Leki przeciwbólowe „ogłupiają”

Mam znajomego, który za wszelką cenę stara się nie korzystać z leków przeciwbólowych, bo "ogłupiają", a on woli dbać o swoją głowę i nie zamierza ją faszerować takimi "specyfikami", nawet jeśli ma go boleć przez parę godzin. Ma rację czy jest po prostu przykładem oślego uporu?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

5.01.2016 przez Olga Boszek - Pielęgniarka: pomagam
obalam

Ośli opór, zdecydowanie. Jeśli nie lubi przeciwbólowych niech spróbuje brać leki rozkurczowe. Działają prosto na źródło bólu w brzuchu, nie na głowę ;)

13.01.2016 przez Bel Paese - w domu
obalam

Kolega ma złe podejście. Zgadzam się, że nie ma co się faszerować zbędnymi lekami. Ale jak boli brzuch to warto wziąć leki rozkurczowe, które działają prosto na ból i zostawiają głowę w spokoju. Zresztą nie słyszałam by jakiś popularny lek ogłupiał.

13.01.2016 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

leki NLPZ nie działają na żadne receptory w mózgu

Mechanizm działania niesteroidowych leków przeciwzapalnych polega na hamowaniu aktywności enzymu cyklooksygenazy - COX odpowiedzialnego za syntezę prostanoidów z kwasu arachidonowego, uwolnionego z fosfolipidów błon komórkowych przez fosfolipazę A2

19.01.2016 przez Maja Pardyka - społecznik
obalam

Lepiej powiedzieć koledze, że takim uporem sobie szkodzi. Bólem, zamiast szybko go pomóc. Raz na jakiś czas, jedna tabletka leku przeciwbólowego nie zaszkodzi. Poza tym to ogłupienie? Nieprawdziwe i śmieszne :D

21.01.2016 przez Kamiński Michał - Student medycyny: uczę się
obalam

Nie powodują ogłupienia. Częste zażywanie tabletek przeciwbólowych może co najwyżej zmniejszyć ich skuteczność. Jeśli są to silne leki przeciwbólowe to mogą spowodować lekkie otępienie, ale jedynie tymczasowe.

26.01.2016 przez Jędrzej Tarnawski - na swoim
obalam

Groźne postępowanie - takie głupie upieranie się przy tym, że musi boleć i wszystko co ma nam farmaceutycznego pomóc jest be i w ogóle groźne. Przecież w każdej ulotce są napisane skutki uboczne danego specyfiku, ale jeszcze nie widziałem w żadnej czegoś o ogłupiającej roli leków.

26.01.2016 przez Sebastian Mączyński - Student: Student
obalam

leki przeciwbólowe, a w przypadku bólów brzucha leki rozkurczowe stosowane w rozsądnych ilościach nie ogłupiają organizmu. Wręcz przeciwnie: dzięki nim się nie męczymy z bólem

27.01.2016 przez Monika Grabka - Inny: Mamuśka
obalam

co do faszerowania się lekami, kiedy nie ma takiej potrzeby to się zgadzam. Ale jeśli boli nas głowa lub brzuch to nie ma co się męczyć tylko lepiej wziąć jakąś tabletkę rozkurczową

27.01.2016 przez Sabina Kowalczyk - inne
obalam

To dziwne, że zamiast dbać o zdrowie i wolne od bólu życie, "dba" o głowę, której "zagrażają" wyimaginowane niebezpieczeństwa związane z braniem leków. Czym prędzej pokazałabym mu ulotkę jakiegoś leku i przekonała, że w podanych na niej ilościach, nie szkodzą.

27.01.2016 przez Klaudia Piróg - studentka
obalam

Leki na ból nie ogłupiają a pomagają. Niestety,a le to nierozsądne wierzyć w takie mity. Ból jest problemem, z którym należy walczyć. Lekami i wizytą u lekarza.

9.02.2016 przez Bartosz Skorupa - Zainteresowany medycyną
obalam

Silne leki przeciwbólowe mogą zaburzać koordynację ruchową oraz powodować zawroty głowy, np. Tramadol, Morfina, Fentanyl.

NLPZ czyli Ibuprofen, Kwas acetylosalicylowy, Paracetamol nie 'ogłupiają'. Bardziej ogłupia nieznośny ból.