"Ósemek" należy się pozbyć, ponieważ są niepotrzebne.

Rosną mi moje ósemeczki, nie bolą, ale moj dentysta uważa, że lepiej je usunąć, ponieważ te zęby łatwo się psują (ciężko się je szczotkuje) i są zupełnie niepotrzebne (nie biorą udziału w procesie gryzienia pokarmu). Czy to prawda? Czy należy je usuwać, czy zostawić je, żeby sobie były?

Próby weryfikacji mitu (45)

20.10.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Ja bym usunęła. Sama usunęłam już 3 z 4 ósemek i uważam, że dzięki temu jest mi znacznie lepiej. Kiedy miałam obie dolne nachodziły mi na siebie jedynki, a teraz powoli bo powoli, ale wszystko wraca do normy :) Podaje link, aczkolwiek w nim mówią, że można je zostawić ;) http://www.dentysta.eu/dla-pacjenta/158-zeby-madrosci-kiedy-usuwac

21.10.2012 przez Natalia Kalamon - Inny: Uczeń liceum (biol-chem) , interesuję się medycyną.
obalam

Michał Pelc, stomatolog,

Kiedy należy usuwać?

Decyzja o usunięciu zębów mądrości zależy w dużej mierze od wieku pacjenta oraz problemów, jakie te zęby sprawiają. Jeśli ósemka wyrosła w pełni, ale jest bardzo zniszczona przez próchnicę i w grę wchodzi leczenie kanałowe, warto pomyśleć o ekstrakcji – z racji anatomii zębów mądrości, jak również utrudnionego dostępu do nich odbudowa zęba nie jest łatwa i leczenie może być nieskuteczne. Usunięcie ósemek zalecane jest także, gdy stłaczają one inne zęby (problem ortodontyczny), rosną krzywo lub wrastają w policzek. Kolejnym wskazaniem są częste stany zapalne dziąsła, które występują w przypadku zębów częściowo wyrżniętych. Pod płatem dziąsła bowiem ciągle gromadzą się resztki pokarmowe i bakterie, powodując stan zapalny, który może być źródłem zakażenia dla całego organizmu. W przypadku ósemek niewyrżniętych wiele zależy od ułożenia zęba. Jeśli np. ósemka położona jest koroną w kierunku siódemki lub uciska jej korzeń, to może nie tylko spychać pozostałe zęby, ale też wywołać powikłania w siódemce. W najgorszym wypadku usuwa się wtedy oba zęby – i to niestety zdarza się często. A można tego uniknąć, regularnie odwiedzając stomatologa i kontrolując zęby mądrości – wtedy decyzję o ich usunięciu można podjąć, zanim pojawią się problemy.

Czasami ósemki wyrastają poprawnie , próchnicę można wyleczyć i nie sprawiają problemów - wtedy nie trzeba ich usuwać.

21.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Ewolucja jakby zmniejszyła nam szczękę i przez to 8 są nam jakby zbyteczne i właściwie nie odgrywają większej roli w jamie ustnej a źle wykształcone są powodem stanów zapalnych

21.10.2012 przez Michał - Inny: jak na razie uczeń bio-chemu
obalam

Ósemki jako zęby trzonowe mają za zadanie miażdżenie pokarmu, jeśli dobrze pełnią tę funkcję i nie powodują problemów w łuku zębowym (np. poprzez niewłaściwe wyrzynanie), nie widzę sensu ich usuwania

22.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

W niektórych krajach, między innymi w Stanach Zjednoczonych, praktykuje się usuwanie wszystkich ósemek niezależnie od tego, czy w danym momencie sprawiają one problemy, czy też nie. Zwolennicy tej szkoły wychodzą z założenia, że szeroko rozumiane problemy z ósemkami to tylko kwestia czasu, a prawdopodobieństwo wystąpienia następstw trudnych do natychmiastowej naprawy (np. stłoczeń) jest zbyt duże, aby warto było ryzykować.

23.10.2012 przez Michał Kaźmierczak - Inny: magister analityki medycznej
potwierdzam

Potwierdzam. Ósemki nie są potrzebne. Ale nie usuwa się ich z tego powodu. Usuwa się je profilaktycznie niż zaczną się psuć gdyż ze względu na utrudniony dostęp po prostu się ich nie leczy.

24.10.2012 przez Agnieszka Wintrowicz - Student medycyny: :)
obalam

To, ze coś jest niepotrzebne, nie oznacza automatycznie że należy to usunąć. Wyrostka robaczkowego nie usuwamy gdy jest zdrowy i nie ma z nim problemów. Ja swoje ósemki mam wszystkie i nie mam z nimi problemów. A pełen komplet zębów sprzyja lepszemu żuciu.

