Im zęby bielsze, tym zdrowsze.

Kolor zębów świadczy o ich stanie zdrowia?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (9)

10.10.2014 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Zęby o żółtym zabawieniu są mocniejsze od białych zębów. I mam tu na myśli ich naturalny kolor, a nie pochodzący od nałogowego palenia.

17.10.2014 przez Małgorzata Szymkowska - Inny: kura domowa
obalam

kolor zębów uzależniony jest w dużej mierze od koloru kości, czyli czynników genetycznych. oczywiście ciemny kolor uzębieniea może być także spowodowany nagromadzonym osadem ze spożywanych napojów i pokarmów (kawa, herbata, jagody), Tak więc zęby naturalnie żółte mogą być zdrowe.

Podobnie białe, lśniące zęby mogą zawdzięczać swój urok wybielaniu, które niszczy szkliwo, a nawet też mogą świadczyć o pierwszej fazie próchnicy polegającej na demineralizacji szkiwa, w winiku którego z przezroczystego staje się ono matowobiałe.

18.10.2014 przez Marcin Bogucki - Inny: farmaceuta
obalam

Obalam. Zęby białe częściej łapią próchnicę.

20.10.2014 przez Jakub XD - Inny: xd
obalam

Kolor zębów jest w dużym stopniu związany z kolorem kości. Oczywiście zęby mogą także mieć żółty kolor od nie dbania o nie, spożywania dużej ilości słodyczy, picie napojów takich jak cola.

22.10.2014 przez Iwona O. - Inny: Nie tylko dbam o swoje zdrowie, ale też denerwują mnie mity, które narosły wokół zdrowia, medycyny i okolic. I chcę brać udział w ich obalaniu.
obalam

Ludzie mają nie tylko rożny kolor skóry, ale też rożny odcień uzębienia. Powiedziała mi o tym moja dentystka.

25.10.2014 przez Paweł - Student: student
obalam

O stanie zdrowia zębów świadczy brak dziur. Kolor zębów jest po części uwarunkowany genetycznie, a po części wynika np. z kamienia. Kamień nazębny nie jest sam w sobie objawem niezdrowych zębów, gdyż zbiera się on naturalnie, szczególnie u osób pijących kawę czy herbatę. Należy go jednak regularnie usuwać, gdyż jest dogodnym miejscem do rozwoju bakterii, co w konsekwencji może doprowadzić do próchnicy.

NFZ finansuje raz w roku usuwanie kamienia nazębnego. Co do wybielania to jak napisano, nie jest ono zdrowe dla szkliwa, nie daje też długotrwałych efektów. I na przykład moja dentystka w ogóle nie wykonuje takiego zabiegu.

29.10.2014 przez Jakub Mróz - Lekarz: lekarz dentysta
obalam

Zęby o odcieniu niebieskawo-białym są bardziej podatne na powstawanie procesu próchnicowego niż zęby o odcieniu żółtawym.

Źródło - "Stomatologia zachowawcza" pod red. Z. Jańczuka

24.11.2014 przez Kasia M. - Student: Inżynier biomedyczny
obalam

Kolor zdrowych zębów jest cechą indywidualną. Z pewnością wybielanie zębów, nawet codziennymi pastami, osłabia szkliwo. Wiadomo jednak, że zęby, na których odkłada się osad długo zdrowe nie będą ;)

15.12.2015 przez Dorota Stankowska - Lekarz: Lekarz stomatolog, wspólnie z mężem lek. stom. Przemysławem Stankowskim autorka poradnika "Bądź bystry u dentysty", prowadzą wspólnie prakt. stom. w Poznaniu, wykładowca Akademii Dawsona Polska
obalam

Nie zawsze odcień zębów jest wyznacznikiem dobrej lub złej higieny, zdrowia lub jego braku. Kolor zębów zależy od kilku czynników, m.in. od naszych genów, ale również od przezierności szkliwa i barwy zębiny, która prześwitując przez szkliwo nadaje mu widzialny kolor. Na estetykę uzębienia ma w dużym stopniu higiena zębów, ich dokładne i regularne szczotkowanie oraz nitkowanie, a także zabiegi higienizacji. Higienizacja składa się ze skalingu i piaskowania, które usuwają osad i kamień nazębny, dzięki temu możemy się pozbyć powierzchniowych osadów i przebarwień. Tego typu nalot lub nawet głębsze przebarwienia m.in. po nikotynie czy kawie nie muszą oznaczać, że zęby są zepsute, choć oczywiście nawarstwiające się złogi bakterii i resztek jedzenia mogą prowadzić do chorób zębów i dziąseł, np. paradontozy. Generalnie jednak, odcień zębów to nie kwestia zdrowia, ale raczej estetyki.