Nie należy wyciskać wyprysków, ponieważ mogą się rozsiać.

Prawda czy fałsz?

Próby weryfikacji mitu (19)

21.10.2012 przez Iza - Student: student
obalam

na pewno ich wyciskanie powoduje po ustąpieniu pryszczy w ich miejscu dziur, w sumie nie słyszałam żeby się rozsiewały

21.10.2012 przez Michał - Inny: jak na razie uczeń bio-chemu
potwierdzam

Wyciskanie pryszczy powoduje rozsianie bakterii po całej twarzy. Poza tym po niewłaściwym wyciśnięciu pryszcza ropa wnika do głębszych warstw skóry i pryszcz powstaje znowu na tym samym miejscu.

22.10.2012 przez Ela Wojtas - Student medycyny: 4. rok lekarskiego
potwierdzam

Pryszcze są to zakażenia uprzednio jałowych zaskórników bakteriami Propionibacterium acnes. Wyciskanie zaskórników nie spowoduje rozsiewu, ale typowych pryszczy - tak.

23.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Wyciskanie pryszczy niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Po pierwsze rozsiew bakterii po twarzy, po drugie możliwość nadkażenia ranki po wyciśnięciu np. przez gronkowca złocistego, po trzecie górna część twarzy ma wspólny spływ żylny z naczyniami wewnątrz czaszkowymi i możemy tą drogą nabawić się poważnego zakażenia.

Źródło: Choroby skóry - S.Jabłońska

24.10.2012 przez Emilia - Inny: Kosmetyczka
potwierdzam

ropnych wyprysków nie należy wyciskać ponieważ bakterie rozejdą się dalej a w miejscu gdzie został wyciśnięty pryszcz może dojść do wtórnego zakażenia i do powstawania blizn.

24.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
potwierdzam

Podczas wyciskania wyprysków moze dojsc do zakazenia skóry, które daje efekt zwiekszenia liczby wyprysków

30.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Wyciskanie pryszczy prowadzi do wydostawania się bakterii na powierzchnię skóry gdzie mogą dostawać się do kolejnych gruczołów powodując roznoszenie się trądziku.

3.11.2012 przez erjota - Lekarz: lekarz stażysta
potwierdzam

Pryszcze mają tło bakteryjne. Przy ich wyciskaniu może dojść do ich rozsiewu na zdrową skórę.

8.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Bardzo często nie możemy pokonać trądziku, ponieważ praktykujemy nieskuteczną metodę, jaką jest

wyciskanie zmian trądzikowych.

Takie działanie nie jest wskazane z dwóch powodów. Po pierwsze wiąże się z przenoszeniem zmian

w inne miejsca twarzy, potęgując wypryski. Szczególnie jest to widoczne w przypadku wykwitów

zawierających treść ropną. Po drugie – wyciskanie pryszczy to większe ryzyko pojawienia się

potrądzikowych blizn.

13.11.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

wyciskanie pryszczy to poważny błąd! Pod żadnym pozorem nie należy wyciskać zaskórników, gdyż w ten sposób może dojść do uszkodzenia skóry i powstawania blizn. Wyciskanie pryszczy tylko pogorszy stan zapalny i spowoduje, że bakterie rozprzestrzenią się po całej twarzy.

21.11.2012 przez Romuald Małczak - Inny: ..
potwierdzam

Tak może do tego dojść ponieważ później samemu wyciskając zmiany w innych miejscach przenosimy bakterie. Dodatkowo nacisk może spowodować "wpechnięcie" zmiany ropnych z bakteriami wewnątrz skóry powiększając stan zapalny.

22.11.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
potwierdzam

prawda, rozsianie zmian moze wynikać z braku jałowosci, a ponad to wyciskanie moze powodować trwałe ślady

27.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
obalam

Niewłaściwie wyciśnięty pryszcz powoduję wnikanie ropy w głębsze warstwy skóry, co przyczynia się do pojawienia ponownego wykwitu w tym samym miejscu nawet pomimo zagojenia wcześniejszej rany. Wyciskanie pryszczy powoduje miażdżenie tkanki skórnej oraz powstanie szpecących ran, po których często pozostają blizny i przebarwienia. Nasza skóra po takim zabiegu często przypomina pole walki i tak naprawdę niewiele z nas zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę nie przyśpieszymy likwidacji pryszcza, zaś do zagojenia zmiany skórnej potrzebny jest odpowiedni okres czasu – w konsekwencji nasze działanie tylko pogarsza sytuację.

28.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Potwierdzam mit. Wyciskajac pryszcz bardzo latwo jest potem rozniesc to co sie wycisnelo na czesci twarzy- jesli to byl wyprysk ropny, z bakteriami- moga sie pojawic kolejne pryszcze. Drugim argumentem przemawiajacym przeciw wyciskaniu jest fakt, ze moze to pozostawiac nieestetyczne blizny.

1.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
potwierdzam

Może nie tyle rozsiać, ale jeśli wyprysk jest w pobliżu naczynka i dojdzie do jego uszkodzenia - może dojść do ogólnoustrojowego zakażenia, czyli tzw. sepsy. Dotyczy to zwłaszcza osób o upośledzonej odporności.

11.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Wiele razy wyciskałem pryszcze i nic mi się nie rozsiało. Trzeba pamiętać że pryszcz spowodowany jest zablokowanie łoju w gruczołach łojowych. Jeżeli pryszcza nie wyciśniemy może dość do zapalania gruczołu łojowego.

21.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Walcząc z przewlekłym trądzikiem często nie zdajemy sobie sprawy, iż przyczyna naszego problemu może tkwić w rozdrapywaniu – wyciskaniu wykwitów ropnych oraz drobnych zmian skórnych. Działania takie przyczyniają się do roznoszenia bakterii po całej twarzy, zaś powstałe ranki goją się bardzo długo stanowiąc otwarte wrota dla infekcji bakteryjnej.

24.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Drapiąc czy wyciskając krostki łatwo o zakażenie bakteryjne i roznoszenie ich po skórze.

6.01.2013 przez Markus von Rufous - Medycyna
potwierdzam

Specjalnie rozsiać może nie, ale na pewno można doprowadzić do nadkażeń bakteryjnych, powodując tym samym jego gorszą postać.

16.05.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Wyprysk (łac.eczema) zgodnie z definicją jest chorobą skóry o nieinfekcyjnym podłożu zapalnym (alergicznym lub niealergicznym) polegająca na zapaleniu jej wierzchniej warstwy, czyli naskórka i warstwy brodawkowatej skóry. Zatem po pierwsze, nie powinno się wyprysku wyciskać (bo nie ma czego wyciskać), a po drugie, wyprysk nie może się „rozsiać”, ponieważ jego ewentualna „zawartość” nie jest przyczyną jego powstania.

Źródło: Dermatologia. Braun-Falco. W.H.C. Burgdorf, G. Plewig, H. H. Wolff, M.Landthaler, Red. Wydana: W. Gliński, M. Czarnecka-Operacz, D. Krasowska, A.B.Serwin, H. Wolska. Czelej. Lublin 2010, ISBN: 978-83-7563-032-9.