Tatar jest niezdrowy

Jak to w koncu jest z tym tatarem: jest pozywny, zdrowy i zalecany dla czlowieka czy przeciwnie: ciezkostrawny dla zoladka i potencjalnie niebezpieczny?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (3)

25.03.2015 przez Paweł - Student: student
potwierdzam

Trudno w ogóle wypowiadać się na temat jedzenia surowego mięsa w kategoriach zdrowia.

1. Jedzenie surowego mięsa naraża człowieka na zakażenie patogenami, np. istnieje realne ryzyko zakażenia toksoplazmozą. W mniejszym stopniu obawiałbym się włośnicy z uwagi na kontrole weterynaryjne. Istnieje jeszcze szereg innych patogenów. Należy pamiętać, że człowiek wtórnie zatracił wiele przystosowań do jedzenia surowego mięsa. Np. pH soku żołądkowego u psa jest niższe niż u człowieka.

2. Surowe mięso to jednak nadal mięso. Zalecenia dietetyczne wskazują, aby mięso jadać w ograniczonej ilości. Człowiek potrzebuje z produktów odzwierzęcych niektórych aminokwasów, witaminy B12 i żelaza, ale produkty roślinne są generalnie lepszym źródłem pozostałych wartości odżywczych. Dlatego mówienie o mięsie w kategoriach zdrowy/niezdrowy jest trudne do obiektywnego rozstrzygnięcia i zależy od całości diety.

4.04.2015 przez Patryk Kłopocki - Inny: dyplomowany kucharz małej gastr./specjalizacja zawodowa: żywienie zbiorowe konsumentów
obalam

Tatar od czasu do czasu nie zaszkodzi, ale może być szkodliwy dla człowieka, kiedy nie zachowujemy odpowiednich standardów bezpieczeństwa higieny żywności podczas jej produkcji. Mięso musi być dobrej jakości, a jajka dobrze wyparzone, kiedy dodajemy do tatara. Mięso jedzone na surowo może być bardzo niebezpieczne dla człowieka, gdyż mięso surowe jak np. wołowina może zawierać bakterie pałeczek salmonelli, listeria, Campylobacter i Escherichia coli, a obróbka cieplna wyniszcza te drobnoustroje, natomiast w przypadku wieprzowiny, jej zjedzeniem na surowo zagraża zdrowiu, gdyż można zarazić się tasiemcem uzbrojonym, włośniem lub yersinia, więc zaleca się obróbkę termiczną, dlatego w zakładach żywienia zbiorowego typu otwartego lub zamkniętego stosuje się praktyki GHP i GMP oraz system HACCP, aby uniknąć tego typu zagrożeń związanych z zatruciem pokarmowych związanym ze spożyciem mięsa surowego jak i po obróbce termicznej, więc tatar niekoniecznie może być szkodliwy, jeżeli wołowina jest dobrej jakości i zachowuje się odpowiednie standardy przy jego przygotowaniu, nie koniecznie może być szkodliwy. Dobrą alternatywą surowych tatarów są tatary, gdzie mięso się podsmaża,a ryzyko zakażenia drobnoustrojami są znikome. Należy zwrócić uwagę, iż tatar jest niewskazany dzieciom, kobietom w ciąży, osobom starszym, czy też u osób, które mają słabą odporność i u tych osób, spożywanie tataru jest bezwzględnie zakazane.

9.06.2015 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

A niby dlaczego ma być niezdrowy?

Jeśli jest przygotowany z dobrego, zdrowego mięsa - jest zwykłym, pożywnym posiłkiem. Bardziej naturalne i zdrowsze jest jedzenie surowego mięsa niż smażonego (zwłaszcza w głębokim tłuszczu). Bardziej niezdrowe jest jedzenie gotowanych, czerwonych szynek sklepowych czy parówek, które swoją czerwoną barwę zawdzięczają azotynom.