Fluor szkodliwy?...

Mit na temat past z fluorem wczesniej został obalony. Ale nie zwracając uwagi na to czy pomaga na próchnicę czy nie, czy jest on szkodliwy? Z wielu źródeł wiem, ze tak. Prawdopodobnie w Polsce woda nie zawiera fluoru, ale np. W Irlandii tak. Czy dostarczanie do organizmu fluoru regularnie nawet w małych dawkach powoduje zagrożenie lub pogorszenie zdrowia? Oczywistym tez jest ze myjąc zęby nie raz połyka sie małe ilości pasty lub składniki te mogą sie wchłaniać w znikomej ilosci przez jamę ustna. Sa na świecie organizacje przeciwstawiające sie fluoryzowaniu wody, podobno fluor bardzo zle wpływa na mózg, system odpornościowy i ogólnie na organizm. http://www.vismaya-maitreya.pl/teorie_spiskowe_fluor_-_niebezpieczny_dodatek.html https://kefir2010.wordpress.com/2012/01/18/fluor-szkodliwosc-fluor-to-niezwykle-niebezpieczna-bron-chemiczna-godna-dr-mengele-z-auschwitz-rozwiniecie-tekstu-monitorpolski-blog/ http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2014/07/01/water-supply-fluoridation.aspx

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (5)

20.12.2014 przez Paweł - Student: student
potwierdzam

Fluor w nadmiarze, jak każda substancja, jest szkodliwy.

Fluor jest pierwiastkiem bardzo reaktywnym i stąd bierze się jego toksyczność. Bezpieczne dawki dla fluoru są generalnie niewysokie, ale z drugiej strony jest to pierwiastek, którego spożywamy śladowe ilości, więc nie ma powodu do obaw. Przeciętny Polak nie jest narażony na nadmiar fluoru.

W paście do zębów stosowanej zgodnie z zaleceniami i zdrowym rozsądkiem nie ma ilości fluoru, które spowodują przekroczenie bezpiecznej dawki.

Wiele badań wskazuje na problem z fluoryzacją wody, ale woda pitna w Polsce nie jest wzbogacana fluorem, więc nie ma co o tym dyskutować.

Dla uspokojenia dodam jeszcze, że przedawkowanie fluoru (fluoroza) daje objawy widoczne w szkliwie zębów, dlatego lekarz stomatolog w trakcie przeglądu na pewno zwróciłby na to uwagę. Ponieważ jednak takie przypadki należą do rzadkości, nie należy martwić się o poziom fluoru w swoim organizmie.

22.12.2014 przez Jakub J - Inny: technik Farmacji
potwierdzam

Fluor jest mikroelementem który, w dzisiejszych czasach bywa nadużywany. Wywiera on szereg negatywnych skutków na organizm, najsilniej działa na ośrodkowy układ nerwowy, powoduje on między innymi: apatię, senność, anhedonia. Fluor jest dodawany do często stosowanego leku uspokajającego- Diazepamu, wielokrotnie zwiększając jego działanie.

19.01.2015 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Fluor istotnie wzmacnia szkliwo zębów, lecz jest także wysoce trujący i może powodować szereg chorób somatycznych i psychicznych. Opublikowane niedawno badania wykazały, że fluor dodawany do wody może spowodować poważne zaburzenia natury genetycznej.

31.07.2015 przez Patryk Kłopocki - Inny: dyplomowany kucharz małej gastr./specjalizacja zawodowa: żywienie zbiorowe konsumentów
potwierdzam

Fluor nie jest szkodliwy, natomiast przedawkowanie fluoru jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, co powoduje fluorzycę, ale nie można unikać tego składnika mineralnego, gdyż jak już wcześniej wspomniałem, jest on bardzo potrzebny dla naszego organizmu m.in. ważny dla zębów, głównie zapobiega próchnicy, ale również ważny jest dla prawidłowej gospodarki fosforu. Dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek wynosi dla kobiet 3 mg, a dla mężczyzn 4 mg. W przypadku niemowląt i dzieci, zapotrzebowanie na fluor jest niski niż u osób dorosłych. Niedoborem tego pierwiastka jest również próchnica, więc ważne jest aby dostarczać fluor w odpowiednich ilościach.

13.08.2015 przez Abusus - δηλητήριο
potwierdzam

Ja chciałbym się czepić jedynie nomenklatury. Z fluorem większość populacji nie ma żadnego kontaktu. Jest to gaz tak reaktywny, że praktycznie poza laboratoriami i przemysłem nie występuje w stanie wolnym, więc mając na myśli ów nieszczęsny fluor, należałoby precyzyjniej mówić o fluorkach (sole kwasu fluorowodorowego, lub połączeniach fluoru z innymi niemetalami), albo o jonach fluorkowych. To takie moje 3 grosze wynikające ze zboczenia zawodowego.

Co do toksyczności fluorków dostarczanych do organizmu w diecie, bądź implementowanych w paście do zębów, tudzież wodzie (niektóre państwa) to ilości są niemal śladowe, więc nie stanowią zagrożenia. Dodatkowo jon fluorkowy bardzo dobrze wiąże się z jonami magnezu, wapnia i wieloma innymi substratami obecnymi w naszym organizmie w sporych ilościach i w takich nierozpuszczalnych połączeniach w dużym stopniu jest eliminowany z organizmu, więc o toksyczności przewlekłej przy zastosowaniu np. wzbogacanej fluorkami pasty do zębów nie ma mowy. Inną sprawą jest toksyczność krzyżowa, polegająca w tym przypadku na obniżeniu stężenia wapnia, bądź magnezu, co w przypadku długiej ekspozycji na jon fluorkowy w dużych dawkach może być w efekcie niekorzystny, łącznie z działaniem jonu fluorkowego w sporych dawkach na procesy oddychania komórkowego i inne procesy metaboliczne.