24.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
obalam

Ósemka jeśli rośnie prowidłowo w łuku zebowym, prawidłowo wyrasta, mozna traktowac jako pełnowartościowy ząb, jednak ósemki sa zawzyczaj bardziej narazone na prochnice, ze wzgledu na ich umiejscowienie. Wskazaniem do usuniecia jest wtedy gdy rosnie krzywo i moze w ten sposób napierać na pozostałe zęby, co moze sie skonczyc ich skrzywieniem lub gdy w ogole nie wyrasta, tylko "utkneła" w dziąsle. Podsumowując jesli sie nic zlego z tym zebem nie dzieje i wyrósł prawidłowo zostawiami, jeśli sa jakies komplikacje usuwamy/

24.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Zdania na ten temat są podzielone. Generalnie uważa się, że należy je usunąc jeśli sprawiają lub predysponują do problemów takich jak dolegliwości bólowe, nawracające stany zapalne, dziąsłowa kieszeń zapalna, przygryzanie błony śluzowej policzka lub dziąsła w przeciwstawnym łuku.

24.10.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Gdyby były niepotrzebne, nie rosłyby wcale. Dla stomatologów usunięcie ósemek jest wygodnym zarobkiem. Tymczasem jakby nie patrzeć - jest to operacja. Jak każda operacja - może mieć komplikacje. Już nie mówię o opuchniętej twarzy przez nawet dwa tygodnie. Warto też pomyśleć o przyszłości, kiedy zaczną nam wypadać zęby. Wtedy każdy dodatkowy będzie na wagę złota.

27.10.2012 przez Julia S - Inny: tegoroczna maturzystka
obalam

Po pierwsze są to zęby szczątkowe, nie wszyscy je mają. Jak nas nie bolą to po co usuwać? :) Pozbycie się ich moim zdaniem zależne jest też od tego czy w przeszłości mieliśmy usuwane zęby, wzrost ósemek może spowodować stłoczenie zębów i wtedy powinno się poddać jakimś działaniom. A tak poza tym... Nie są to zęby mądrości, tylko głupoty :))

28.10.2012 przez Magdalena Ossowska - Student: ochrona środowiska
obalam

Mnie ortodonta powiedział coś wprost przeciwnego :) Polecił wyrwać przeleczone siódemki, by zrobić miejsce ósemkom a później dbać o nie jak o inne zęby. Stwierdził, że teoria o szybkim psuciu się tych zębów jest nieaktualna.

28.10.2012 przez Julia Sławińska - Inny: Maturzystka
potwierdzam

Nie dość, że nie są potrzebne, to jeszcze bardzo szybko się psują. Mi osobiście wyrosły ósemki w wieku 16 lat i strasznie się psuły.

29.10.2012 przez Łukasz - Inny: Doktorant UM w Poznaniu
obalam

Ósemki są zębami jak każde inne. Jeżeli są prawidłowo rozwinięte i biorą udział w zgryzie, nie należy ich usuwać. Jeżeli natomiast są to zęby zatrzymane, źle rozwinięte, rosnące w nieprawidłowym kierunku, to lepiej je usunąć. Jeżeli jest w nich problem z próchnicą, to leczenie może okazać się mniej opłacalne.

29.10.2012 przez Justyna Olszewicz - a
obalam

problem należy rozstrzygac po indywidualnej ocenie warunków w jamie ustnej pacjenta i stanu jego uzębienia..Chociaż niewątpliwie sprawiają nam one w większości tylko problemy - nie można generalizowac. Ja na swoje '3 trzonowe' czekam ;)

30.10.2012 przez Iwona Łukacka - Student medycyny: Student medycyny
obalam

Usunięcie tych zębów może okazać się konieczne np w sytuacji , gdy stłaczają one inne zęby powodując wady zgryzu, gdy są zniszczone przez próchnicę w takim stopniu, że do wyboru mamy albo ekstrakcję, albo leczenie kanałowe. Często mamy utrudniony dostęp do tych zębów, co potęguje proces próchniczy w tych zębach. Jeżeli ósemki wyrosły bez rewelacji, nie spowodowały stłoczenia zębów oraz są utrzymywane w zdrowym stanie, nie widzę powodu, by usuwać je "profilaktyczne" . Jeżeli pojawiają się problemy, nad ich usunięciem z kolei nie należy zbytnio płakać .

30.10.2012 przez Joanna - Student: antykoncepcja
obalam

Moja ortodontka mówi, że może nie są potrzebne ale nic się nie dzieje jak są... oprócz tego, że mogą się częściej psuć bo nie domyjemy ich szczoteczką.

