To zdrowe gdy raz na jakiś czas nas „przeczyści”, brzuch musi poboleć raz na miesiąc, to nic groźnego.

Mój kolega który ma regularne problemy z brzuchem twierdzi, że to w sumie zdrowe – poboli, „przeczyści” jelita i w sumie organizm się dzięki temu pozbywa toksyn.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (14)

1.12.2015 przez Radek Kozłowski
obalam

Nie, to nie jest zdrowe i normalne jak brzuch boli często. Trzeba wtedy iść do lekarza. Wiele poważnych chorób może się wiązać z bólem brzucha, więc to nie żarty jeśli ból jest regularny, a raz na miesiąc to dla mnie już zbyt często. Chyba, że bardzo nie uważamy na dietę, ale to tez głupie.

3.12.2015 przez Bel Paese - w domu
obalam

Poboli? Nie, to nie jest dobre. Najlepiej wziąć lek rozkurczowy i jeśli bóle brzucha występują tak często pójść do lekarza.

5.12.2015 przez Magda Mac - Pielęgniarka: Studentka
obalam

Ból sygnalizuje, że w organiźmie dzieje się coś niedobrego. Bólu nie należy ignorować, zwłaszcza jeżeli ma charakter nawracający, jest silny i towarzyszą mu dodatkowe objawy gastryczne (uczucie pełności w żołądku, wymioty, nudności, biegunka, tkliwość powłok brzusznych, zaparcia). Kolega powinien wiedzieć, że zdrowy narząd nie boli. Niech poobseruje swój organizm, może zauważy w jakich okolicznościach powstaje ból. Nie rozumiem jak w jego mniemaniu wygląda "przeczyszczenie" brzucha, czegoś takiego nie ma.. ;) Chyba że weźmie leki na przeczyszczenie.

8.12.2015 przez Jędrzej Tarnawski - na swoim
obalam

Jeżeli brzuch zaczyna boleć to należy temu zapobiec. Najlepiej wziąć coś rozkurczowego, powinno pomóc. No i takie leki nie są groźne dla jelit, wprost przeciwnie, wspomagają leczenie zespołu jelita nadwrażliwego.

8.12.2015 przez Alicja Kiersznowska - Inny: farmaceutka
obalam

Ból na pewno nie jest równoznaczny z czymś zdrowym. Jeśli chcemy pomóc swojemu brzuchowi to powinniśmy wziąć lek rozkurczowy, który na pewno pomoże i nie jest groźny dla jelit. Jeśli bóle się powtarzają często to trzeba iść z tym do lekarza.

15.12.2015 przez Paweł - Student: student
obalam

Regularny ból zawsze należy konsultować z lekarzem, podobnie jak regularne biegunki. Przyczyny mogą być bardzo różne, począwszy od nietolerancję na określony składnik pożywienia (np. popularną u nas laktozę), co można też samodzielnie obserwować odstawiając określone produkty (np. mleko) na pewien czas. Natomiast biegunka, zwłaszcza połączona z bólami brzucha może też być objawem np. zapaleń w obrębie jelit, które nieleczone mogą prowadzić do poważnych powikłań.

Dlatego przy regularnych bólach i biegunkach należy zawsze skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

5.01.2016 przez Olga Boszek - Pielęgniarka: pomagam
obalam

No, ale jak mamy okres to co? Ma boleć skoro nie musi? Nie trzeba się męczyć bólem, czy szprycować mnóstwem leków jak można wziąć lek rozkurczowy, który zadziała szybko. Nie należy się tego obawiać, bardziej należy zapobiegać bólom brzucha.

11.01.2016 przez Violetta Pawłowska - Student: historia
obalam

Ok, przeczyszczenie żołądka czasami służy zdrowiu, ale nie z częstotliwością raz w miesiącu, dla mnie to zbyt często. Jelita pracują czasem wolniej a czasem ostro pracują, dlatego też musimy uważać na to co jemu.

13.01.2016 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

twój kolega może chorować na zespół jelita nadwrażliwego wiec obalamy

l

20.01.2016 przez Nina Kowalik - Student: uniwerek
obalam

to nie jest zdrowe, gdy brzuch boli raz na miesiąc i funduje nam ostre przeczyszczenie, w takiej sytuacji należy iść do lekarza i dokładnie się przebadać

26.01.2016 przez Sebastian Mączyński - Student: Student
obalam

skoro kolega ma "regularne problemy z brzuchem" to na pewno nie jest to dobry objaw. Z czymś takim trzeba się zgłosić do lekarza

27.01.2016 przez Monika Grabka - Inny: Mamuśka
obalam

każdy taki stan bólu jest oznaką, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Zatem brzuch nie musi, a nawet nie powinien boleć raz na miesiąc

29.01.2016 przez Karolina Mikulska - Inny: żyję i uczę się życia
obalam

Gorszej bzdury nie słyszałam!!!! Przecież to może oznaczać problemy z jelitem grubym. Marsz do lekarza z takimi objawami

30.01.2016 przez Ula Utkos - Inny: lubię myśleć
obalam

NIE!!! Jeśli takie "przeczyszczenia" mają miejsce często to znak, ze powinien się nimi zainteresować lekarz. Nie ma tak że coś boli bez przyczyny. Jak się to zdarza rzadko bo coś tam się zjadło to ok, ale jak juz cyklicznie, to znaczy ze trzeba uważać