Dziecko po urodzeniu bardzo słabo widzi, nie rozróżnia kolorów i widzi nieostro

prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (17)

21.10.2012 przez Michał Żuk - Inny: uczeń
potwierdzam

Niemowlę nie widzi zbyt dobrze, widzi ostro na mniej niż metr. Jest jednak w stanie rozróżniać przedmioty, jeśli te ze sobą kontrastują, widzi także barwy, lecz nie pełny ich zakres.

23.10.2012 przez Agnieszka Kaczmarek
potwierdzam

Wzrok dziecka po urodzeniu jest słabo wykształcony. Dzieci widzą, jakby za mgłą. Jednak z każdym dniem, tygodniem wzrok im się wyostrza.

24.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Dziecko po urodzeniu jest w stanie dostrzegać przedmioty z ok 20-30cm. czyli z odległości jaką widzi twarz mamy gdy się nad nim pochyla. Kolorów również dobrze nie rozróżnia, dla niego są to tylko jasne lub ciemne plamy, więc najlepsze zabawki dla noworodka to czarno-białe, bo może dostrzec kontrast.

26.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Wiele lat temu twierdzono, że noworodki i niemowlęta niewiele widzą, słyszą i czują. Były to nieprawdziwe stwierdzenia. Świat zmysłów noworodków, niemowląt i małych dzieci jest bardzo dobrze rozwinięty, a odpowiednia jego stymulacja zdecydowanie wspiera rozwój dziecka.

Noworodek, pomimo niedostatecznie jeszcze rozwiniętego narządu wzroku, widzi, jest do obraz rozmyty, ale już kilka minut po przyjściu na świat potrafi rozpoznać twarz mamy. Dlatego ważne by jak najczęściej pochylać się nad maluszkiem, dotykać go, mówić do niego, śpiewać, karmić pielęgnować. Te wszystkie czynności są nieocenione i doskonale stymulują w rozwój dziecka.

Noworodek dostrzega to, co znajduje się w odległości 20–30 centymetrów od jego twarzy. Widzi trzydzieści razy słabiej od dorosłych. Jego świat przypomina obraz oglądany przez zamarzniętą szybę. Widzi kontrastowe zestawienia: czerń i biel, pod warunkiem, że wzory są duże.

5.11.2012 przez Olcia Sebastian - Inny: tech. elektroradiologii, tech. usług kosmetycznych, mgr zdrowia publicznego
potwierdzam

Ponoć tak jest i każde źródło tak uważa.

Dołączony obrazek:
Dołączone wideo:
5.11.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Noworodek widzi na odległość zaledwie 20-30 centymetrów. Obiekty w większym oddaleniu są dla niego nieostre. Ponadto noworodki nie są w stanie odróżnić dwóch kolorów, jeśli mają taką samą jasność.

13.11.2012 przez Karolina Tychowska - Inny: grafik komputerowy
obalam

Dziecko najlepiej widzi z bliska, najlepiej rozróżnia kolory silnie kontrastujace. Jego wzrok wyostrza sie praktycznie z kazdym tygodniem.

16.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Po urodzeniu noworodki nie są pozbawione pewnych zdolności wzrokowych, ale to co widzą dalekie jest od ostrego widzenia dorosłych. Maluszek widzi bardzo nieostro. Potrafi jednak skupić wzrok na obserwowanym obiekcie Rozpoznawanie barw pojawia się w 2 miesiącu życia.

20.11.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
potwierdzam

"Noworodek dostrzega to, co znajduje się w odległości 20–30 centymetrów od jego twarzy. Widzi trzydzieści razy słabiej od dorosłych. Jego świat przypomina obraz oglądany przez zamarzniętą szybę. Widzi kontrastowe zestawienia: czerń i biel, pod warunkiem, że wzory są duże.

Maleństwo nie potrafi jeszcze na dłużej skupić wzroku, w rzadkich chwilach czuwania wodzi nim przypadkowo po otoczeniu. Gdy natrafia na twarz mamy, widzi jasną plamę, która staje się wyraźniejsza z odległości około 20–30 cm.

