Każde dziecko najpierw musi nauczyć się raczkować, potem dopiero chodzić

bez umiejętności raczkowania nie może nauczyć się chodzić

Próby weryfikacji mitu (16)

24.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Jest grupa dzieci, które w ogóle nie uczą się raczkować, przemieszczają się np. siedząc na pupie i odpychając się nogą. Część uczy się raczkować dopiero, gdy pierwsze próby chodzenia kończą się upadkami.

30.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

są też dzieci, które najpierw zaczynają chodzić, a potem raczkować. Niewielka grupa dzieci omija ten etap z nieznanych przyczyn. Uważa się, że brak raczkowania może wynikać ze zbyt rzadkiego kładzenia dziecka na brzuchu. O ile wielu rodziców wzięło sobie do serca zalecenia związane ze zmniejszeniem ryzyka tzw. śmierci łóżeczkowej (m.in. zalecenie kładzenia dziecka na boku lub na pleckach), o tyle zbyt mało rodziców przykłada wagę do pozycji dziecka na brzuchu w okresie aktywności malucha. A właśnie taka pozycja jest najzdrowsza i najwłaściwsza dla rozwoju dziecka. Dzięki leżeniu na brzuchu prawidłowo rozwijają się stawy biodrowe, dziecko ćwiczy mięśnie rąk, kręgosłupa i rozwija się znacznie szybciej niż rówieśnicy, którzy leżą wyłącznie na pleckach.

1.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

W tej sprawie nie ma określonej z góry normy. Jedno dziecko zaczyna raczkować w wieku kilku, inne kilkunastu miesięcy. I żadnego z tych przypadków nie można uznać za nieprawidłowy. Niemniej statystyki mówią, że większość maluchów samodzielne „zwiedzanie świata” rozpoczyna między ósmym, a dziewiątym miesiącem życia. Dzieje się tak, ponieważ najpierw dziecko musi opanować umiejętność samodzielnego siadania bez podparcia. Dopiero wtedy mięśnie jego pleców, ramion i nóg są już na tyle silne, żeby go utrzymać w pozycji na czworaka, a zmysł równowagi pozwala mu na ruszenie przed siebie. Raczkowanie często poprzedzone jest tzw. pełzaniem, ale ten etap na ogół jest niezbyt długi. Raczkowanie przychodzi dziecku łatwiej niż stawianie pierwszych kroczków, dlatego że kilkumiesięczny niemowlak ma ciągle jeszcze ręce sprawniejsze niż nogi. Jeśli chcesz swoją pociechę zachęcić do nauki raczkowania lub nieco przyspieszyć ten proces możesz w trakcie zabawy umieszczać jego ulubione przedmioty poza zasięgiem jego rączek. Co może się okazać wystarczającym bodźcem. Wielu psychologów docenia etap raczkowania, gdyż widzi w nim początek współpracy między półkulą prawą i lewą.

Umiejętność ta okaże się ważna w przyszłości i to tak odległej, że nikt nawet nie powiąże raczkowania z sukcesami w nauce.

5.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Zdarza się, że z pozycji siedzącej, dziecko przechodzi od razu do chodzenia, pomijając etap raczkowania.

6.11.2012 przez magdalena - Inny: urzędas
obalam

Z autopsji - mam 2 dzieci. Starsza nie raczkowała. Troszkę trzymała się na czworakach i jaki miała 11 m-cy wstała na nóżki i zaczęła chodzić. Młodszy raczkował od ok 7 m-ca do 11 m-ca. Jak miał roczek wstał i zaczął chodzić - ergo, nie jest tak, że dziecko MUSI nauczyć się raczkować żeby chodziło

8.11.2012 przez Kamila Zyzak - Lekarz: pediatra
obalam

Są dzieci, które omijaja etap raczkowania. Po pełznaiu i siadaniu, podnosza się i zaczynają chodzić

