Jedzenie przez kobietę w ciąży truskawek i innych uczulających pokarmów spowoduje alergię u dziecka.

Z tego powodu nasze matki i babcie przez całą ciążę oraz okres karmienia piersią nie jadły truskawek, czekolady, pomarańczy.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (7)

23.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

National Heart, Lung and Blood Institute we współpracy ze Światową Organizacja Zdrowia wydał zalecenia, że wręcz odwrotnie do panującej opinii, kobiety w ciąży i karmiące powinny jeść produkty uczulające, ponieważ w ten sposób zwiększają na nie tolerancję u dziecka.

26.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Obecne stanowisko American Academy of Pediatrics jest taie, że kobieta w ciąży nie powinna eliminować z diety takich produktów. Udowodniono, że moga one zmniejszać ryzyko alergi u dzieci narażonych ( u których przynajmniej jedno z rodziców ma alergię ).

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17284754

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1545092

5.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Dieta eliminacyjna w czasie ciąży polegająca na wykluczeniu z diety potencjalnie uczulających pokarmów, prawdopodobnie nie zmniejsza ryzyka wystąpienia u dziecka objawów alergii, może mieć natomiast niekorzystny wpływ na stan odżywienia zarówno matki, jak i płodu, dlatego nie jest zalecana.

16.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Jeśli jesteś w ciąży to nie żałuj sobie dojrzałych, pachnących truskawek. Być może słyszałaś opinię, że mogą wywoływać alergię u twego przyszłego dziecka - jak dotąd, nie zostało to udowodnione.

23.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Nie jest to prawda. Pokarmy uczulajace nie spowoduja alergii u dziecka. Poza tym na przyklad 'uczulajace' owoce maja wiele cennych wartosci odzywczych, wiec wrecz powinny byc jedzone przez ciezarne. zalaczam artykul o pysznych i zdrowych truskawkach :)

8.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Nie udowodniono, że jedzenie truskawek w ciąży powoduje późniejsze uczulenie dziecka

24.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Dieta eliminacyjna w czasie ciąży polegająca na wykluczeniu z diety potencjalnie uczulających pokarmów (p. wyżej), prawdopodobnie nie zmniejsza ryzyka wystąpienia u dziecka objawów alergii, może mieć natomiast niekorzystny wpływ na stan odżywienia zarówno matki, jak i płodu, dlatego nie jest zalecana.