Patogeny na które jest obowiązek szczepienia dzieci już dawno nie występują i nie są dla nas groźne.

Więc powstaje pytanie, czy należy się szczepić?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (13)

21.10.2012 przez Michał Żuk - Inny: uczeń
obalam

Nie wszędzie jest obowiązek szczepień, patogeny te nadal występują. Co prawda już nie w naszym najbliższym otoczeniu, ale występują. Pamiętajmy, że żyjemy w czasach, w których w ciągu dnia jesteśmy w stanie przedostać się z jednej strony Ziemi na drugą. Wyobraźmy sobie sytuację, w której zaprzestaliśmy szczepień. Ktoś jedzie na wycieczkę do jakiegoś miejsca, gdzie nigdy nie były one obowiązkowe ( dajmy na to jednego z biedniejszych krajów afryki), a wiec patogeny nadal tam są. I "przywozimy" ze sobą taki patogen, który trafia na niezaszczepione dzieci. Epidemia gotowa. A jedyne patogeny, jakie udało się (według WHO) wyeliminować, to ospa prawdziwa w 1980 oku i księgosusz dwa lata temu.

21.10.2012 przez Michał - Inny: jak na razie uczeń bio-chemu
obalam

Gdyby nie występowały nie byłoby szczepień, o to by zadbała nasza służba zdrowia, przecież musi oszczędzać. Dla przykładu: różyczka, odra, świnka, tężec występują.

21.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

I tak i nie. Niestety nie da się do końca jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Np. błonica czy krztusiec obecnie występują rzadko, ponieważ wyeliminowano je właśnie dzięki szczepieniom. Toczą się spory czy zaprzestać niektórych szczepień czy należy je kontynuować. Bo jaką mamy pewność, że po odstawieniu szczepień choroby te nie powrócą?

22.10.2012 przez Ewa Krawczyk - Inny: biolożka
obalam

Patogeny, przeciw którym się szczepimy, jak najbardziej występują w naszym środowisku i są nadal groźne. Dlatego konieczne są obowiązkowe szczepienia.

22.10.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
obalam

Gdyby te patogeny nie występowały na świecie to byśmy się nie szczepili (tak jest z ospą prawdziwą).

Nadal mamy w Polsce przypadki gruźlicy czy krztuśca i nie są one wcale aż tak rzadkie. Liczba zachorowań na krztusiec wzrosła w ostatnich latach i nadal jest realnym zagrożeniem dla dzieci.

Co do polio - w Polsce przypadków nie notujemy, ale w dobie nieograniczonych podrózy ryzyko przywleczenia jest co prawda małe, ale całkiem realne.

6.11.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
obalam

Gdyby patogeny te były całkowicie wyeradykowane na świecie to nie byłoby konieczności szczepienia dzieci. Tak np. stało się w przypadku ospy prawdziwej, na którą obecnie się nie szczepi.

13.11.2012 przez Agnieszka Lisowska - Pielęgniarka: Studentka Studiów Mgr
obalam

Występują. Ich liczba jest mniejsza poniewaz przez spadek zachorowań zmieniszyla sie liczba patogenow w srodowisku jednak wystarczy przyjrzec sie statystykom. Od lat szczepimy sie na krztusiec, jednak niktorzy poddaja sie ruchowi antyszczepionkowemu i dzieci nie szczepia stąd mozemy obserowowac wzrost zachorowalnosci

16.11.2012 przez Agata Michalczyk - Student: student medycyny
obalam

To dzięki szczepionkom udało się wyeliminowac wiele chorób zakaźnych. Zaprzestanie szczepień może upośledzić odporność organizmu w kontakcie z potencjalnych czynnikiem zakaźnym. Lepiej jest szczepić niż leczyć.

23.11.2012 przez Jolanta Małczak - Inny: ..
obalam

Nie, w szczególności w momencie trendu na nie szczepienie dzieci dochodzi do ponownego pojawiania sie chorób, które w ostatnim czasie udało się wyeliminować. Dochodzi do wzrostu zachorowań na koklusz, czy gruźlicę, co nie tylko jest zagrożeniem epidemiologicznym dla dzieci, ale tez dla osób dorosłych, a przede wszystkim dla osób starszych.

21.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Należy pamiętać, że niezaszczepienie dziecka na choroby zakaźne naraża na nie nie tylko samo dziecko, ale także jego otoczenie. Jeśli chore zetknie się z dzieckiem, które nie było jeszcze szczepione, może go zarazić. Dlatego dzieci nieszczepione mogą nie być przyjęte do placówek takich jak żłobki czy przedszkola, w których pielęgniarka przed przyjęciem zawsze sprawdza, czy dziecko miało wszystkie szczepienia.

Dopóki Twoje dziecko jest zdrowe wszystko jest dobrze, ale wyobraź sobie, że zachoruje na chorobę, na którą istnieje szczepionka.

24.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Te choroby już nie występują endemicznie właśnie dlatego że się szczepimy. Nie obowiązuje już szczepionka na czarną ospę gdyż ostatni przypadek ospy prawdziwej miał miejsce w 1978, a choroba ta została uznana za eradykowaną w 1980.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ospa_prawdziwa

http://szczepienia.pzh.gov.pl/main.php

24.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Owszem - występują, tyle że znacznie rzadziej niż przed wynalezieniem specyficznych szczepionek na dane choroby. W przypadku osoby niezaszczepionej będą one groźne.

25.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Część patogenów już praktycznie nie występuje w krajach rozwiniętych. Takim przykładem jest Polio, jednak wystarczy, czy wybierzemy się na wakacje np. do Indii i już jesteśmy narażeni na zachorowanie. Wśród szczepionek są też takie, które chronią nas przed nadal często występującymi chorobami jak np. świnka. W Polsce zapadalność na nią waha się między 50-560/ 100 000 mieszkańców.