Próchnica pojawiająca się w mlecznych zębach nie jest zagrożeniem

Czytałem ostatnio, że mleczne zęby nie są tak podatne na próchnicę niż stałe.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (3)

21.09.2014 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

"Jednak zęby mleczne, zanim wypadną, utrzymują miejsce dla zębów stałych oraz stanowią dla nich swego rodzaju drogowskaz i punkt odniesienia. Wczesne usuwanie zębów mlecznych jest jedną z przyczyn powstawania wad zgryzu. Brak nawet pojedynczych zębów powoduje zahamowanie wzrostu kości szczęki i żuchwy, co doprowadza często do pojawienia się wady, wymagającej nierzadko skomplikowanego leczenia ortodontycznego."

29.10.2014 przez Jakub Mróz - Lekarz: lekarz dentysta
obalam

Jest wręcz przeciwnie, ze względu na niższy stopień zmineralizowania tkanek twardych, zęby mleczne są bardziej podatne na wystąpienie próchnicy, a gdy próchnica już wystąpi, jej przebieg jest szybszy niż w zębach stałych.

Źródło - "Stomatologia wieku rozwojowego" pod red. M. Szpringer-Nodzak

23.02.2016 przez Dorota Stankowska - Lekarz: Lekarz stomatolog, wspólnie z mężem lek. stom. Przemysławem Stankowskim autorka poradnika "Bądź bystry u dentysty", prowadzą wspólnie prakt. stom. w Poznaniu, wykładowca Akademii Dawsona Polska
obalam

Można powiedzieć, że są nawet podatne na próchnicę bardziej, co wynika z dwóch czynników. Pierwszym jest struktura zębów mlecznych, które są słabiej zmineralizowane i mniej odporne na kontakt z kwasami, a co za tym idzie rozwój próchnicy. Drugim są nawyki żywieniowe i brak odpowiedniej higieny pierwszych zębów, ponieważ dieta dzieci często obfituje w np. słodycze (oczywiście nie jest to regułą, ale jest tak tendencja). Próchnica w zębach mlecznych jest równie groźna mimo że są to zęby tymczasowe. W zębach mlecznych występuje m.in. próchnica okrężna i próchnica wczesna, gdzie procesy psucia się zębów przebiegają szybko i są trudne do zahamowania. Jej rozwój może być niebezpieczny, pojedynczy ząb z ubytkiem może doprowadzić np. do uszkodzeń zawiązków zębów stałych, zakażenia innych zdrowych zębów, ale i całego organizmu. Utrata zębów mlecznych z powodu m.in. próchnicy może też doprowadzić do wad zgryzu, gdy wyrastające zęby stałe nie będą miały odpowiedniej podpory.