Odpowiednia dieta goi wrzody żołądka

Jak jest w końcu z dietą przy wrzodach? Czytałem, że dobra dieta załatwia sprawę i nie trzeba brać żadnych leków.

Próby weryfikacji mitu (9)

5.10.2015 przez Mikołaj Cup - Biologia
obalam

Wrzody żołądka powoduje zakażenie bakteriami Helicobacter pylori. Nie jest to jedynie mechaniczna "rana", która sama wygoi się pod wpływem lekkiej diety. Bez usunięcia bakterii spod wyściółki śluzowej (za pomocą antybiotykoterapii), wrzód będzie się powiększał.

6.10.2015 przez Piotr Maślanka - Student: Informatyka/Biotechnologia
obalam

W większości przypadków wrzody spowodowane są zakażeniem bakteryjnym H. pylori. W tym przypadku podaje się antybiotyk + lek powodujący zmniejszenie wydzielania kwasu, tak aby żołądek mógł się zagoić.

Temat leczenia infekcji bakteryjnej żołądka bez użycia antybiotyku wydaje się być tematem na eksperyment na odważnych ochotnikach, dlatego należałoby podać leki.

Są też inne przypadki wrzodów, na przykład wynikające z nadużywania niektórych środków przeciwbólowych. W tym przypadku dieta polegajaca na odstawieniu takich środków rzeczywiście pomoże :)

6.10.2015 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
obalam

Dieta ma znaczenie w przypadku leczenia choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, aczkolwiek leczenia nie opiera się tylko na leczeniu żywieniowym (które w ostatnim czasie staje się coraz bardziej marginalne). Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za chorobę wrzodową jest zakażenie bakterią helicobacter pylori. Wówczas podstawowym leczeniem jest antybiotykoterapia. W przypadku chorych niezakażonych stosuje się m.in. inhibitory pompy protonowej (np. omeprazol, pantoprazol), H2-blokery (np. ranitydyna w postaci ranigastu) etc. Stosuję się również leczenie chirurgiczne. Decyzję o sposobie leczenia podejmuję lekarz prowadzący.

6.10.2015 przez Agnieszka Koguciuk
obalam

Sama dieta to za mało. Przyczyną jest bakteria Helicobacter pylori.

3.11.2015 przez Anna Grzanecka-Pawelec
potwierdzam

świeże produkty z minimalną zawartością chemii + delikatna obróbka termiczna +zdrowe dodatki tj oleje, ziarna czy zioła oraz naturalne przyprawy. Woda , Herbatki ziołowe . Ruch na świeżym powietrzu , śmiech, mało stresu i spotkania z ludźmi = <3

1.12.2015 przez Emilia Pawłowska - Student: student
obalam

Niestety dieta nie goi wrzodów, to byłoby to za proste. Odpowiednia dieta przy wztodach jest wskazana, ale niestety nie wyleczy ich, ponieważ wrzody są sposodowane zakażeniem bakerią.

3.12.2015 przez raper27 - Inny: student
obalam

Niewłaściwe rozwiązanie

5.12.2015 przez Magda Mac - Pielęgniarka: Studentka
obalam

Jeżeli wrzody są spowodowane zakażeniemH.pylori (do 90%) to sama dieta nie będzie w stanie wyleczyć niszy żołądka, niezbędna jest erydykacja bakterii za pomocą kombinacji leków. Jeżeli nie wykryto obecności bakterii, sama dieta i tak nie jest w stanie całkowicie zaleczyć wrzodów, potrzebne są leki obniżające pH soku żołądkowego, ochraniające śluzówkę żołądka, łagodzące zmiany wrzodowe, aby te mogły się w spokoju wygoić.

7.12.2015 przez monika - Student medycyny: medycyna
obalam

Wrzody mogą zostać wygojone tylko poprzez zlikwidowanie przyczyny (najczęściej bakteria H.pylori). Bakterii można pozbyć się tylko i wyłącznie antybiotykoterapią. Unikanie stresu oraz odpowiednia dieta mogą jedynie wspomagać gojenie się wrzodów.

7.12.2015 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Kiedyś nie znano leków mogących zahamować wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Prze wieloma laty "wysuszano" wrzody żołądka atropiną (ktoś o tym pamięta?), następnie wynaleziono H2 blokery, a teraz dysponujemy inhibitorami pompy protonowej. Zatem wiele lat temu jedyną metodą leczenia tej up..wej choroby było stosowanie diety lekkostrawnej, czasem mlecznej (z resztą mleko to broń obosieczna w nieleczonej chorobie wrzodowej), stosowanie leków rozkurczających oraz sulpirydu. No i oczywiście leczenie operacyjne, w tym tzw. odnerwianie żołądka. W XXI wieku jednak znając silne inhibitory pompy potrafimy zablokować wydzielanie kwasu solnego w ponad 98% i to przez wiele miesięcy, a nawet lat i to bez stosowania w zasadzie jakiejkolwiek diety. No i oczywiście diagnostyka H.pylori, o czym słusznie zawiadamiają internauci. Ma ona fundamentalne znaczenie w terapii tego schorzenia. Ciekawym natomiast tematem są chorzy, którzy mają klasyczne objawy choroby wrzodowej, które ustępują po IPP, a nawracają po ich odstawieniu, a którzy nie mają żadnych stygmatów choroby w badaniu endoskopowym i clo-test mają ujemny. Ale to już inna bajka.