31.10.2012 przez Tomasz Heese - Student: Synteza i analiza chemiczna
obalam

Niewiele osób wie, że zęby mądrości można przeszczepiać. Jeśli z jakiegoś powodu stracimy ząb przedtrzonowy lub trzonowy, można go zastąpić właśnie dzięki autoprzeszczepowi ósemki.

3.11.2012 przez Mariusz87 - Pielęgniarka: Rat. Med. - Pielęgniarz
potwierdzam

Zgadza się... są trudne w szczotkowaniu podczas mycia zębów a do tego bardzo szybko się psują. Dlatego potwierdzam zdanie stomatologów o usunięciu ósemek.

5.11.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
riposta

myślę ze jeżeli ktoś nie ma miejsca to powinien je usunąć a jeżeli ma miejsce i nie przeszkadzają to zostawić

5.11.2012 przez Kasia S - Student: Zarządzanie
potwierdzam

Są narażone na próchnicę - ciężko je czyścić,

mogą stłaczać zęby,

ryzyko zapalenia dziąseł; zakażeń

5.11.2012 przez Joanna Popiołek - Student medycyny: ...
obalam

jeśli nie sprawiają nam kłopotu, np. nie powodują wad zgryzu, a jednocześnie pamiętamy o ich szczotkowaniu, nie ma potrzeby żeby je usuwać

6.11.2012 przez Krzysztof Choma - Student: EiT
obalam

Tutaj brakuję opcji pośredniej między obalam i potwierdzam.

Ósemki nie są Nam dziś już do niczego potrzebne.

Jednak w przypadku braku problemów , nie widzę sensu ich usuwania.

Jeśli ktoś ma zamiar nosić aparat ortodontyczny , polecam profilaktycznie usunąć , mogą narobić problemów.

Jeśli rosną krzywo , bolą lub w ogóle nie wyrosły należy je definitywnie usunąć.

Podpowiadam jeszcze , że mniej skomplikowane zazwyczaj jest usuwanie ósemek górnych.

7.11.2012 przez Agata Puciłowska - Student: student farmacji
obalam

Należy je usunąć kiedy się psują, co dzieje się w większości przypadków lub gdy psują linię zgryzu.

8.11.2012 przez Daria Ciechanowska - Pielęgniarka: praca w szpitalu
potwierdzam

też tak słyszałam,że te żeby "Mądrości" nie są nam potrzebne:)Ja usunęłam bo musiałam, częste bóle, i opuchlizna policzka po stronie zęba były nie do zniesienia. Niestety w moim przypadku ząb był nie wyrżnięty więc trochę chirurg szczękowy sie namęczył ale warto było. Dolegliwości bólowe się skończyły.

9.11.2012 przez Ilona Bugajska - Pielęgniarka: położnictwo
obalam

Niekoniecznie, aczkolwiek często przeszkadzają z tego względu że zeby się nie mieszczą i można odczuwać bolesność także sa z tego powodu usuwane

9.11.2012 przez Kasia Frączek - uczennica liceum, profil promedyczny
obalam

Jeśli ósemki nie dokuczają i wręcz nie wyszły do końca z zębodołu, a tym bardziej ponad dziąsło, to nie ma wskazań do usunięcia. Lecz jeśli bolą, wychodzą na wierzch, lub rosną w dziwny sposób, co u ósemek jest bardzo częste, to koniecznie trzeba to zrobić.

Najczęściej takie objawy towarzyszą dolnym ósemkom, więc je najczęściej się usuwa, ale po co zostawiać górne, skoro usunięcie ich praktycznie wcale nie boli? :)

10.11.2012 przez Karola - Student: analityka medyczna
obalam

Jeśli ktoś ma problemy z tymi zębami, np wyrzynają się w nieprawidłowy sposób lub sprawiają ból, to jak najbardziej należy je usunąć, ale jeśli nie sprawiają żadnych problemów to nie ma potrzeby

10.11.2012 przez Alicja Kucharezwska - Student medycyny: ratownik medyczny
obalam

należy je wtedy usunąć jak się nie mieszczą w szczęce lub jak krzywo rosną lub jakieś inne zagrożenie dla zebów

10.11.2012 przez Dorota Pańczyk - Student medycyny: pielęgniarstwo
potwierdzam

ani nie potwierdzam ani nie obalam... są to zęby które wychodzą najpóźniej, ale niestety szybko są psują i trzeba je usunąć.

