Ostre jedzenie powoduje wrzody i ból brzucha

Słyszę często, że jedzenie meksykańskie albo indyjskie (np. kurczak vindaloo, piekielnie ostry) to idealny sposób by nabawić się bólu brzucha i w dłuższej perspektywie wrzodów. True or not?

Próby weryfikacji mitu (5)

6.10.2015 przez Katarzyna Lewandowska
obalam

Ostatnio udowodniono, że ostre jedzenie pomaga w leczeniu wrzodów. Zwłaszcza chilli

6.10.2015 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
obalam

Za chorobę wrzodową zarówno żołądka jak i dwunastnicy w głównej mierze odpowiada zakażenie bakterią helicobacter pylori. W ok. 90% przypadków występowania choroby wrzodowej dwunastnicy i ok. 70-80% za występowanie choroby wrzodowej żołądka. Innymi czynnikami odpowiadającymi za etiopatogenezę choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy są czynniki genetyczne, palenie papierosów, przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych - NLPZ (głównie wrzody żołądka) oraz inne, które rzadziej powodują zachorowanie na chorobę wrzodową np. zespół Zollingera-Ellisona, choroba Leśniowskiego-Crohna , glikokortykosteroidy. W przypadku rozpoznania choroby, pikantne przyprawy (tzw. "ostre jedzenie"), nasila dolegliwości choroby, tak jak kawa, herbata, napoje gazowane, potrawy ciężkostrawne, cebula, czy smażone i tłuste potrawy etc., ale nie jest przyczyną wystąpienia choroby.

Pozdrawiam.

6.10.2015 przez Łukasz D. King - Inny: Wydawca www.BiuletynZdrowia.pl
obalam

Obalam, ale jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Dużo zależy od obecnego stanu układu trawiennego oraz ilości i częstości spożywania ostrych potraw.

W rozsądnych ilościach nie powinny być kłopotliwe dla zdrowego układu trawiennego. Ale robią się kłopotliwe przy obecności zmian chorobowych (np. choroba refluksowa). Wtedy podrażnią błonę śluzową, co skończy się większym stanem zapalnym i bólem w nadbrzuszu. [M. Nair, I. Peate, „Fundamentals of Applied Pathophysiology”, wyd. 2, s. 326]

Ludzie mają 5 rodzajów receptorów smakowych, które odpowiadają istotnym grupom związków chemicznych, jakie są w jedzeniu. Smak słodki, słony, gorzki, kwaśny, umami. Ostrego nie ma. Mając to na względzie, można się pokusić o wniosek, że ostre jedzenie powinniśmy spożywać raczej w umiarkowaniu mimo wszystko.

Co do przyczyny owrzodzeń:

„Większość ludzi, którzy mają wrzody trawienne, jest zakażonych bakterią znaną jako Helicobacter pylori, która może się tak dostosować do warunków i przetrwać w bardzo kwaśnym pH żołądka […]. W r. 2005 Nagrodę Nobla w Fizjologii lub Medycynie otrzymali dwaj naukowcy, którzy odkryli, że ta powszechna bakteria powoduje większość przypadków owrzodzenia żołądka lub dwunastnicy, a nie stres psychiczny czy ostre jedzenie”. [S.I. Fox, „Human Physiology”, wyd. 14, s. 628]

„H. pylori odgrywa najważniejszą rolę w powstawaniu wrzodów zarówno żołądka, jak i dwunastnicy. […] Nieoczekiwanie, istnieje tylko niewiele dowodów, które sugerowałyby patogenne działanie alkoholu, ostrego jedzenia i kofeiny”. [L.E. Copstead, J. Banasik, „Pathophysiology”, wyd. 5, s. 727-728]

„Czynniki środowiskowe [dot. owrzodzeń trawiennych]. Chociaż niektóre pokarmy, napoje i przyprawy mogą spowodować niestrawność, nie ma przekonujących danych, które by potwierdziły wcześniej akceptowany pogląd, że ostre posiłki wywołują, podtrzymują lub ponownie uaktywniają wrzody”. [R. Riddell i in., „Lewin, Weinstein, and Riddell’s Gastrointestinal Pathology”, wyd. 2, s. 619]

5.12.2015 przez Magda Mac - Pielęgniarka: Studentka
obalam

Wrzody żołądka powstają przez "gorsze rzeczy" niż ostre jedzenie, najczęściej to wynik zakażenia Helicobacter pylori, czy uszkodzenia błony śluzowej żołądka przez np. leki z grupy NLPZ (np. aspiryna). Jednak gdy wrzody już występują ostre potrawy będą działały dodatkowo drażniąco i będą powodowały ból. Jezeli ostre jedzenie do tej pory nie daje Ci dolegliwości bólowych, możesz je jeść bez większych obaw.

17.12.2015 przez Marion - Inny: studentka
obalam

Jem dużo ostrego i brzuch mnie nie boli. Jakaś naciągana historia. W Meksyku czy Indiach je się bardzo ostro i te ostre przyprawy raczej ułatwiają im trawienie, bo to nie są lekkie kuchnie.

30.12.2015 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Po tak świetnych i profesjonalnych wypowiedziach Pana Bartłomieja Rawskiego i Łukasza D. Kinga w zasadzie nie mam o czym pisać. Obalający werdykt jest oczywisty i już obawiam się, że przy takim poziomie merytorycznym niedługo znajdą się tutaj moi następcy. Ale cóż, mówi się, że dobry nauczyciel powinien po sobie pozostawić jeszcze mądrzejszego ucznia.