Pasty z fluorem są szkodliwe dla dzieci

Z jednej strony czytam, że im więcej fluory, tym lepiej dla zębów, a z drugiej słyszę,że fluor jest szkodliwy dla dzieci. To jak to jest?

Próby weryfikacji mitu (7)

16.09.2014 przez Grzegorz Gawin - Student: student stomatologii
obalam

Szkliwo dzieci jest w trakcie dojrzewania. Fluor w ich przypadku może działać na dwa przeciwstawne sposoby: w odpowiedniej ilości spowoduje tworzenie fluoroapatytów bardziej odpornych na proces demineralizacji, a tym samym w przyszłości dzieci będą miały zęby mniej podatne na próchnicę; w nadmiarze fluor zaburza architektonikę szkliwa, przyczyniając się do choroby zwanej fluorozą (skutkuje to m.in. nieestetycznymi plamami na zębach). Dlatego u dzieci w zależności od wieku zaleca się pasty o odpowiedniej zawartości fluoru w ppm. Pasty standardowe dla dorosłych mają przeważnie zawartość ok 1450 ppm fluoru, dla najmłodszych dzieci taka ilość będzie stanowczo za duża, dlatego na rynku są dostępne pasty o odpowiednio mniejszej zawartości (250 ppm, 500ppm, 1000 ppm). Celem dopasowania, której pasty używać, polecam skonsultować się ze stomatologiem w miejscu zamieszkania (dentysta uwzględni m.in. podaż fluoru z wody pitnej, co w niektórych miejscach w naszym kraju ma znaczenie). Nie wolno zapomnieć ze dziecku nakładamy na szczoteczkę pastę w ilości ziarenka groszku (nie więcej), obowiązkowo dziecko powinno wypluć "pianę" po paście, nie połykać (pasty smakowe często kuszą małych pacjentów do połykania). Należy pamiętać, że młodsze dzieci nie są jeszcze w pełni zdolne manualnie, i mogą omijać niektóre zęby, dlatego wskazane jest, aby rodzic aktywnie uczestniczył w codziennej higienie jamy ustnej.

18.09.2014 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

W zasadzie kolega Gawin napisał wszystko na ten temat. Ja załączam tylko link do artykułu naukowego potwierdzającego te informacje.

Niby są badania, że nadmiar fluoru wpływa na rozwój intelektualny, ale są one tak samo rzetelne i wiarygodne jak te dotyczące szczepionek konserwowanych rtęcią i autyzmu.

17.10.2014 przez Małgorzata Szymkowska - Inny: kura domowa
potwierdzam

fluor jest pierwiastkiem niezbędnym dla ochrony szkliwa i zdrowia zębów, ale w większej ilości jest szkodliwy dla organizmu, dlatego pasty z fluorem uważane są za niebezpieczne dla dzieci. niebezpieczeństwo dotyczy jednak małych dzieci, które jeszcze nie umieją wypluwać piany przy szczotkowaniu i w rezultacie połykają pastę. dlatego małym dzieciom zaleca się stosowanie pasty bez fluoru lub bardzo małych ilości (delikatne posmarowanie włosia) pasty dla dzieci do 6 lat, która zawiera mniejsze ilości fluoru, odpowiednie dla dzieci w tym wieku.

22.10.2014 przez Iwona O. - Inny: Nie tylko dbam o swoje zdrowie, ale też denerwują mnie mity, które narosły wokół zdrowia, medycyny i okolic. I chcę brać udział w ich obalaniu.
obalam

Pan Grzegorz Gawin w swoim komentarzu z 16.09 ujął temat kompleksowo. Nic dodać, nic ująć.

23.10.2014 przez Jerzy Jerzycki - Inny: eksperymentuję na sobie
potwierdzam

http://czaja33.republika.pl/budowa.htm

Czytamy "Warto także zaznaczyć, iż szkliwo przestaje sie tworzyć wraz z momentem wyrznięcia się zęba"

Różne postacie aminofluoru są opatentowane więc pasty piszące tylko o jonach fluoru, co zawierają ?

Jony fluoru są toksyczne dla szyszynki u wszystkich. Na dodatek jedyne co odtruje to ogromna ilość jodu lub sporo boru.

Uszkodzona szyszynka powoduje, że życie staje się szare, zbyt długie, wydaje się bardziej egzystencjalne. Testowałem na sobie odtrucie z jonów fluoru i zaobserwowałem wyraźnie ustąpienie tych skutków ubocznych.

Głównym powodem kruchości zębów jest brak magnezu i zła dieta - to też przetestowałem na sobie.