11.11.2012 przez Adam Kaczmarek - Student: med
potwierdzam

Ósemki, zęby trzonowe III; niepotrzebne wg mnie, często stanowią problem przy wyrzynaniu, mogą być powodem infekcji, stanów zapalnych. Wykształcone często ulegają psuciu, ponieważ profilaktyka (mycie zębów) jest dość ciężka w ich przypadku.

12.11.2012 przez Szymon Suwała - Lekarz: lekarz POZ
obalam

"Ósemki" co prawda zaczynają co prawda za sprawą zawirowań genetycznych powoli znikać z fenotypu, jednak nie ma potrzeby, żeby je usuwać, choćby i były niepotrzebne (a to nie do końca prawda) - bo po co narażać się na mało przyjemny zabieg?

12.11.2012 przez ANNA MAŁEK - Student medycyny: 5 rok
potwierdzam

Utrudniony fizyczny dostęp i manewrowanie szczoteczką sprzyjają rozwojowi próchnicy. Są też często źródłem bólu podczas wyżynania. Są też częstą przyczyną przesunięcia pozostałych zębów, co jest najpoważniejszą konsekwencją. Ja swoje usunęłam jak tylko zaczęły masakrować moje dziąsła.

13.11.2012 przez Aga Ce - Student: studentka diksu
obalam

są niepotrzebne zęby? to może inne też są niepotrzebne? jak nie ma z nimi problemów to są jak najbardziej potrzebne

13.11.2012 przez malwina grzegorczyk - Student: Student automatyki i robotyki na Politechnice Wrocławskiej
obalam

Ósemki nigdy nie miałam nawet leczonej, są zdrowe i mocne, mój dentysta uważa, że skoro natura w coś nas obdarzyła to powinno to tam pozostać, oczywiście trzeba o nie zadbać.

13.11.2012 przez Luke Skywalker - Inny: Specjalista IT
obalam

Jeśli ząb mądrości nie sprawia problemów nie widzę powodów żeby ich usuwać. Co innego jeśli np. powodują stłoczenie innych zębów, lub krzywo wrastają (właśnie z takich powodów moje zostały usunięte:)

13.11.2012 przez
obalam

Prawidłowo wyrznięte ósemki to zęby jak najbardziej pełnowartościowe. W momencie gdy dobrze pełnią swą funkcję, należy je zostawić. Mogą się przydać między innymi w wieku starszym i służyć jako filar protetyczny ale również można je również przesunąć w miejsce utraconego zęba trzonowego tak aby obyć się implanta. Niestety zęby mądrości ulegają częstszemu psuciu choćby ze względu na trudności w szczotkowaniu a także mogą być przyczyną infekcji jamy ustnej.

13.11.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
obalam

nie usuwamy zdrowych ósemek, usuwamy jedynie zęby z próchnicą i problematyczne

13.11.2012 przez Karolina Tychowska - Inny: grafik komputerowy
obalam

Czasami ósemki są jedynym mocowaniem dla mostu lub protezy. Psuja się szybciej dlatego że sa umieszczone na końcu łuku zebowego i często nie są nalezycie wyczyszczone podczas szczotkowania.

13.11.2012 przez Karina Mak - Inny: inny
obalam

Nie można generalnie stwierdzić, że ósemki są niepotrzebne - to są pełnowartościowe zęby, które, w razie gdy mają miejsce w szczęce uczestniczą w procesie gryzienia, na pewno nie przeszkadzają.

Prawda jest jednak taka, że obecnie, z uwagi na rodzaj diety, jak też większą dbałość o zęby (niewypadanie ich z uwagi na to) często nie ma na ósemki miejsca i wtedy są one zbędne i powinno się je usuwać, gdyż mogą uczynić więcej szkód niż pożytku ( np. jak nie wyjdą całe).

13.11.2012 przez Medincognito - Inny: Uczeń liceum (biol-chem)
obalam

Zęby mądrości sprawiają nam zazwyczaj wiele problemów. Niektórymi mogą być nieprawidłowe ułożenie w łuku zębowym (ze względu na nieprawidłowe ułożenie korzenia i przez to stanowiące zagrożenie dla pobliskiej "siódemki"), mogą także rosnąć prostopadle do prawidłowego, prostego ustawienia. Ich wyżynanie może powodować także ból, stany zapalne. Kolejnym problemem jest trudny dostęp do tych zębów przy ich myciu, co sprzyja namnażaniu się bakterii i powstawaniu próchnicy, a co za tym idzie szybkim niszczeniu zęba. Kiedyś panował pogląd, że należy je usuwać niezależnie od tego czy są zdrowe, czy chore. Współcześnie odchodzi się od tego typu praktyk. Ze stomatologicznego punktu widzenia nie ma potrzeby ekstrakcji, jeżeli zęby te nie są "trefne". Co innego w ortodoncji - jeżeli ząb rośnie nieprawidłowo, bądź możliwe jest duże stłoczenie zębów po wyrżnięciu, ortodonta zleca chirurgowi szczękowemu usunięcie takowego zęba.