22.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

dziecko nie musi najpierw raczkować, żeby móc starać się stawać i podpierać. Ważne jest, żeby nie zmuszać do tego dziecka. Związane są oba te procesy z rozwojem układu nerwowego niemowlaka. Oba te procesy muszą rozwijać się swobodnie i naturalnie

22.11.2012 przez Małgorzata Górska - Inny: bibliotekarz
obalam

Około 10 proc. dzieci od razu chodzi, wcześniej nie raczkując

1.12.2012 przez Karolina Mikulska - Student: -
obalam

Nie każde dziecko musi najpierw raczkować, aby nauczyć się chodzić. Jest to sprawa indywidualna. Jednakże nie jest dobrym dla dziecka ominięcie fazy raczkowania, ponieważ właśnie ona stymuluje powstawanie połączeń między półkulami i ich koordynację. Brak czworakowania może być spowodowany np. wprowadzeniem tzw. "chodzika". Brak raczkowania może prowadzić m.in. do dysleksji i innych zaburzeń.

4.12.2012 przez Milena Krysiak - Inny: Ratownik Medyczny
obalam

Chodzenie nie jest uwarunkowane wcześniejszym raczkowaniem. Dziecko podpiera się o meble i inne przedmioty i staje na nogi często bez wcześniejszego raczkowania.

6.12.2012 przez Amelia Prorok - Inny: Interesuję się medycyną od wielu lat
obalam

Może się nauczyć ale zdrowiej jest dla jego rozwoju psycho-fizycznego jak najpierw raczkuje

10.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
obalam

Niektóre dzieci po prostu pomijają ten etap rozwoju i od razu zaczynają chodzić.

13.12.2012 przez Michał Węglarz - Inny: inny
obalam

dzieci uczą się chodzić niekoniecznie poprzez raczkowanie, mogą równie dobrze zacząć chodzić już od siedzenia.

21.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Blisko 10 proc. dzieci zupełnie pomija ten etap. Po prostu któregoś dnia przytrzymują się jakiegoś mebla, stają na nogi i ruszają na podbój świata w pozycji wyprostowanej. Inne wybierają inny sposób przemieszczania się: turlanie, przesuwanie na pupie, pełzanie, ślizganie się na brzuchu.

24.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Oczywiście nie każde dziecko raczkuje, są też dzieci, które najpierw zaczynają chodzić, a potem raczkować. Niewielka grupa dzieci omija ten etap z nieznanych przyczyn. Uważa się, że brak raczkowania może wynikać ze zbyt rzadkiego kładzenia dziecka na brzuchu.

26.12.2012 przez szajajaba - Inny: Oligofrenopedagog, edukator zdrowia
obalam

Nie. Tak by było njajlepiej dla rozwoju mózgu, ale jest nieduża grupa dzieci, które nigdy nie zaczęły raczkować tylko od razu - na nogi.

13.02.2013 przez Ernest Piotr Kuchar - Lekarz: Dr n. med.
obalam

Są dzieci, które zaczynają chodzić bez raczkowania, co wystarcza do obalenia tego mitu. Sformułowanie mitu było łatwe do falsyfikacji, bo zakładało, że raczkowanie jest koniecznym etapem u wszystkich niemowląt.

Zacytuję wypowiedź Karoliny i Marcina: " Nie każde dziecko musi najpierw raczkować, aby nauczyć się chodzić. Jest to sprawa indywidualna. Jednakże nie jest dobrym dla dziecka ominięcie fazy raczkowania, ponieważ właśnie ona stymuluje powstawanie połączeń między półkulami i ich koordynację". "są też dzieci, które najpierw zaczynają chodzić, a potem raczkować. Niewielka grupa dzieci omija ten etap z nieznanych przyczyn".

Piśmiennictwo:

http://en.wikipedia.org/wiki/Crawling_%28human%29

http://www.webmd.com/parenting/ss/slideshow-baby-milestones-first-year

http://www.neurology.org/content/60/3/367.long

NHS. nd. Birth to five development timeline. NHS Choices, Tools. www.nhs.uk

Sheridan M. 2008.From birth to five years: children's developmental progress. London: Routledge