Sprawdźcie jaki jest na prawdę skład kości i co wpływa na ich twardość. Wapń jest miękki i łatwo go wypłukać, magnez zbryla ... a jony fluoru służą tylko do uszkadzania szyszynki i mamy go nadmiar - przeczytajcie skład wody butelkowanej i innych - ile dodają do "kranówy" nie wiemy - ile jest z wód gruntowych ? Też nie wiemy.

7.11.2014 przez Adam K. - Inny: bloger
obalam

aurea mediocritas - merytorycznie już przedyskutowano to powyżej, ja odwołuję się tylko do zdroworozsądkowego podejścia - jeśli nawet sam fluor "przedawkowany" jest szkodliwy, nie oznacza to, że odpowiednio dobrana pasta, która go zawiera, będzie szkodliwa dla dzieci (albo dorosłych, albo kobiet w ciąży, albo cokolwiek jeszcze sobie ktoś wyimaginuje).

7.11.2014 przez Wojak - Inny: dziennikarz
potwierdzam

Potwierdzam. Czytałem jakiś czas temu artykuł, w którym było napisane, że nadmiar fluoru szkodzi zębom, a u dzieci jest ten problem, że często nie potrafią dokładnie wypłukać ust po myciu zębów i zdarza się, że połykają pastę, a potem fluor magazynuje się w organizmie (co podobno sprzyja łamaniu się kości).

18.11.2014 przez Urszula Kaczmarek - Lekarz: prof. dr hab. n. med.
obalam

OBALAM

Stosowanie past do zębów z fluorem zalecane jest w celu zapobiegania i kontroli choroby próchnicowej od ponad 50 lat. Zaobserwowany w minionych 30 latach w wielu krajach spadek częstości występowania i intensywności próchnicy przypisywany jest powszechnemu stosowaniu tych past.  Jednakże zalecenia dotyczące stosowania past fluorkowych u małych dzieci ulegały modyfikacji w celu uzyskania maksymalnego efektu zapobiegawczego przy minimalnym ryzyku fluorozy zębów. Towarzystwa stomatologiczne w wielu krajach opracowały własne rekomendacje w zakresie stosowania past fluorkowych  u dzieci uwzględniając potrzeby zapobiegawcze wynikające z danych dotyczących występowania próchnicy oraz sztucznego fluorkowania wody wodociągowej lub naturalnej koncentracji fluoru w wodzie.  

W kraju  opracowano również zalecenia dotyczące zawartości fluoru w pastach dla dzieci uzależnione od poziomu ryzyka próchnicy  i wieku przy śladowej zawartości fluoru w wodzie wodociągowej . Są one następujące: u dzieci do 2 lat  pasta z fluorem w stężeniu  500 ppm  przy podejrzeniu możliwości nieprzestrzegania zalecenia dotyczącego ograniczenia ilości pasty, tj. stosowania śladowej ilości („delikatne posmarowanie włosia” jak określa Pani Iwona O.), ale skuteczniejsze jest stosowanie   w tym wieku pasty zawierającej 1000 ppm fluoru; u dzieci w wieku od 2 do 6 lat  - pasta z zawartością fluoru 1000 ppm w ilości ziarna grochu, a powyżej 6 lat pasta ze stężeniem fluoru  1450 ppm w ilości 1-2 cm długości pasma pasty. Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia opublikowanego w 1994 r. już wynikało, iż pasty z zawartością fluoru 500 ppm fluoru i poniżej  nie wykazują działania zapobiegawczego wobec próchnicy zębów mlecznych. Potwierdzają to aktualnie opublikowane dane, jak również praca oparta na metaanalizie  podana  w linku przez Pana Adama Oldfarta.

U małych dzieci nie należy stosować past smakowych  zachęcających do ich połykania (taką samą opinię wyraził Pan Grzegorz Gawin). Należy pamiętać, iż rodzic powinien kontrolować ilość stosowanej przez dziecko pasty do jednorazowego szczotkowania i jakość przeprowadzonego zabiegu do ok. 10 roku życia.

Ma rację Pan Grzegorz Gawin, iż stomatolog powinien udzielić porady odnośnie stosowania pasty  do zębów u danego dziecka uwzględniając zawartość fluoru w wodzie wodociągowej lub w  wodzie mineralnej  spożywanej przez dziecko – w przypadku  fluoru „więcej nie znaczy lepiej” (zgodnie z opinią Pana Wojaka).

Działanie fluoru zawartego w paście do zębów jest miejscowe – zewnętrzne na zęby, a ogólnoustrojowe tylko przy połykaniu  pasty.

http://www.medipub.cba.pl/index.php?id=10113 

http://www.portalpts.pl/Index.aspx?sid=30

http://whqlibdoc.who.int/trs/WHO_TRS_846.pdf