Pamiętamy sen tylko wtedy, gdy obudzimy się w czasie jego trwania.

Innymi słowy, sen pamięta się wtedy, gdy obudzi nas np. budzik. Inny przesąd mówi, żeby nie patrzeć w okno jeśli chcemy zapamiętać sen, ale to chyba można włożyć między bajki.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (4)

10.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Najlepiej pamiętamy te sny które są na tyle emocjonujące, że nas wybudzają w trakcie trwania np. koszmary oraz te które śnią się nad ranem, tuż przed przebudzeniem.

24.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Umiejętność pamiętania snów jest również potrzebna, gdy chcesz zacząć swoją przygodę ze świadomym śnieniem, w skrócie LD (Lucid Dreaming). Jeśli jeszcze nie wiesz, na czym polega świadome śnienie, koniecznie poszukaj o tym informacji w internecie. Jest to niezwykłe doświadczenie, w którym wiesz, że śnisz i możesz kontrolować swój sen. Poza tym, sny to najbardziej znane źródło inspiracji i twórczych pomysłów. Wystarczy spojrzeć na obrazy Salvadora Dalego i zdać sobie sprawę, jakie bogactwo może kryć się w marzeniach sennych.

Pewnie zdarza Ci się, że wstajesz rano i nie pamiętasz żadnych snów. Myślisz wtedy, że tej nocy nic Ci się nie śniło. Tak się jednak składa, iż nie jest to prawda! Otóż każdy z nas ma co noc od kilku do kilkunastu marzeń sennych. Twoim zadaniem jest teraz sprawić, aby jak najwięcej z nich zapamiętać.

Chcesz pamiętać kilka snów dziennie? Nic prostszego. Jedyne, co musisz zrobić to zacząć prowadzić dziennik snów. Wystarczy notes lub zeszyt i długopis. Połóż je blisko łóżka, tak, żebyś mógł opisać sen zaraz po przebudzeniu. Na początek mogą być to pojedyncze słowa. Jednak gdy już wstaniesz, warto spisać cały sen wraz z każdym jego szczegółem. Jeśli nie masz na to czasu, zapisuj tylko słowa-klucze, które w dość wyczerpującym stopniu opiszą cały sen.

24.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Sny pamiętamy tylko wtedy, kiedy się w trakcie nich obudzimy. Dlatego jeśli dobrze sypiamy i nie budzimy się to może nam się wydawać, że nie mamy snów. Ale prawdą jest, że mamy 4-5 snów w trakcie nocy. Każdy je ma.

28.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Jeśli przyśniło nam się coś co wywarło na nas duże wrażenie - będziemy o tym pamiętać przez resztę dnia, natomiast jeśli sen był bez znaczenia to szybko o nim zapomnimy wpadając w rutynę dnia codziennego.