należy nosić okulary nieco słabsze niż wada wzroku, żeby "oczy ćwiczyły" i wada się nie pogłębiała

powszechna opinia w społeczeństwie, czy słuszna?

Próby weryfikacji mitu (28)

22.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Obalam, noszenie za słabych okularów może wręcz powodować pogorszenie wzroku, szczególnie u krótkowidzów.

22.10.2012 przez Maria Magdalena - Student: student jaki jest kazdy widzi
potwierdzam

Dawanie słabszych szkieł ma sens u dzieci czy nastolatków, kiedy wzrok się jeszcze rozwija. W późniejszym wieku mają dawać komfort widzenia.

23.10.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
obalam

"W badaniach stwierdzono, że niepełne korygowanie krótkowzroczności, czyli korekcja zbyt słabymi szkłami, w porównaniu z pełnym skorygowaniu tej wady wzroku prowadziło do szybszego postępu krótkowzroczności (średnio o 0,15 D). "

Niepełna korekcja ma sens u pacjentów z bardzo dużą wadą wzroku albo różnowzrocznością - w takim wypadku różnica między dwoma szkłami nie może być za duża, bo mózg nie odbierze tego co widzą obie gałki oczne jako jeden spójny obraz.

23.10.2012 przez Arkadiusz R. - Inny: Poszukiwacz Prawdy
potwierdzam

każde ćwiczenia są dobre dla naszego ciała... i tyczy się to każdej jego części, w końcu oko (soczewka + mięsień rzęskowy) to też mięśnie i można je wyćwiczyć.

Należy też pamiętać że oko to tysiące naczyń krwionośnych (kapilar) i od ich drożności będzie zależeć kondycja oka. Odpowiednia dieta i ćwiczenia oczu, mogą wpływać nawet na cofnięcie się wady wzroku.

Dołączony obrazek:
23.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Naukowcy z Polytechnik University w Cambridge w Anglii razem z zespołem z Narodowego Uniwersytetu Malezji w Kuala Lumpur prowadzili badania w grupie 94 malezyjskich dzieci z krótkowzrocznością. Połowie grupy badacze zapisywali okulary słabsze, a drugiej połowie okulary o mocy identycznej jak wada wzroku.

Co 6 miesięcy mierzyli długość osi gałki ocznej małych pacjentów z wykorzystaniem ultradźwięków. Spodziewali się, że potwierdzą się korzyści stosowania niepełnej korekcji.

Okazało się jednak, że oś gałki wydłużała się szybciej u dzieci z niepełną korekcją. Zaobserwowano też, że u dzieci z tej grupy wada wzroku postępowała szybciej. Po dokonaniu tego zaskakującego odkrycia naukowcy natychmiast przerwali swoje doświadczenie.

Jak tłumaczy O'Leary, oko 'nie wie', czy ogniskowa jest przed czy za siatkówką, ale gdy obraz jest rozmyty, gałka oczna po prostu się wydłuża. Oznacza to, że lepiej jest prawidłowo korygować wadę wzroku, niż stosować zbyt słabą korekcję. Jednak nienoszenie okularów może być dużo gorsze niż noszenie okularów za słabych.

23.10.2012 przez Sergiusz Kucharczyk - Inny: budownictwo
potwierdzam

Lepiej żeby oczy trochę same "powalczyły" na słabszych soczewkach niż żeby dostosowały się do mocniejszych i tym samym osłabiły wzrok. Mimo wysokiej technologii badań komputerowych ostatecznie decyzję o mocy soczewek podejmuje lekarz opierając się na "doznaniach" pacjenta podczas badania. Wie to każdy kto nosi okulary i był na badaniu wzroku. Gdyby mozna było w 100% dobrać soczewki do wady wzroku należałoby właśnie tak robić. Jednak uwzględniając wszelkie błędy w badaniach, lepiej wybrać nieco słabsze soczewki.

24.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
obalam

Noszenie okularów które powodują pełna korekcje wzroku nie przyśpiesza ani nie zatrzymuje wady wzroku. Niektórzy lekarze jednak twierdzą, ze troche słabsze okulary spowodują ze wada nie bedzie sie szybko pogłebiać, jednak najnowsze badanie nie potwierdzaja tego i u wiele osob ktore nosza okulary w pełni korygujące wade wzroku nie nastąpiło jego pogorszenie

25.10.2012 przez Michał Węglarz - Inny: inny
obalam

poglębianie sie wady odnosi sie do wieku. Im czlowiek strszy tym wzrok gorszy i zadne okulary nie pomoga w leczeniu, jedynie ulatwiają zycie

27.10.2012 przez Bartosz Czapski - Student medycyny: Gdański Uniwersytet Medyczny
obalam

Obalam mit.

