła, żebym nie piła octu jabłkowego bo mogę zaszkodzić układowi trawiennemu. Ma rację? Wiele osób poleca go na odchudzanie...

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

13.01.2016 przez Bel Paese - w domu
obalam

Octu używam w minimalnych ilościach i nigdy nie miałam problemów. Co do odchudzania to jednak są lepsze sposoby na to :)

13.01.2016 przez Matylda Wąsowicz - Inny: wolny strzelec
potwierdzam

Niestety to prawda. Ocet mimo, że jabłkowy wpływa negatywnie na mój układ pokarmowy. Czuję pieczenie i boli mnie brzuch. Wszyscy, którzy mają dolegliwości żołądkowe powinni z niego zrezygnować.

13.01.2016 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Ocet jabłkowy jest niezastąpiony w przypadku choroby refluksowej przełyku, czego następstwem są dolegliwości o typie zgagi. To często objawy nieprawidłowo zakwaszonego żołądka. Ocet zwiększa wydzielanie soków żołądkowych niezbędnych do prawidłowego trawienia min. białek. Oznacza to, że jeśli żołądek jest prawidłowo zakwaszony (pH ok 1,5-2,5) to również „dolny zwieracz przełyku" (mięsień będący fragmentem (ok. 4–6 cm) warstwy mięśniowej okrężnej przełyku. Usytuowany jest około 2–3 cm powyżej wpustu), pozostaje w stanie ciągłego napięcia (czyli jest prawidłowo domknięty, ulega rozluźnieniu tylko w trakcie przechodzenia pokarmów), co zapobiega cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Wówczas nie mamy problemów z trawieniem i dolegliwościami typu zgaga.

18.01.2016 przez Iwona O. - Inny: Nie tylko dbam o swoje zdrowie, ale też denerwują mnie mity, które narosły wokół zdrowia, medycyny i okolic. I chcę brać udział w ich obalaniu.
obalam

W nadmiarze [lub niedoborze] wszystko szkodzi, ale ocet powoduje zwiększenie wydzielania soków żołądkowych. To pomaga np przy trawieniu białek.

19.01.2016 przez Maja Pardyka - społecznik
obalam

Nie, wprost przeciwnie. Sposób mojej mamy na odchudzanie: łyżka octu zmieszana z łyżką miodu, którą dodajemy do naturalnego soku grejpfrutowego. Pijemy pół h przed posiłkami - to oczyszcza organizm z toksyn, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, zmniejsza apetyt i łagodzi wzdęcia. Z tego co zaobserwowałem jest to bezpieczne.

26.01.2016 przez Jędrzej Tarnawski - na swoim
obalam

Ocet jabłkowy pojawia się w mojej diecie w minimalnych ilościach i mi nie zaszkodził. Babcine sposoby, z octem w roli głównej, na odchudzanie, które serwuje sobie moja siostra też nie były przyczyną problemów z żołądkiem.

26.01.2016 przez Sebastian Mączyński - Student: Student
obalam

ocet jabłkowy to nie jest zwykły ocet :) ocet jabłkowy jest zdrowy i wpływa korzystnie na jelita i żołądek - stosowany w odpowiednich ilościach

27.01.2016 przez Monika Grabka - Inny: Mamuśka
obalam

Ocet jabłkowy ma bardzo dobry wpływ na nasz układ pokarmowy, a mit wziął się chyba stąd, że wiele osób myli go ze zwykłym octem kuchennym ;)

27.01.2016 przez Sabina Kowalczyk - inne
obalam

Ocet jabłkowy jest niezbędnym składnikiem zdrowej kuchni. Jeśli używamy go do potraw to tylko w rozsądnej ilości (jak w przepisach). Jeśli chcemy się za jego sprawą odchudzać to lepiej pić z dodatkami i rozcieńczony. Wtedy na pewno nie zaszkodzi.

27.01.2016 przez Klaudia Piróg - studentka
obalam

Jest dobry na trawienie i na odchudzanie. Polecam koktajle na jego bazie i innych składników, które skutecznie oczyszczają organizm i nie są dla niego szkodliwe. Dużo przepisów można znaleźć w internecie.

29.01.2016 przez Piotr Ulica - Inny: szlachta nie pracuje
potwierdzam

To prawda, stosowany w dużych ilościach może byc szkodliwy dla ulkadu pokarmowego