Będąc w ciąży należy przestać używać past z fluorem

Wiele miejsc w internecie starszy, że stosowanie pasty z fluorem, kiedy jest się w ciąży, może zaszkodzić płodowi. Czy to prawda?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (2)

13.01.2016 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

fluor chroni zęby u ludzi jedynie do 20-tego roku życia. I to tylko wtedy, jeśli nie jest stosowany w nadmiarze i się go nie przedawkuje. Potrafi wzmocnić szkliwo zębów, ale jednocześnie może spowodować wiele chorób somatycznych i psychicznych.

20.01.2016 przez Dorota Stankowska - Lekarz: Lekarz stomatolog, wspólnie z mężem lek. stom. Przemysławem Stankowskim autorka poradnika "Bądź bystry u dentysty", prowadzą wspólnie prakt. stom. w Poznaniu, wykładowca Akademii Dawsona Polska
obalam

99 proc. past do zębów zawiera fluor – dla naszego dobra, ponieważ wzmacnia on zęby i chroni przed rozwojem próchnicy, co stanowi ważny element profilaktyki. Dawki fluoru znajdujące się w pastach do zębów są bezpieczne, także dla kobiet w ciąży. Najlepszym na to przykładem jest liczba kobiet, która stosuje fluoryzowane pasty i rodzi zdrowe dzieci. Poza tym fluor nie znajduje się tylko w paście, ale także np. w wodzie pitnej. Ryzyko przedawkowania jest minimalne, więc musielibyśmy połykać znaczne ilości pasty, aby do niego doszło (objawy fluorozy to m.in. dość charakterystyczne, białe, kredowe lub brązowawe pasma na przodzie zębów). Na rynku dostępne są także pasty nie zawierające w swoim składzie fluoru, ale tak naprawdę fluor jest przepisywany w formie tabletek niektórym kobietom w ciąży, aby uzupełnić jego niedobory.