Wada wzroku, vide wada refrakcji, powinna być odpowiednio skorygowana.

Teraz k woli wyjaśnienia warto przytoczyć regułę Dondersa.

"Najsłabsza soczewka rozpraszająca, która już pozwala na uzyskanie prawidłowej ostrości wzroku, jest miarą krótkowzroczności. I odwrotnie, najmocniejsza soczewka skupiająca, która jeszcze zapewnia prawidłową ostrość wzroku jest niejako miarą nadwzroczności."

Czyli przy krótkowzroczności dajemy najmniejszą soczewkę korygującą wadę do wada cc x Ds = 1,0.

Przy nadwzroczności dajemy soczewkę o największej mocy, przy której pacjent widzi dobrze ( czyli tak samo wada cc x Ds = 1,0 ). W nadwzroczności dajemy soczewkę o największej mocy by zminimalizować udział akomodacji w patrzeniu do dali.

Dalej, oczy nie ćwiczą. Krótkowzroczność jak i nadwzroczność jest najczęściej spowodowana zbyt krótką lub długą osią gałki ocznej ( poza krótkowzrocznością refrakcyjną wywołaną wzrostem współczynnika załamania ośrodków optycznych oka i krótkowzrocznością pozorną powstałą na skutek skurczu akomodacji w wyniku stałego wysiłku mięśnia akomodującego ).

Tak więc takie zabawy odradzam a w przypadku wady wzroku odsyłam do okulisty a nie do Tesco.

27.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Kiedyś rzeczywiście lekarze dobierali okulary tak, aby były nieco słabsze, niż wynika z pomiarów. Okazało się, że niesłusznie. Teraz specjaliści zalecają pełną korekcję, bo tylko ona zapewnia najmniejszy postęp wady wzroku.

29.10.2012 przez Marlena Pietrusińska - Inny: zagadki medyczne
obalam

należy tylko i wyłącznie nosić okulary , które zostały dokładnie dobrane do wady wzroku , inaczej oczy mogą gorzej funkcjonować .

2.11.2012 przez David Małecki - Student medycyny: CM UMK
obalam

Noszenie za słabych szkieł może prowadzić do szybszego pogłębiania się wady, poza tym oczka się szybciej męczą na niewymiarowych glasach.

4.11.2012 przez Klaudia Tomczak - Inny: przyszla studentka medycyny
obalam

Noszenie takich okularów nic nie pomoże a wręcz przeciwnie-może pogłębić wadę wzroku.To jest tak samo jak nie noszenie tych okularów wogóle.

5.11.2012 przez Olcia Sebastian - Inny: tech. elektroradiologii, tech. usług kosmetycznych, mgr zdrowia publicznego
obalam

Jeśli nosimy słabsze szkła, niż oko tego wymaga to wzrok się psuje, nie poprawia. Nie podają żadnych źródeł, bo wydaje mi się to oczywiste i logiczne

5.11.2012 przez Patrycja Dziwińska - Student medycyny: student medycyny
obalam

Bzdura, po to definiuje się wadę wzroku aby wspomagać jej brak rozwoju okularami o prawidłowej mocy.

5.11.2012 przez Sylwia St - Student: biotechnologia
obalam

zdecydowanie trzeba nosić okulary odpowiednio dobrane do wady wzorku. W innym wypadku oczy się bardziej męczą, zostają zmuszone na większy wysiłek co jest dla nich niekorzystne.

7.11.2012 przez Maciej Rutkowski - Student medycyny: UM Lub
obalam

Nieprawdą jest, że noszenie okularów mniejszych niż wada wzroku jest dla nas korzystne. Szczególnie w przypadku krótkowidzów u których konsekwencje noszenia zbyt słabych okularów mogą być bardzo poważne. Wynika to z faktu, że oś gałki ocznej u osób stosujących niepełną korekcję wydłuża się szybciej niż u prawidłowo korygowanych krótkowidzów, a to z kolei może doprowadzić do szybszego pogarszania się wzroku, a w ostateczności do całkowitej utraty wzroku.

10.11.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

wydaje mi się ze koryguję się wady poprzez noszenie takich okularów jakich potrzeba a nie słabszych

11.11.2012 przez Magdalena Nazimek - Student medycyny: satudent
obalam

Wady wzroku najczęściej spowodowane są nieprawidłowa budową którejś ze struktur oka .

