Nitkowanie zębów to przesada. Wystarczy szczotkowanie.

Jak będziemy poprawnie myć zęby szczoteczką, to nitki nie będą nam potrzebne.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (4)

10.10.2014 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Nie nie wystarczy. Szczotka wszędzie nie sięgnie - zwłaszcza do przestrzeni międzyzębowych. W końcu po coś wynaleziono wykałaczki...

30.10.2014 przez Jakub Mróz - Lekarz: lekarz dentysta
obalam

Szczotkowanie nie zapewnia odpowiedniego poziomu higieny przestrzeni międzyzębowych, co jest częstą przyczyną próchnicy i zapaleń przyzębia. Nitki lub szczoteczek międzyzębowych także należy używać (oprócz szczotkowania, nie zamiast).

U osób ze zdrowym przyzębiem stosowanie wykałaczek jest bezwzględnie przeciwwskazane - powodują uszkodzenia szkliwa powierzchni stycznych zębów oraz uszkodzenia dziąseł!

9.11.2014 przez Mia Z - Medycyna
obalam

Samo szczotkowanie nie oczyści przestrzeni miedzy zębowych. Do tego konieczne jest stosowanie nici dentystycznych bądź specjalnych szczoteczek do oczyszczania powierzchni miedzy zębami.

15.12.2015 przez Dorota Stankowska - Lekarz: Lekarz stomatolog, wspólnie z mężem lek. stom. Przemysławem Stankowskim autorka poradnika "Bądź bystry u dentysty", prowadzą wspólnie prakt. stom. w Poznaniu, wykładowca Akademii Dawsona Polska
obalam

Dbanie o zęby to nie „przesada”, jego podstawowymi elementami są właśnie szczoteczka i nić. Szczotkowanie zębów to zdecydowanie za mało, nawet szczoteczka elektryczna lub soniczna nie dotrze do trudno dostępnych szczelin i zakamarków. Do tego właśnie służy nić dentystyczna, pomaga się ona pozbyć resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Jest to tym bardziej ważne, ponieważ gromadzący się na stycznych powierzchniach pokarm wraz z bakteriami, który nie zostanie usunięty, to czynnik ryzyka rozwoju próchnicy, stanów zapalnych dziąseł oraz chorób np. paradontozy. Nitkowanie zębów powinno być takim samym standardem jak ich mycie szczoteczką, powinniśmy to robić 2 x dziennie. W razie kłopotu, właściwy instruktaż używania nici uzyskamy w gabinecie dentystycznym.