Ja sama miałam usunięte dwie "ósemki" ze względu właśnie na nieprawidłowe ich ustawienie w łuku (zdjęcie pantomograficzne wykazało, że zawiązki ustawione są poziomo). Innym problemem u mnie była zbyt ciasna szczęka, aby pomieścić komplet zębów, w który niestety natura mnie obdarzyła.

Poniżej link do zdjęcia "ósemek" ułożonych w łuku poziomo.

Dołączony obrazek:
14.11.2012 przez Marcin KA - Student medycyny: student jak student
obalam

Jeśli ósemka jest prawidłowo położona, bierze czynny udział w żuciu, jest bez próchnicy albo ma próchnicę ale możliwą do bezproblemowego wyleczenia Należy ósemki usuwać w przypadku, gdy mogą one skrzywić zgryz, powodować, że zęby będą zachodziły na siebie (nie ma miejsca na ósemki), mogą być stany zapalne przy ósemce zatrzymanej.

14.11.2012 przez Maria Kielan - Student medycyny: Studentka
obalam

Jeżeli 'ósemki' nie bolą a ich wzrost jest prawidłowy nie ma potrzeby ich usuwać.

14.11.2012 przez Agata Michalczyk - Student: student medycyny
obalam

ósemki, stabilizują zgryz a także zapewniają odpowiednią "pracę" stawów żuchwowych.

19.11.2012 przez Martusia - Inny: ...
obalam

Ósemki są bardziej narażone na próchnicę niż inne zęby, ze względu na utrudniony dostęp do odpowiedniego czyszczenia. Ale jeśli są zdrowe to nie ma potrzeby ich usuwania. Często zdarza się , że krzywo wyrastają wtedy należy je usunąć.

27.11.2012 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
Mit nie jest możliwy do jednoznacznego obalenia/potwierdzenia

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to, czy ósemki należy usuwać. Zależy to bowiem od sytuacji klinicznej. W populacji młodych ludzi o prawidłowej proporcji wielkości zębów do ilości miejsca w obrębie wyrostków zębodołowych szczęk (brak stłoczeń), którzy prawidłowo dbają o zęby, czyszcząc wszystkie powierzchnie nie tylko szczoteczką i pastą co najmniej 2 razy dziennie, ale również używając nici dentystycznych dla oczyszczenia wszystkich przestrzeni międzyzębowych, możliwe jest zachowanie trzecich trzonowców. Jeżeli jednak dentysta obserwuje zaniedbania higieniczne, które nie ulegają poprawie pomimo instruktażu higieny, a dodatkowo stłoczenia zębów, a szczególnie płaszczyznowe kontakty pomiędzy drugimi i trzecimi trzonowcami, wtedy lepiej jest zdecydować się na ekstrakcję. W niektórych krajach zęby mądrości są rutynowo usuwane w stadium zawiązków, co jest tłumaczone mniejszą rozległością zabiegu oraz zmniejszeniem ryzyka stłoczeń w przyszłości.

W naszej jednak rzeczywistości najczęściej zęby są leczone za wszelką cenę i niedokładnie, żeby „jakoś się trzymało jeszcze kilka lat”. W takich sytuacjach należy usuwać zęby, których utrzymanie „za wszelką cenę” stanowi zagrożenie dla reszty uzębienia. Do takich zębów należą nie tylko „8-ki”, ale również zęby stanowiące rezerwuar bakterii, np. drugie trzonowce górne objęte procesem paradontalnym, które często nie wykazują ruchomości, co sprawia że pacjenci trudno akceptują decyzję o usunięciu zęba.

Z drugiej jednak strony, jeżeli zgłasza się pacjent z wieloma brakami zębowymi, to wtedy każdy ząb, również i trzeci jest na wagę złota i właśnie wtedy często decydujemy się na leczenie kanałowe, które rzeczywiście z uwagi na skomplikowaną anatomię kanałów korzeniowych, jest trudne do przeprowadzenia.

dr n. med. Justyna Witalińska-Łabuzek, lekarz medycyny i stomatolog.

Żródło: Stomatologia Wieku rozwojowego. 2010. ISBN: 978-83-200-4166-8. Chirurgia stomatologiczna i szczękowo-twarzowa. 2001. ISBN: 83-88063-61-8.