Bóle w prawym boku brzucha to zawsze wątroba

Słyszałam, że prawa storna brzucha tuż pod żebrami, jeśli boli to zawsze i na pewno ból wątroby. Wierzyć czy nie wierzyć?

Próby weryfikacji mitu (8)

5.10.2015 przez Kornel C. - Student medycyny: student WL
obalam

W prawym "boku", pod żebrami, czyli ściślej mówiąc: prawym górnym kwadrancie brzucha, znajduje się (a dokładniej "rzutuje") kilka narządów, których choroby mogą wywoływać ból tej okolicy: wątroba, pęcherzyk żółciowy i drogi żółciowe, zagięcie wątrobowe okrężnicy, głowa trzustki, część dwunastnicy, prawa nerka. Z klinicznego punktu widzenia, najczęstszymi dolegliwościami związanymi z bólem w tej okolicy są zapalenie pęcherzyka i dróg żółciowych, ostre zapalenie wątroby, choroba wrzodowa (zwłaszcza dwunastnicy), kolka nerkowa.

6.10.2015 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
obalam

Nie zawsze ból zlokalizowany z prawym boku jest związany z obecności patologii wątroby. Przyczyn może być wiele, a ostateczne rozpoznanie przyczyn dolegliwości bólowych, należy do lekarza prowadzącego, którym może być internista, gastroenterolog, lekarz rodzinny czy chirurg ogólny m.in. na podstawie objawów czy badania USG jamy brzusznej.

7.10.2015 przez Miłosz Chwiałkowski - Lekarz: Medycyny
obalam

NIE. Jesli chodzi o topografie narządów jamy brzusznej to może byc również pęcherzyk żółciowy (drogi żółciowe).

11.10.2015 przez Magdalena - Inny: -
obalam

Nerw który unerwia wątrobę, unerwia również inne narządy, dlatego podłoże bólu może być różne.

11.10.2015 przez Magdalena - Inny: -
obalam

Nerw który unerwia wątrobę, unerwia również inne narządy, dlatego podłoże bólu może być różne.

25.10.2015 przez Marta De - Lekarz: choroby wewnętrzne
obalam

Wątroba boli tylko i wyłącznie w przypadku jej szybkiego powiększania się, kiedy to dochodzi do rozciągnięcia jej torebki. Ból po prawej stronie brzucha powodują m.in. choroby pęcherzyka i dróg zółciowych. Dolegliwości bólowe brzucha mogą być również maską zawału mięśnia sercowego.

źródło: Interna Szczeklika

23.11.2015 przez Marta Bojarowska - Student: studentka pielęgniarstwa
obalam

W prawej części jamy brusznej nie znajduje się jedynie wątroba. Ból w tej okolicy może być również spowodowany zapaleniem wyrostka, niedrożnością jelit, wzdęciem brzucha, kolką nerkową, przepukliną, ciążą pozamaciczną i różnymi innymi przyczynami.

5.12.2015 przez Magda Mac - Pielęgniarka: Studentka
potwierdzam

Przy bólu w prawym podżebrzu pierwszym podejrzanym będzie wątroba i pęcherzyk żółciowy, jednak ból mogą powodować też schorzenia jelit, trzustki a nawet zastoinowa niewydolność serca (niewydolność serca->wzrost ciśnienia hydrostatycznego->spadek ciśnienia onkotycznego->obrzęki->niewydolność wątroby->ból)

7.12.2015 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

W pytaniu chodzi o wyrażenie "zawsze". Oczywiście nie zawsze, ponieważ anatomia topograficzna dokładnie opisuje co mamy po prawej stronie "brzucha" i w prawym podżebrzu. Również i podręczniki do diagnostyki różnicowej (Diagnostyka ogólna chorób wewnętrznych prof. Szczeklika) o tych objawach informują. Trudno jest też orzec, co najczęściej daje takie objawy. Ja stawiałbym u ludzi młodych na bóle czynnościowe związane z zagięciem wątrobowym okrężnicy, zwłaszcza po operacjach brzusznych, cięciu cesarskim (zrosty) i przy zaparciach, a u ludzi starszych na dolegliwości związane z pęcherzykiem żółciowym.