Picie wody obniza cisnienie krwi

Podobno picie standardowej ilosci wody (3 litry dziennie) obnizy i wyleczy nadcisnienie. I tak samo w analogicznej sytuacji - picie zbyt duzej ilosci wody doprowadza do nadcisnienia (zatrzymywanie wody w ciele).

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (1)

9.06.2015 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

1. Wcale nie należy pić 3 litrów wody dziennie. Chyba, że ktoś ma nadzieję na wyhodowanie sobie obrzęku mózgu z powodu zatrucia wodą. Zalecane jest picie minimum 1-1,5 litra/dzień, aczkolwiek jest to dość indywidualne. Najlepiej jest kontrolować to obserwując barwę moczu (pod warunkiem, ze mamy zdrowe nerki i nie bierzemy leków wpływających na jego barwę). Im mocz jest ciemniejszy tym bardziej organizm jest odwodniony i trzeba wtedy pić więcej (wody!). Prawidłowy mocz powinien być barwy słomkowej. Jeśli jest bezbarwny - organizm jest przewodniony.

2. Ciśnienie krwi zależy od wielu czynników i regulacja podaży płynów niewiele tu pomoże. Ważniejsze jest unikanie soli. Nasz organizm (zdrowy) sam doskonale potrafi regulować sobie zapotrzebowanie na sól i naprawdę nie trzeba solić potraw. Sól naturalnie zawarta w składnikach dobrze zbilansowanej diety w zupełności wystarczy. Oczywiście są sytuacje typu praca przy piecu hutniczym czy maraton, kiedy wypacamy sporo soli i wtedy trzeba niedobory uzupełniać, ale najlepiej robić to przez wodę mineralną i inne tego typu płyny, a nie przez solenie potraw.