Zjawisko intensywniejszego wypadania włosów można zauważyć głownie na jesień i wiosnę.

Czy to prawda? Często obserwuje u siebie taką zależność, ale jakoś teoria, że lniejemy na zimę i lato jak zwierzęta jakoś do mnie nie przemawia.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (12)

21.10.2012 przez Natalia Kalamon - Inny: Uczeń liceum (biol-chem) , interesuję się medycyną.
potwierdzam

Podczas jesieni i zimy dostarczamy organizmowi mniej witamin w "czystej postaci" - owoców , soków. Warunki atmosferyczne np. słońce też mają duży wpływ na kondycję naszych włosów i ich wypadanie.

21.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Tak to prawda szczególnie po okresie czasu zimowego kiedy to cebulki włosa są obluzowane dużymi skokami temperatur

21.10.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Jednak jakoś natura ma też ma na nas jakiś wpływ choćby te linienie. Mam krótkie włosy i nie zauważyłem tego zjawiska ale może być prawdą

24.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Sezonowa utrata włosów jest bardzo częsta i może wynikać ze zmniejszonej ekspozycji na światło słoneczne w zimie, spada wtedy synteza witaminy D co osłabia włosy, w lato i w zimę dochodzi do nadmiernego wysuszania włosów. Powoduje to osłabianie cebulek włosów i ich wypadanie.

25.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Przyczyna tego sezonowego przerzedzania czupryny leży w hormonach – wiosną i latem pod wpływem działania promieni słonecznych ich wydzielanie wzrasta i w efekcie włosy rosną wyraźnie lepiej. Na jesień cykl życia tych nowych włosów się kończy i stąd częstsze wypadanie, które ustaje samoistnie.

9.11.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Wypadanie włosów osiąga szczyt w sierpniu - wrześniu. W tym okresie wypada zwykle dwa razy więcej włosów niż na wiosnę. Zwiększone wypadanie w pewnych porach roku wynika z fizjologii organizmu.

16.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Naukowcom udało się uzyskać istotne dane statystyczne na temat zależności wzrostu lub wypadania włosów (faz cyklu włosowego) od pory roku. Wypadanie włosów osiąga szczyt w sierpniu - wrześniu, kiedy to najmniej mieszków włosowych jest w fazie anagenu. W tym okresie wypada zwykle dwa razy więcej włosów niż na wiosnę. Średnica i długość wypadających włosów również podlegają sezonowym zmianom. Zwiększone wypadanie w pewnych porach roku nie jest, więc wynikiem braku skuteczności finasterydu, ale wynika z fizjologii organizmu.

21.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Skutki przebytych infekcji - zwłaszcza tych przebiegających z wysoka temperaturą możemy odczuwać na wiosnę. Jeśli chodzi o jesień - chodzi o żeński hormon estrogen, który wiosną i latem wydziela się bardziej intensywnie pod wpływem słońca. Stad m.in. charakterystyczny dla cieplej pory roku przypływ witalności. Jesienią natomiast ta stymulacja ustaje, włosy, które intensywniej rosły pod wpływem estrogenu kończą swój życiowy cykl.

28.11.2012 przez Aleksandra Strycharz - Patron portalu: Student
obalam

U niektórych tak ale nie zawsze jest to spowodowane zmianą pór roku niekiedy tracimy włosy prze stres a także testosteron który uszkadza komórki włosów

28.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Oczywiscie to wynika stad ze jestesmy ssakami i tak jak one, chociaz w O WIELE mniejszym stopniu po prostu zmieniamy owlosienie po lecie i zimie. Inan teoria mowi, ze podczas 'slonecznych' por roku nasze wlosy rosna szybciej poniewaz wtedy obserwuje sie podwyzszony poziom hormonow regulujacych wzrost wlosa. http://www.centre-clauderer.com/en/hair_seasons/autumn_hair_loss.htm

24.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Wypadanie włosów osiąga szczyt w sierpniu - wrześniu, kiedy to najmniej mieszków włosowych jest w fazie anagenu. W tym okresie wypada zwykle dwa razy więcej włosów niż na wiosnę. Średnica i długość wypadających włosów również podlegają sezonowym zmianom. Zwiększone wypadanie w pewnych porach roku nie jest, więc wynikiem braku skuteczności finasterydu, ale wynika z fizjologii organizmu.

9.05.2013 przez karolina pieczyńska - Student: wydziału lekarskiego
potwierdzam

To prawda, słońce uszkadza mieszki włosowe i osłabia włos. Ale osłabiony włos wypada po jakimś czasie- te osłabione latem wypadną nam z głowy jesienią.