Próchnica to przede wszystkim problem ludzi młodych.

Wydaje mi się, że rzeczywiście tak może być...

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (4)

21.09.2014 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

próchnica atakuje zęby mleczne tak jak i stałe

25.10.2014 przez Paweł - Student: student
obalam

Próchnica to problem ludzi, którzy nie myją zębów.

7.12.2014 przez Przemek Cygan - Inny: Medycyna naturalna
potwierdzam

Próchnica jest problemem dla ludzi starszych jak i młodszych, lecz przede wszystkim bardziej narażeni są młodzi ludzie, o zmienionych nawykach żywieniowych, których dieta zawiera dużą ilość węglowodanów prostych. Starsi ludzie, od dziecka, byli narażeni na czynniki powodujące próchnice w znacznie mniejszym stopniu niż obecni młodzi ludzie. (fluorowana woda, fluoryzacja zębów od przedszkola, fluor w paście, powszechny cukier). Jednak bezsprzecznie próchnica jest też problemem dorosłych.

21.12.2015 przez Dorota Stankowska - Lekarz: Lekarz stomatolog, wspólnie z mężem lek. stom. Przemysławem Stankowskim autorka poradnika "Bądź bystry u dentysty", prowadzą wspólnie prakt. stom. w Poznaniu, wykładowca Akademii Dawsona Polska
obalam

Patrząc na statystyki, rzeczywiście próchnica wśród dzieci i nastolatków jest niepokojącym zjawiskiem. Według danych Ministerstwa Zdrowia przykładowo tylko 20 proc. 5-latków ma całkowicie zdrowe zęby, ale problem próchnicy tak naprawdę dotyczy wszystkich. Próchnica jest pierwszym powodem utraty zębów i schorzeniem zaliczanym do tzw. chorób cywilizacyjnych, które są pokłosiem dynamicznego rozwoju cywilizacyjnego społeczeństwa. Stwierdzenie, że dotyczy głównie ludzi młodych i dzieci może wynikać ze specyfiki zębów dzieci i młodych osób. Zęby mleczne mają np. inną strukturę zębów, są cieńsze, słabiej zmineralizowane i mniej odporne na działanie kwasów. Zęby jak każda inna kość u młodego człowieka (nawet, jeśli ma już zęby stałe) dopiero się rozwija, proces ten trwa do ok. 21 roku życia. Większą podatność młodszych pacjentów na próchnicę mogą też prowokować ich nawyki, które dopiero raczkują – czasami jest to większa swoboda w podchodzeniu do tematu higieny i wizyt u stomatologa, czasem strach przed leczeniem, brak świadomości konsekwencji czy dieta wybitnie bogata w wysokoprzetworzoną żywność – fast foody, słodycze, słodkie, gazowane napoje itp. A to jak dbamy o zęby w dzieciństwie i za młodu ma niestety wpływ na nasz późniejszy stan zdrowia. Jednak mimo tego próchnica dotyka osoby w każdym wieku, ponieważ utrwalają się złe nawyki z dzieciństwa, rzadko myjemy zęby, boimy się dentysty, nie odmawiamy sobie słodyczy.