Elektryczna szczoteczka oczyszcza zęby znacznie lepiej od zwykłej.

Szybkie ruchy końcówki i pulsowanie szczoteczki pozwalają na lepsze czyszczenie.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (6)

10.10.2014 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Absolutna nieprawda. Wręcz przeciwnie - elektryczne szczoteczki są szkodliwe! Każdy specjalista od błon śluzowych Ci to powie.

25.10.2014 przez Paweł - Student: student
obalam

Nie jestem tak radykalny jak Pan Adam. Szczoteczki elektryczne mogą być lepszym pomysłem niż niedokładne mycie szczoteczką zwykłą. Tu właśnie upatrywałbym klucza do sukcesu. Jeśli ktoś potrafi dokładnie myć zęby szczoteczką zwykłą, myje zęby przez co najmniej 3 minuty, a także (!) regularnie wymienia szczoteczkę na nową, a ponadto regularnie odwiedza dentystę to nie ma powodu, aby uznać zwykłą szczoteczkę za niewystarczającą.

Jeśli ktoś nie potrafi wyrobić nawyków prawidłowego szczotkowania to szczoteczka elektryczna może być wersją "dla leniwych".

Bardzo ważną kwestią jest to, aby nie szczotkować elektrycznie dziąseł z uwagi na odsłanianie szyjek zębowych. Powstają w ten sposób mikroubytki kłopotliwe w leczeniu. W praktyce prawidłowe używanie szczoteczki elektrycznej nie jest mniej kłopotliwe od prawidłowego używania szczoteczki zwykłej.

30.10.2014 przez Jakub Mróz - Lekarz: lekarz dentysta
potwierdzam

Szczoteczki elektryczne i manualne mogą mieć taką samą skuteczność - zależy to tylko od dokładności osoby je użytkującej. Faktem jest, że znaczna część społeczeństwa używa szczoteczek manualnych ze zbyt małą dokładnością, więc w ich przypadku szczoteczki elektryczne byłyby lepszym rozwiązaniem, ponieważ pozwalają na osiągnięcie lepszego efektu oczyszczania przy takim samym "nakładzie pracy".

9.11.2014 przez Mia Z - Medycyna
obalam

Elektryczna szczoteczka nie oczyszcza zębów lepiej od zwykłej manualnej. Na prawidłowe oczyszczanie zębów ma wpływ technika jaka stosujemy podczas mycia zębów. Elektryczna szczoteczka nie umyje zębów za nas, konieczne jest stosowanie odpowiedniej metody szczotkowania.

19.05.2015 przez Grzegorz grzegorz - Inny: Użytkownik
obalam

Witam, chciałbym powiedzieć że jako Użytkuję szczoteczkę elektryczną znanej marki od ponad roku (od ostatniej wizyty u dentysty i zrobieniu wszystkiego) bez żadnej zmiany diety bądź przyzwyczajeń oraz bez zmiany pasty. Po wizycie rok później (czyli teraz) u dentysty mam ubytki i rozwój próchnicy. Mam nadzieję że moja opinia pomoże komuś. Ja wracam do manualnej i za rok się odezwę tutaj, po następnej wizycie u dentysty.

14.10.2015 przez Dorota Stankowska - Lekarz: Lekarz stomatolog, wspólnie z mężem lek. stom. Przemysławem Stankowskim autorka poradnika "Bądź bystry u dentysty", prowadzą wspólnie prakt. stom. w Poznaniu, wykładowca Akademii Dawsona Polska
obalam

Niekoniecznie. Zarówno szczoteczka manualna, jak i elektryczna spełniają swoją rolę wtedy, gdy używamy ich we właściwy sposób. Ta manualna wymaga tzw. techniki wymiatającej – przykładamy szczoteczkę do miejsca, gdzie łączą się dziąsła z zębem pod kątem 45 stopni i przesuwamy jej włosie od dziąsła w dół min. 10 razy po każdej ze stron. W przypadki szczoteczki elektrycznej nie stosujemy tej techniki, jedynie przykładamy jej główkę na kilka sekund do każdego zęba po kolei i przesuwamy równolegle do linii naszych dziąseł. Natomiast faktem jest, że szczoteczka elektryczna wymaga od pacjentów mniej wysiłku, mniejszej precyzji, gdyż to ona siłą rzeczy wykonuje większą pracę. Z pewnością też umyjemy nią zęby szybciej – zapewnia ona do 8800 ruchów/minutę, z kolei szczoteczka soniczna (jeszcze bardziej zaawansowana technologia) pozwala na wykonanie nawet do 31.000 ruchów/minutę.