Próchnica pojawiająca się w mlecznych zębach nie jest zagrożeniem.

Próchnicy w mlecznych zębach u dzieci nie trzeba leczyć, bo zęby i tak wypadną.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

10.10.2014 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Trzeba leczyć, bo mogą się uszkodzić zawiązki zębów stałych. Dawać dzieciom do picia wodę, a nie soczki Kubusie, wody smakowe i inne głupoty. I od małego uczyć regularnego mycia zębów. ALe łatwiej jest żyć w przekonaniu, że spróchniale mleczaki same wypadną, niż dbać o dzieci...

30.10.2014 przez Jakub Mróz - Lekarz: lekarz dentysta
obalam

Zęby mleczne też trzeba leczyć. Negatywne następstwa zniszczenia zębów mlecznych przez proces próchnicowy są liczne, między innymi:

-zapalenia tkanek okolicznych (ból!)

-zaburzenia zgryzu (konieczność interwencji ortodonty, defekty estetyczne)

-uszkodzenia zawiązków zębów stałych (stają się bardziej podatne na próchnicę i przybierają nienaturalny, nieestetyczny kształt)

-choroby reumatyczne i odogniskowe

9.11.2014 przez Mia Z - Medycyna
obalam

Próchnica w mlecznych zębach może prowadzić do ich przedwczesnej utraty przyczyniając się do powstania wad zgryzu. Jest ona również niebezpieczna dla zawiązków zębów stałych.

7.12.2014 przez Przemek Cygan - Inny: Medycyna naturalna
obalam

Próchnica zawsze jest szkodliwa dla naszego zdrowia, niezależnie czy jest ona na mleczakach, czy na zębach stałych. Myko-bakterie odżywiane cukrem np. candida, w wyniku trawienia go, zakwaszają naszą krew. Zakwaszona krew niszczy nasze zęby, i negatywnie wpływa na nasz organizm. Skutki niszczenia zębów pierwotnych, mogą objawiać się w postaci wadliwego zgryzu, krzywego układu zębów itp.

7.01.2015 przez Indywidualna Praktyka Fizjoterapeutyczna Rehabmed - Lekarz: fizjoterapeuta
obalam

Próchnica jest chorobą zakaźną, przenosi się w jamie ustnej z zęba na ząb a dodatkowo spożywanie dużej ilości cukrów jest swoistym katalizatorem, nie leczona prowadzi do przedwczesnej utraty zębów mlecznych, może uszkadzać zawiązki zębów stałych, lub zakażać przy uzębieniu mieszanym.

18.02.2015 przez Angelika Maria Piątkowska - Student: .
obalam

Próchnica z mlecznych może osłabić zalążek zęba stałego, przez co naraża je na późniejsze problemy z uzębieniem.

5.03.2015 przez Katarzyna Pazdan - Student: kierunek lekarsko-dentystyczny
obalam

Próchnica zębów mlecznych jest zagrożeniem. Nieleczona może prowadzić do pojawiania się stanów zapalnych miazgi i tkanek okołowierzchołkowych, co z kolei może skutkować uszkodzeniem zawiązka zęba stałego czy też rozprzestrzenianiem się procesu zapalnego w jamie ustnej. Procesy zapalne u dzieci szerzą się znacznie szybciej niż u dorosłych. Może to prowadzić do groźnych dla życia powikłań. Nieleczone stany zapalne odzębowe mogą szerzyć się na okoliczne tkanki ( jednym z możliwych powikłań ropnia zębopochodnego jest zapalenie opon mózgowych czy ropień mózgu - polecam "Chirurgia sztwarzow-twarzowa " S.Bartkowski, rozdział X,

9.06.2015 przez Beata Wojciechowska - Inny: mama w domku
obalam

Wręcz przeciwnie,chodzę osobiście z córeczką-7 latek i pani maluje jej zabki-tak zwie zabieg z czego córeczka jest zadowolona i oswaja się z gabinetem powoli

18.07.2015 przez Klaudia Działowa - Inny: Znam się na różnych mitach dietetycznych i czasem medycznych.
obalam

Próchnicę nawet w mlecznych zębach trzeba leczyć. Przez nieleczoną próchnicę mlecznych zębów mogą występować wady zgryzu, a także próchnica może mieć kontakt z zębem stałym, wtedy na nowym zębie może też powstać próchnica.

31.08.2015 przez Mateusz - Student medycyny: na finiszu
obalam

-Niszczenie zawiązków zębów stałych

-Miejsce rozsiewu zakażeń np IZW

-Dolegliwości bólowe źle wypływają na psychikę

-Nie dbanie o zęby w dzieciństwie buduje taki nawyk na całe życie

14.10.2015 przez Dorota Stankowska - Lekarz: Lekarz stomatolog, wspólnie z mężem lek. stom. Przemysławem Stankowskim autorka poradnika "Bądź bystry u dentysty", prowadzą wspólnie prakt. stom. w Poznaniu, wykładowca Akademii Dawsona Polska
obalam

Zęby mleczne w takim samym stopniu jak zęby stałe są narażone na atak bakterii próchnicotwórczych. Proces powstawania ubytków w zębach mlecznych jest bardzo szybki, co jest spowodowane m.in. ich budową. Posiadają one głębokie bruzdy ułatwiające osiedlanie się bakteriom, a warstwa szkliwa jest cieńsza, bardziej miękka i przez to bardziej podatna na rozwój próchnicy. Nieleczone mleczaki będą „zarażać” próchnicą także inne zęby, także te stałe, powodować bolesne stany zapalne oraz infekcje. Do tego dochodzi ryzyko powstania wad zgryzu i kolejnych tego konsekwencji np. choroby okluzyjnej zębów. Uszkodzeniu mogą także ulec zawiązki zębów stałych, co przełoży się na patologiczne procesy w ich rozwoju. Zaniedbania w temacie leczenia ubytków zębów mlecznych odbiją się nie tylko na zębach stałych większego już dziecka, ale także na zdrowiu całego jego organizmu.