Noworodek szczególnie intensywnie wpatruje się w pochylające się nad nim twarze, a w nich spogląda w oczy. W drugim miesiącu życia potrafi już zatrzymać wzrok na jasnej plamie światła, ale żeby ją zobaczyć, odwraca całą główkę. Widzenie pod kątem opanuje dopiero między 3. a 4. miesiącem. Wówczas niemowlę zaczyna dostrzegać rysy twarzy matki, ojca i zapamiętuje je. Jego uwagę przyciągają także skomplikowane kształty i silnie skontrastowane powierzchnie - badania wskazują, że najpierw patrzy na miejsca styku np. białego i czarnego, a dopiero później przesuwa po tych krawędziach wzrokiem.

Noworodek już od urodzenia dysponuje odruchami, które wpływają na percepcję wzrokową: pod wpływem światła mięsień tęczówki zwęża lub rozszerza źrenicę tak aby wpuścić więcej lub mniej energii świetlnej. Dzięki temu może reagować na światło lub ciemność. "

22.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
potwierdzam

Wzrok noworodka jest słabo rozwinięty, maluszek wykazuje słabą wrażliwość na kontrasty i nie rozpoznaje szczegółów, ale potrafi wodzić za wolno przesuwającą się zabawką (w odległości 20-30 cm).

29.11.2012 przez Milena Krysiak - Inny: Ratownik Medyczny
potwierdzam

Ostrość widzenia rozwija się wraz z wiekiem dziecka.

8.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

nie spostrzega wszystkich kolorów (zieleń i czerwień widzi lepiej niż błękit

widzi 30 razy mniej ostro niż dorosły;

10.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
potwierdzam

Maluszek widzi bardzo nieostro. Potrafi jednak skupić wzrok na obserwowanym obiekcie.

Najwyraźniej widzi z odległości około 18 - 30 cm - tak więc chwile gdy mama lub tata pochylają się nad nim np. w czasie karmienia są najprzyjemniejszymi w tym okresie. Noworodek szczególnie intensywnie wpatruje się w pochylające się nad nim twarze, a w nich spogląda w oczy. W wieku 2 - 3 miesięcy dziecko zaczyna dostrzegać rysy twarzy matki, ojca i zapamiętuje je (fotografie twarzy rodziców ogląda dłużej niż innych osób).

Jego uwagę przyciągają także skomplikowane kształty i silnie skontrastowane powierzchnie - badania wskazują, że najpierw patrzy na miejsca styku np. białego i czarnego, a dopiero później przesuwa po tych krawędziach wzrokiem.

13.12.2012 przez Michał Węglarz - Inny: inny
potwierdzam

owszem. wzrok dziecka nie jest jeszcze dobry po urodzeniu i musi się udoskonalić lecz w tym czasie inne zmysły dzieci są bardziej wyczulone

17.12.2012 przez Piotr Sendecki - Inny: ratownik medyczny / fizjoterapeuta
potwierdzam

zmysł wzorku rozwija się z czasem, pełne widzenie stereoskopowe jest dopiero ok 6 miesiąca zycia

24.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Wzrok noworodka jest słabo rozwinięty, maluszek wykazuje słabą wrażliwość na kontrasty i nie rozpoznaje szczegółów, ale potrafi wodzić za wolno przesuwającą się zabawką (w odległości 20-30 cm). Poza odróżnianiem różnych odcieni bieli i czerni, nie odróżnia kolorów. Jego oczy są nadwrażliwe na światło, a nadwrażliwość ta, spowodowana tym, że dziecko do momentu urodzenia przebywało w mroku, utrzymuje się około miesiąca.

3.02.2015 przez Ewelina Kowalik - Inny: Mama
potwierdzam

Mój synek o wiele szybciej wyłapuje kontrastowe zabawki np. jak mr b, tzn łapie go i widzi, ale takiego kremowego królika ignoruje:) Potwierdzenie na żywym obiekcie