Ból brzucha może oznaczać zawał

Czy to prawda? Zawsze myślałem że zawał to ból w klatce, a nie w jamie brzusznej. Czy ktoś potwierdzi lub obali?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (15)

7.12.2015 przez monika - Student medycyny: medycyna
potwierdzam

Przy zawala może występować wiele atypowych objawów, takich jak właśnie ból górnej części brzucha, ból lewego barku czy ręki, ból szyi, a nawet żuchwy. Ważny jest jednak rodzaj bólu - pacjenci z zawałem najczęściej podają, że jest to ponadprzeciętny ból i nigdy jeszcze czegoś takiego nie czuli - to właśnie może budzić nasze podejrzenia.

8.12.2015 przez Zosia Kowalska - Pielęgniarka: noworodkowa
potwierdzam

Jednym z objawów zawału serca może być silny ból w górnej części brzucha.

10.12.2015 przez Pikawa - Student: wydział lekarski
potwierdzam

Ból może promieniować do brzucha, zwłaszcza jego górnej części, ale nie zawsze musi oznaczać to zawał. Może to równie dobrze być wynikiem wielu różnych urazów i schorzeń, np. choroby wrzodowej żołądka, czy ciężkiego do zdiagnozowania rozwarstwienia aorty.

16.12.2015 przez Anna Żuk - Lekarz: stażysta
potwierdzam

Przy zawale, zwłaszcza dolnej ściany, jedynym lub pierwszym objawem może być ból zlokalizowany w nadbrzuszu środkowym lub w prawym górnym kwadrancie brzucha. Towarzyszyć mu mogą nudności i wymioty.

Źródło: Interna Szczeklika

31.12.2015 przez Nina Kowalik - Student: uniwerek
potwierdzam

Kiedyś myślałam, że to żart, ale okazała się, że to prawda. Spotkałam się z sytuacją, iż odczuwalny ból brzucha nad pępkiem. Nie należy lekceważyć takiego bólu.

6.01.2016 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
potwierdzam

Tak to prawda. Gama objawów zawału mięśnia sercowego jest duża i jednym z nich może być ból zlokalizowany z nadbrzuszu.

13.01.2016 przez Kacper Borowiec - Student medycyny: lekarski ŚUM
potwierdzam

Nerwy błędne unerwiające serce, zaopatrują także dużą część narządów w brzuchu. Ból brzucha może więc towarzyszyć zawałowi serca.

13.01.2016 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

silna duszność bez wysiłku fizycznego, czyli duszność spoczynkowa;

uciskowy ból pleców między łopatkami;

symetrycznie występujące dokuczliwe bóle stawów łokciowych lub barkowych;

bóle żuchwy i krtani;

silny ból w górnej części brzucha, podobny do tego, który towarzyszy chorobom przewodu pokarmowego, np. atakowi choroby wrzodowej;

nudności lub wymioty, odbijanie się oraz dolegliwości gastryczne (np. biegunka), których nie da się uzasadnić, np. zatruciem pokarmowym.

14.01.2016 przez Anna Tomaszewska - Inny: wolny strzelec
potwierdzam

Często ból zaczyna się właśnie od brzucha i wiele osób bagatelizuje sprawę z sercem. Osoby, które borykają się problemami kardiologicznymi są już wyczulone na tę kwestię. Gorzej z takim, u których zawal jest początkiem choroby i leczenia.

14.01.2016 przez Paweł Niewiadomski - Student: Student Farmacji
potwierdzam

Należy pamiętać, że u kobiet zawał objawia się czasami zupełnie inaczej niż u mężczyzn. Do kobiecych objawów należy m.in. ból brzucha.

14.01.2016 przez Iwona O. - Inny: Nie tylko dbam o swoje zdrowie, ale też denerwują mnie mity, które narosły wokół zdrowia, medycyny i okolic. I chcę brać udział w ich obalaniu.
potwierdzam

Możliwe są nietypowe objawy. Moją mamę bolała lewa ręka od barku aż do łokcia, a gdy poszła do lekarza to po przebadaniu dowiedziała się, że niedawno przeszła zawał.

26.01.2016 przez Miłosz Chwiałkowski - Student: Medycyny
potwierdzam

Zawał może objawiać się w różny sposób i jedną z jego masek jest właśnie ból brzucha gdyż jest to związane z podobnym unerwieniem mięsnia sercowego i truktur jamy brzusznej.

29.01.2016 przez Agata Aniela - Mama
potwierdzam

Zawał serca może mieć nietypowe objawy – ból brzucha, nudności, wymioty, dyskomfort w nadbrzuszu – lub nie mieć ich wcale. Wtedy ma miejsce tzw. niemy zawał. Pojawia się on głównie wśród osób chorujących na cukrzycę. Najpoważniejszym w skutkach objawem zawału serca jest zatrzymanie krążenia, które prowadzi do śmierci.

29.01.2016 przez Karolina Mikulska - Inny: żyję i uczę się życia
potwierdzam

Ja również myślałam, że to jeden wielki mit. Śmieszne to się wydaje, bo jak ból brzucha może wskazywać na to, że coś niepokojącego dzieje się z sercem?!!! Do śmiechu przestało mi być po tym, jak osoba mi bliska miała ten problem. Uważajcie na swoje brzuchy i niebagatelizujcie żadnych objawów

6.03.2016 przez Agnieszka Szuba - Student medycyny: UM w Łodzi
potwierdzam

Masa brzuszna zawału serca występuje u 10% chorych - pacjent odczuwa ból w nadbrzuszu środkowym lub prawym górnym kwadrancie brzucha, bólowi mogą towarzyszyć nudności, wymioty. Najczęściej takie dolegliwości pojawiają się gdy zawał dotyczy ściany dolnej serca.

Źródło - Interna Szczeklika, Rozdz.1F5, wyd. 2015