Nie ma znaczenia jakiej pastą do zębów używamy. Wszystkie zawierają te same składniki.

Jeśli w gruncie rzeczy przejrzy się skład podany na odwrocie tubki, to można zauważyć, że nie ma tam żadnych różnic oprócz tych składników które odpowiadają za smak pasty lub jej zapach.

Próby weryfikacji mitu (2)

18.09.2014 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
potwierdzam

W zasadzie to prawda, biorąc pod uwagę fakt, że past z fluorem jest coraz więcej na rynku. To tylko kwestia odpowiedniego marketingu. Tak samo równie dobrze można myć włosy płynem do naczyń zamiast super-szamponem z wyciągiem z szakłaka i konopii indyjskich.

20.11.2014 przez Paweł Niewiadomski - Student: Student Farmacji
obalam

Niestety nie mogę się zgodzić. Część past nie zawiera fluoru, część jest oparta na sodzie oczyszczonej a zupełnie inna część zawiera składniki ścierające płytkę nazębną np. sproszkowane koralowce. Żele do mycia zębów mają całkowicie inny skład niż klasyczne "białe" pasty.

12.05.2015 przez Urszula Kaczmarek - Lekarz: prof. dr hab. n. med.
obalam

Pasty do zębów sporządzane są zgodnie ze standardową formułą, która ogólnie określa zawartość poszczególnych składników, a mianowicie: 20-40% woda demineralizowana, 20-40% środki ścierne (np. fosforan wapnia, węglan wapnia, dwutlenek krzemu, krzemionka różniące się twardością, rozmiarem i  konfiguracją drobin), 20-40% środki powierzchniowoczynne – zwilżające (najczęściej laurylosiarczan lub laurylosarkozynian,

ułatwiają oddzielanie złogów nazębnych i resztek pokarmowych od powierzchni zęba), 10% specjalne substancje aktywne, 2% środki wiążące (zagęszczające - pochodne celulozy, guma arabska, skrobia, agar-agar), 2% środki pieniące, 2% środki smakowe (np. olejki eteryczne,esencje owocowe i roślinne), 2% środki słodzące (np. sacharyna, sorbitol), 1% środki barwiące i konserwujące  (np. barwniki spożywcze) i 1% substancje aktywne terapeutycznie. 

 

Jednakże pasty różnią się między sobą zawartością aktywnych terapeutycznie związków, w tym fluoru, którego maksymalna zawartość w dostępnych handlowo pastach nie przekracza 0,15% (1500 ppm)  niezależnie od zastosowanego związku chemicznego (fluorek sodu, aminofluorek, monofluorofosforan, fluorek cyny (II)).

 

Niektóre z nich oprócz fluorku zawierają argininę i zapewniają większą ochronę przed próchnicą, inne mają zastosowanie do nadwrażliwych zębów zawierają fluor, argininę, związki potasu, związki strontu, hydroksyapatyt oraz bioaktywne szkło.