Sól kuchenna pomaga, gdy posypiemy nią oparzenie

Zawsze dziadek mi mówił, że jak się oparze to żebym posypał to solą czy to pomaga czy mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (8)

21.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Nie słyszałem o takim sposobie pomocy ale wydaje mi się on bezsensowny bo sól ma zdolności higroskopijne więc wyciąga wodę z organizmu który pod wpływem poparzeń i tak stracił trochę wody. Niemniej jednak znalazłem artykuł pod którym ktoś dodał że przy oparzeniach II stopnia można podać poszkodowanemu wodę z solą w celu uzupełnienia elektrolitów oto ten artykuł

23.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Pierwszą czynnością powinno być usunięcie przedmiotu sprawczego a następnie ochładzanie miejsca poparzonego. Posypywanie solą, okładanie kefirem i inne tego typu "wynalazki" mogą tylko spowodować zakażenie rany.

23.10.2012 przez Sergiusz Kucharczyk - Inny: budownictwo
potwierdzam

Nie jestem chemikiem więc nie wiem jakie reakcje zachodzą w organizmie. Z autopsji jednak wiem, że przy lekkich oparzeniach schłodzenie zimna wodą a nastepnie posypanie chlorkiem sodu miejsca oparzenia usmierza ból i przyspiesza jego gojenie. Być może dzieje się tak gdyż sól działa bakteriobójczo, pomaga wyczyścić i zdezynfekować oparzenie.

10.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Posypywanie solą oparzeń jest przeciwskazane, tak samo jak polewanie jej alkoholem, smarowanie maściamy nie przystosowanymi do tego.

Sól może absorbować wodę z komórek przez to może pogłębiać oparzenie skóry.

Źródło; dowolny podręcznik do pierwszej pomocy

28.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Potwierdzam mit, ale zaznaczam, ze dziala to tylko w przypadku bardzo lekkich oparzen, gdzie ciaglosc skory nei zostala naruszona, gdzie widac tylko i wylacznie zaczerwienienie! Sol w takich przypadkach przylozona do poparzenia poprzed 'sciaganie' wody zapobiega powstaniu babla. Jednak juz na powarzniejsze i rozleglejsze od opisanych w zalaczonym artykule oparzen nie zaleca sie uzywac soli- moze nam ona bowiem jeszcze bardziej zaszkodzic.

24.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Najskuteczniejszą metodą łagodzenia oparzeń jest chłodzenie bieżącą wodą o temperaturze umiarkowanej. Sól tylko wzmaga ból i podrażnia miejsce oparzenia.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

oskonałym kompresem na poparzenia jest mleko. Mocz oparzoną skórę w mleku przez około 15 minut lub przyłóż w miejsce oparzenia kompres z gazy zanurzonej w mleku. Tłuszcz zawarty w mleku złagodzi ból i przyspieszy gojenie.

2

Po około 24 godzinach delikatnie przemyj poparzony obszar wodą z mydłem. Staraj się aby oparzenie było suche i czyste, pomiędzy kolejnymi myciami zawijaj je w bandaż.

3

Stosowanie zbyt dużej ilości lodu lub lodowatej wody może pogorszyć stan oparzenia. Tylko chłodna, a nie zimna, woda powstrzyma rozprzestrzenianie się poparzeń i zadziała jako środek chwilowo uśmierzający ból.

4

Aloes skróci proces gojenia się rany. Dwa do trzech dni po oparzeniu, rozprowadź sok ze świeżego liścia aloesu bezpośrednio po ranie, a natychmiast odczujesz ulgę. Ponawiaj zabieg 4-6 razy dziennie, opcjonalnie opatrując ranę bandażem.

5

Jedz dużo owoców cytrusowych, ziemniaków i brokułów. Są one bogate w witaminę C, która pomaga w gojeniu się ran różnego pochodzenia, w tym powstałych na skutek poparzeń.

6

Podobne działanie do witaminy C mają również witaminy A i E. Bogatym ich źródłem są zielone owoce i warzywa, płatki zbożowe i orzechy.

7

Zaopatrz się w płynną witaminę E. Nałóż ją z kapsułki bezpośrednio na ranę. Przyspieszy to proces gojenia i zapobiegnie powstaniu blizny.

8

Żeby rana szybko się zagoiła, a skóra odzyskała zdrowy wygląd, spożywaj pokarmy bogate w cynk.

9

Nałóż na ranę grubą warstwę zwykłej pasty Colgate. Pozostaw ją na noc, a rano nie będziesz już pamiętać o bólu i pieczeniu.

10

Pokrój ziemniaka na plasterki i przyłóż je do rany. Skrobia ziemniaczana neutralizuje pieczenie, palenie i ból, a także zapobiega tworzeniu się blizn.

11

Miód nałożony na oparzenia działa przeciwbólowo, przynosi uczucie chłodu i przyspiesza gojenie. Miejsce nasmarowane miodem należy owinąć gazą.

12

Olejek lawendowy zmniejsza uczucie palenia, przyspiesza gojenie i zapobiega bliznom. Najpierw oczyść ranę delikatnym mydłem i wodą. Zmieszaj olejek lawendowy z migdałowym lub z oliwą z oliwek w stosunku 1:3. Nałóż grubą warstwę tej mieszanki na oparzenie, ale go nie bandażuj. Powtarzaj zabieg co najmniej trzy razy dziennie.

13

Działanie antyseptyczne i przeciwzapalne ma również nagietek. Nakłada się go na ranę w celu przyspieszenia procesu gojenia i przeciwdziałania infekcji.

14

Jeśli oparzenia są drobne, wetrzyj w poparzony obszar odrobinę musztardy. Zadziała przeciwbólowo, zredukuje uczucie pieczenia, zredukuje bąble i blizny.

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Sól srebrowa pomaga po oparzeniu, ale nie w pierwszej chwili tylko na przyspieszenie gojenia. Natomiast sól kuchenna może przynieść więcej szkody niż pożytku