Mleko jest zabójcze dla brzucha

Słyszałem, że żadne dorosłe zwierzę nie pije mleka, że może ono wywołać bóle brzucha i sensacje u wielu osób. Jak jest z tym mlekiem – pić czy nie pić?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (5)

6.10.2015 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
potwierdzam

U większości osób dorosłych dochodzi do tzw. nietolerancji laktozy czyli cukry występującego w mleku. Dochodzi do niej wtedy, gdy w organizmie brakuje laktazy - enzymu koniecznego do rozkładu laktozy. Wówczas po spożyciu mleka lub innych produktów zawierających laktozę pojawiają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego takich jak ból brzucha czy biegunki.

6.10.2015 przez Karina M - Inny: inny
potwierdzam

Nie tyle, że jest zabójcze, ile po prostu wielu dorosłych nie toleruje laktozy i z tego powodu, spożywając mleko, ma problemy żołądkowe.

25.11.2015 przez Ziemek Rylski - Inny: inny
obalam

Obalam! Z tego co mówił mi lekarz stosuje się to tylko do osób z nietolerancją laktozy, ale przecież to nie jest większość! Całe życie ja i moja rodzina pijemy mleko i nie mamy problemów gastrycznych. Zdarzają się zatrucia, ale nie notoryczne problemy.

30.11.2015 przez daria cupriak - Inny: inny
obalam

Obalam! Jaka większość? Nie znam ani jednej osoby z nietolerancją laktozy, nikogo kto źle się czuje po wypiciu mleka :) Mleko nie jest zabójcze dla brzucha a mleko kwaśne, kefir czy jogurt wręcz bardzo dobre.

14.12.2015 przez Karol Lec - Inny: własna działalność
obalam

Mnóstwo ludzi na całym świecie pije mleko codziennie, ilu z nich ma problemy z żołądkiem? Ci co mają, to zapewne osoby z nietolerancją laktozy. Cała reszta, jak sądzę, może pić mleko spokojnie. Ani ja ani moja rodzina nie odczuliśmy nigdy jakiegokolwiek dyskomfortu w jamie brzusznej spowodowanego piciem mleka.