Leki rozkurczowe brane za często niszczą naturalną motorykę jelita?

Zasłyszane od koleżanki. Czy to prawda, że powinniśmy jak ognia unikać leków rozkurczowych bo psują nam naturalną motorykę jelit i doprowadzą do zwiotczenia przewodu pokarmowego?

Próby weryfikacji mitu (13)

24.11.2015 przez Maja Pardyka - społecznik
obalam

Jak mogą niszczyć naturalną motorykę skoro są zalecane przy zespole NO-SPA jest zalecana przy zespole jelita nadwrażliwego? Takie leki działają na mięśnie gładkie brzucha, które łagodzą ból przy wypróżnianiu.

30.11.2015 przez maciek80 - Inny: własna firma
obalam

Nie sądzę, ale zależy co to znaczy brane za często. Jak ma się duże i częste problemy z brzuchem to należy iść do lekarza a nie leczyć się samemu. Fakt, słyszałem, że bierze się leki rozkurczowe przy jelicie drażliwym, a to raczej choroba przewlekła.

8.12.2015 przez Bel Paese - w domu
obalam

Wystarczy się wczytać w ulotkę każdego leku rozkurczowego by przeczytać, że pomagają jelitom i są dla nich zdrowsze niż byle lek przeciwbólowy.

8.12.2015 przez Alicja Kiersznowska - Inny: farmaceutka
obalam

Wprost przeciwnie. Leki rozkurczowe są bezpieczne dla jelit i brzucha. Nic nie niszczą, a pomagają przy chorych jelitach i na bóle.

11.12.2015 przez Nina Kowalik - Student: uniwerek
potwierdzam

Jak każde leki, taki i leki rozkurczowe brane za często wpływają na organizm. Moim zdaniem leki rozkurczowe mają bardzo silne działanie więc wpływają na jelita, a brane zbyt często mogą wpłynąć na ich rozstrojenie.

5.01.2016 przez Olga Boszek - Pielęgniarka: pomagam
obalam

Co to znaczy za często? Ktoś musiałby wziąć kilkanaście tabletek leku rozkurczowego by sobie zaszkodzić. A po co ma tyle brać skoro jedna mała tabletka sprawia, że jest po bólu? Poza tym są bezpieczne dla jelit, a nawet zalecane.

14.01.2016 przez Iwona O. - Inny: Nie tylko dbam o swoje zdrowie, ale też denerwują mnie mity, które narosły wokół zdrowia, medycyny i okolic. I chcę brać udział w ich obalaniu.
potwierdzam

Jelita to tkanka mięśniowa. Gdy zbyt często używamy tego typu leków powoduje "rozleniwienie pracy jelit". Organizm przyzwyczaja się, że "zaraz dostanie coś rozkurczowego".

15.01.2016 przez Emilia Jakubska - Inny: diagnosta laboratoryjny
obalam

Nigdzie nie znalazłam takich informacji, sama stosowałam przez kilka miesięcy, profilaktycznie (po rozmowie z lekarzem) spore dawki drotaweryny (no-spa) w związku z kamicą żółciową. Natomiast prawdą jest, że leki przeczyszczające (nadużywane) powodują upośledzenie motoryki układu pokarmowego, pamiętam to nawet z zajęć, które prowadziła praktykująca lekarka (hepatolog).

26.01.2016 przez Sebastian Mączyński - Student: Student
obalam

leki rozkurczowe stosowane we właściwych ilościach i na konkretne objawy mają zapobiegać różnym "rewelacjom" jelitowym i wspomóc ich pracę

27.01.2016 przez Monika Grabka - Inny: Mamuśka
obalam

biorąc leki rozkurczowe w dawkach podanych na opakowaniu i wtedy kiedy faktycznie coś ci dolega nie niszą naturalnej motoryki jelita

29.01.2016 przez Karolina Mikulska - Inny: żyję i uczę się życia
obalam

Jeśli zjecie 4 opakowania na raz to może coś się zadzieje, ale nie słyszałam jeszcze o przypadku gdy stosowano prawidłowo leki rozkurczowe i byłyby tego typu działania niepożądane...

30.01.2016 przez Ula Utkos - Inny: lubię myśleć
obalam

Nie nie nie i jeszcze raz nie!!! Nic nie niszczą, a działają jedynie rozkurczowo. Nie dajcie sobie wmówić bzdur.

30.01.2016 przez Bartosz Baj - Inny: ja lubię medycynę
obalam

Gorszej bzdury nie słyszałem. No ludzie, to środki które nie mają wpływ na motorykę jelita. To wpływa tylko na skurcze. Koniec kropka.

10.02.2016 przez Administrator - Student medycyny: administrator PMM
obalam