Nie prawidłowe soczewki wzmagają zmęczenie oka , co za tym idzie pogorszenie wzroku , bóle głowy .

11.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

Jeśli chodzi o krótkowzroczność, to nie prawda, noszenie okularów o zbyt małej sile może jeszcze nasilać wadę wzroku

13.11.2012 przez Luke Skywalker - Inny: Specjalista IT
obalam

Noszenie słabszych okularów niż zalecane przez lekarze to nie jest dobry pomył. Można tylko pogłębić tym wadę wzroku:)

13.11.2012 przez Karina Mak - Inny: inny
obalam

Dla ludzi dorosłych noszenie/ nienoszenie okularów nie ma znaczenia dla rozwijania się wady wzroku. Noszenie "dobrych" okularów nie pogarsza wzroku, ale nie pogarsza go też noszenie okularów nieco za słabych lub nienoszenie ich wcale.

Mit wziął się zapewne z tego, że jak się ściąga okulary, to trochę trwa, zanim oczy się "wyostrzą" do normalnego swojego poziomu i wydaje się, że widzi się bardzo słabo (słabiej, niż wtedy, jak się okularów jakiś czas nie nosiło). Znam to z autopsji, ale po jakimś czasie po ściągnięciu okularów oko się przyzwyczaja do różnicy kontrastów w okularach/bez - i widzi się tak, jak wtedy, gdy się okularów nie miało (gorzej, jak bez nich, ale nie tak źle jak zaraz po ich ściągnięciu :)).

17.11.2012 przez Michalina Małczak - Student: ..
obalam

Nie, okulary powinny być dobrane do wady odpowiednio, ponieważ zbyt mocne, lub zbyt słabe powodują złą korekcję wady i moga doprowadzić do występowania zespołu suchego oka, czy chronicznych stanów zmęczenia oczu i bólów głowy. Doprowadza to też do gorszej jakośc życia w skutek gorszego widzenia.

19.11.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Wg najnowszych badań, przy krótkowzroczności noszenie zbyt słabych okularów może powodować pogłębienie wady.

19.11.2012 przez Agata Michalczyk - Student: student medycyny
obalam

Według nowych badań zaleca się pełną korekcję wady wzroku.

21.11.2012 przez asdasd - dgg
obalam

Jeżeli nosimy okulary słabsze niż wada wzroku można bardziej zepsuć wzrok. Pamiętajmy że okulary mają różną grubość w zależności do jakiej wady wzroku mają być dostosowane. Czyli w różnych okularach jest inne załamanie światła, dodatkowo każde okulary zmuszają nasze oczy do odpowiedniego dostosowania się jego ułożenia żeby oczy które mają dużą wadę wzroku dostosowały się do odpowiedniego przyjmowania światła i obrazów.

23.11.2012 przez Łukasz Dudek - Student medycyny: elektroradiologia
obalam

Szkła powinny być idealnie dopasowane do wady wzroku, w innym przypadku mogą prowadzić to jeszcze szybszego pogarszania się stanu pacjenta.

27.11.2012 przez Milena Krysiak - Inny: Ratownik Medyczny
obalam

NIEPRAWDĄ jest, że im mocniejsze moce soczewek tym lepiej będzie się widzieć.

Okulary nie mogą być ani za słabe, ani za mocne. "Jeżeli będą za słabe będziemy widzieć niewystarczająco wyraźnie. Jeżeli będą za mocne wówczas będziemy odczuwać nieprzyjemne dolegliwości. Z dwojga złego lepsze są soczewki słabsze. Okulary muszą być w sam raz. Z czasem oczy się zmieniają, a wtedy trzeba również zmienić soczewki."

28.11.2012 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Okulary należy dobierać do istniejącej wady. Ani mniej, ani więcej. Resztę wyjaśnili już Pogromcy: Klaudia, Sandman, Kaja, Bartosz i inni. Dysponujecie Kochani mocną widzą. Gratuluję. A swoją drogą, zawód okulisty zły nie jest, znam kilku. Nie narzekają ;-)

 Źródło: Optyka kliniczna. Basic and Clinical Science Course. Red. J. Szaflik, A. M. Ambroziak. Urban & Partner, 2009; Okulistyka Vaughana i Asbury'ego. Red. P. Riordan-Eva,  J. P. Whitcher, Red. polski: E. Wylęgała. Czelej, 2011.