Przykry zapach z ust zawsze wynika z braku higieny jamy ustnej.

Zauważyłam u mojego męża ostatnio brzyki zapach z ust. Czego to może być powodem? Uważam, że to kwestia niewłaściwej higieny, ale on twierdzi, że dba o jamę ustną.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (4)

5.10.2014 przez Mateusz - Student: nd
obalam

Brzydki zapach z ust może być spowodowany szeregiem czynników od braku higieny jamy ustnej poprzez problemy z migdałkami, problem z trawieniem, zakażenia grzybicze itp.

18.07.2015 przez Klaudia Działowa - Inny: Znam się na różnych mitach dietetycznych i czasem medycznych.
obalam

Absolutnie się nie zgadzam. Z braku higieny jamy ustnej też jest brzydki zapach, ale nie tylko od tego. Osoby odchudzające się mają też "smoczy oddech" oraz osoby, które mają kłopoty z trawieniem.

6.09.2015 przez Tomasz Nichnicki - Lekarz: ...
obalam

Częstą przyczyną przykrego zapachu z ust są stany ropne migdałów lub problemy żołądkowe. Brak higieny jamy ustnej może wpływać na przykry zapach ale nie zawsze.

24.11.2015 przez Dorota Stankowska - Lekarz: Lekarz stomatolog, wspólnie z mężem lek. stom. Przemysławem Stankowskim autorka poradnika "Bądź bystry u dentysty", prowadzą wspólnie prakt. stom. w Poznaniu, wykładowca Akademii Dawsona Polska
obalam

Przykry zapach z ust może być m.in. wynikiem odkładania się resztek pokarmu lub ich długiego zalegania w zakamarkach zębów. W tym celu polecam dokładniejszą higienę i dokładne nitkowanie. Proszę też zwrócić uwagę na język, jego także warto czyścić np. specjalną szczoteczką oraz używać płynów do płukania ust, które odświeżą oddech i działają antybakteryjnie. Przyczyną może być także paradontoza, której częstym symptomem jest specyficzna woń z ust. Poza powodami stricte stomatologicznymi, przykry zapach z ust może być także wynikiem innych dolegliwości zdrowotnych: cukrzycy, powikłań na migdałkach po anginie, grzybicy jamy ustnej, schorzeń na tle pokarmowym czy chorób nerek. Jeśli po dokładniejszej higienie jamy ustnej, problem nie zniknie, sugeruję wizytę u stomatologa – jeśli źródło problemu nie jest stomatologiczne, to odeśle on Pani męża do innego specjalisty.