Chipsy nie szkodzą zębom, bo nie zawierają cukru

Dobrze by było, ale czy tak jest?

Próby weryfikacji mitu (4)

10.10.2014 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Chipsy szkodzą zębom bo zawierają cukier. Cukier to ie tylko ten białyproszek w cukiernicy. Poza tym zawierają mnóstwo soli, co jest chyba większym zagrożeniem dla zdrowia niż ten cukier.

25.10.2014 przez Paweł - Student: student
obalam

Chipsy są z ziemniaków i zawierają skrobię. Zawarta w ślinie amylaza ślinowa posiada zdolność hydrolizy skrobii do cukrów prostych, a więc resztki chipsów na zębach staną się doskonałą pożywką dla bakterii.

Tyle pocieszenia, że ziemniak w chipsach jest w mniejszości pośród reszty niezdrowych wspaniałości.

30.10.2014 przez Jakub Mróz - Lekarz: lekarz dentysta
obalam

Po pierwsze zawierają skrobię, która też jest pożywką dla bakterii powodujących próchnicę. Po drugie ze względu na to, że oblepiają zęby, przez długi czas pozostają na ich powierzchni i zapewniają stały dowóz pożywki dla bakterii próchnicotwórczych.

15.04.2015 przez Adam Siewiera - Inny: IT
obalam

Uważam, że szkodzą zębom, tak jak każde inne jedzenie pozostawione na szkliwie. Wystarczy spojrzeć na chleb pozostawiony na stole. Po kilku dniach pleśnieje. Wolę sobie nie wyobrażać co się dzieje z zębami i resztkami jedzenia, które się na nich znajdują.

12.05.2015 przez Urszula Kaczmarek - Lekarz: prof. dr hab. n. med.
obalam

Potwierdzam negatywne  opinie o chipsach. 

Chipsy ziemniaczane stanowią popularną przekąskę, jednakże spożywane regularnie mogą powodować negatywne skutki zdrowotne, w tym przyczyniać się  do rozwoju próchnicy. Skrobia naturalna zbudowana jest  z polimeru glukozy i amylopektyny i nie jest próchnicotwórcza , jednak  po przetworzeniu mechanicznym lub cieplnym podlega szeregu zmianom w procesie gelatynizacji  i staje się bardziej wrażliwa na rozkładające działanie enzymów. Dlatego taka skrobia dostarczona do  jamy ustnej rozkładana jest  przez zawarty w ślinie enzym - amylaza  na mniejsze cząsteczki - maltozę, maltotriozę i dekstrynę. Produkty te są dalej metabolizowane   przez  bakterie  znajdujące się w jamie ustnej  do kwasów, a zatem zwiększa się potencjał próchnicotwórczygelatynizowanej skrobi.  Zatem spożywanie skrobi w stanie surowym nie przyczynia się do rozwoju próchnicy, w przeciwieństwie do konsumpcji skrobi przetworzonej.  Wykazano u dzieci spożywających często chipsy 4-krotnie wyższą próchnicę niż u dzieci, które nie jadły takiej przekąski.