Witamina C lewoskrętna jest lepsza od prawoskrętnej

W internecie roi się od informacji iż wit C lewoskrętna jest zdrowsza, naturalna i nie zakwasza organizmu. Nie mam wykształcenia medycznego i dlatego ciężko mi ocenić wiarygodność tego stwierdzenia.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (3)

20.12.2014 przez Paweł - Student: student
obalam

Obalam, ponieważ witamina C to wyłącznie forma lewoskrętna kwasu askorbinowego. Formy prawoskrętnej nie nazywamy witaminą C, gdyż jako związek nieprzydatny człowiekowi w ogóle nie jest witaminą.

Chcę jednak wprowadzić szerszy kontekst, gdyż wiem, że ten mit jest wypaczany przez zwolenników medycyny naturalnej.

Podkreślają oni, że należy zjadać kwas l-askorbinowy (tj. lewoskrętny). Sprzedawane w "eko" sklepach preparaty mają wyraźnie podkreśloną lewoskrętność w składzie. Niejako w opozycji stawia się preparaty farmaceutyczne ze złych aptek, które tej lewoskrętności kwasu askorbinowego w składzie najczęściej zaznaczonego nie mają. I to wstęp do dalszych manipulacji, jakie znajduję na wielu stronach "eko".

Fakty są takie, że wszystkie farmaceutyczne, a także spożywcze postaci witaminy C, tj. kwasu askorbinowego są lewoskrętne. Tak jest zarówno z tabletkami jakie dostaniemy w aptece, jak i z wyrobami spożywczymi które zawierają E300 (kwas askorbinowy), jak i pochodne - E301, E302, E303, E304. Wszystkie one zawierają tę "poprawną" lewoskrętną witaminę C. A że nie jest to wyraźnie zaznaczone? Zanim "problemu" nie wymyślił przemysł eko, nikomu nie przyszło do głowy, że podkreślanie tego faktu jest istotne.

Krótkie tło. Wiele związków organicznych występuje w postaci enancjomerów, tj. mimo tego samego składu atomowego, cząsteczka takiego związku ma dwie wersje optyczne, które względem siebie są odbiciami lustrzanymi. Przykładem jest tutaj witamina C, która wykazuje odpowiednio lewo i prawoskrętność (a ściślej konfigurację L i D). Podobnie jest z bardzo wieloma związkami, które spożywamy, w szczególności z aminokwasami i cukrami.

Jednocześnie tak się złożyło, że ewolucja sprawiła, że we wszystkich organizmach żywych aminokwasy i tworzone przez nie białka są lewoskrętne. I stąd np. witamina C także musi być lewoskrętna, aby się do białek enzymatycznych dopasować (nie jest to zasada obowiązująca zawsze, np. cukry najczęściej muszą mieć formę odwrotną, tj. prawoskrętną).

I dlatego tam gdzie mowa o substancjach tworzonych dla celów spożywczych, a już szczególnie farmaceutycznych, pewne jest, że chodzi o "właściwą" formę enancjomeru.

Tak więc obalam zarówno mit w postawionej formie (nie ma witaminy C prawoskrętnej), jak i całe tło, które wokół tej sprawy funkcjonuje.

25.12.2014 przez Mia Z - Medycyna
obalam

Obalam dlatego ze nie wiem o jakie zakwaszenie organizmu chodzi??? Nie mozna zakwasic organizmu produktami spozywczymi badz witamina C w sensie zmiany pH krwi. Krew posiada systemy buforowe krwi ktore utrzymuja stale pH i nawet najmniejsze wahniecia groza kwasica badz zasadowica ale sa to juz powazne choroby metaboliczne

12.01.2015 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Kolega Paweł to ładnie wyjaśnił. Ja tylko krótko podsumuję - jesteśmy po prostu stworzeniami "lewoskrętnymi". Nasze organizmy nie strawią "prawoskrętnego" mięsa i nie wykorzystają prawoskrętnej witaminy C. Tak więc, gdyby kosmonauta trafił na planetę prawoskrętnych, to umarłby z głodu, pomimo suto zastawionego stołu. Szczęśliwie alkohol nie jest "skrętny", więc przynajmniej mógłby się upić.