Tabletki antykoncepcyjne mogą doprowadzić do marskości wątroby.

Prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (13)

21.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Potwierdzam ten mit, może doprowadzić do marskości wątroby ale nie znaczy że każdy kto używa tego typu tabletek jak i kuracji hormonalnej to zachoruje na marskość wątroby

21.10.2012 przez Michał - Inny: jak na razie uczeń bio-chemu
potwierdzam

Zwykle nie, ale w jakichś ogromnych ilościach lub w połączeniu z innymi przyczynami marskości- tak

24.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Tabletki antykoncepcyjne nie są czynnikiem ryzyka marskosci wątroby.

źródła: Patologia znaczy słowo o chorobie W.Domagała

24.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
potwierdzam

Jak kazdy lek, tak i te tabletki mogą mieć skutki uboczne i doprowadzic do martwicy, nie zdaza sie to jednak czesto

16.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Nnastępstwem mogą być żółtaczka i świąd skóry. Obserwacje w wielu krajach wykazały, że w grę mogłaby wchodzić tu pewna dziedziczna skłonność do skutków niepożądanych. Dotyczy to na przykład kobiet, które dostają żółtaczki w przebiegu prawidłowej ciąży. Na ogół zaburzenie wydzielania żółci cofa się po odstawieniu pigułki samoistnie, bez pozostawiania uszkodzeń w wątrobie. Stosowanie pigułki powinno więc zawsze podlegać kontroli lekarskiej.

Obok zaburzeń wydzielania bilirubiny pigułka może prowadzić do innego uszkodzenia wątroby, które należy ocenić jako dużo poważniejsze. W wyniku stosowania hormonów dochodzi do zwiększonej skłonności do powstawania zakrzepów, ponieważ powstająca w wątrobie substancja przeciwzakrzepowa nie jest wytwarzana w wystarczającej ilości lub jest inaktywowana. Czasami zakrzepy mogą powstać w żyłach odprowadzających krew z wątroby. Ma to poważne następstwa dla całego organizmu, gdyż krew nie może opuścić wątroby. W wyniku zastoju krwi dochodzi do obrzęku wątroby i pojawia się wodobrzusze (tzw. zespół Budda-Chiariego). W takim przypadku należy szybko interweniować i próbować pokonać przeszkodę za pomocą środków rozpuszczających skrzeplinę. Często jednak nie udaje się to. Dlatego stosowanie tych środków nie jest uważane za terapię ostateczną - w przeciwieństwie do niezwłocznie przeprowadzonego przeszczepu wątroby.

Kobiety, które raz przeżyły zakrzep żył wątrobowych, do końca życia muszą stosować leki przeciwkrzepliwe (kumarynę), ponieważ w przeszczepie także może dojść do zakrzepu tych żył. Ta cecha nie jest do dzisiaj jeszcze wyjaśniona.

Dalszymi następstwami antykoncepcji hormonalnej może być tworzenie się ogniskowych rozrostów komórek wątrobowych, tzw. gruczolaków wątroby odpowiadających hiperplazji ogniskowo-guzkowej. Na ogół poprzedza je długotrwałe stosowanie estrogenów (dłużej niż 5 lat). Chodzi tu zasadniczo o łagodne nowotworzenie, ale w przypadkach dalszego rozszerzania się na tkankę wątrobową i przy krwawieniach schorzenie to wymaga czasami interwencji chirurgicznej. Zrozumiałe jest, że u kobiet, u których pojawi się takie nowotworzenie, należy przerwać dalsze stosowanie estrogenów.

17.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych nie prowadzi do marskości wątroby, jednak może być przyczyną ogniskowego rozrostu guzkowego wątroby (Hyperplasia focalis nodularis).

21.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

skutkiem ubocznym hormonalnej antykoncepcji może być marskość wątroby. Odsyłam na stronę pharmindex, bądź do Podręcznika farmakologii i terapii Goodmana

27.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
potwierdzam

czę­ściej wystę­puje u kobiet w wieku 15–45 lat, które przyj­mują tabletki (pigułki) anty­kon­cep­cyjne.

5.12.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
potwierdzam

mogą ale jest to bardzo rzadkie

7.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Nowoczesne leki antykoncepcyjny nie prowadzą do bardzo wielkiego obciążenia wątroby

17.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Tabletki nie powodują marskości tylko FNH (ogniskowy rozrost guzkowy wątroby). Jest to niezłośliwy guz wątroby występujący u około 0,3% populacji ludzkiej, stwierdzany 6–8-krotnie częściej u kobiet zwykle w wieku 30–50 lat, ściśle korelujący ze stosowaniem hormonów – antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej. Jest drugim pod względem częstości niezłośliwym guzem wątroby (według niektórych danych trzecim).

22.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Tabletki antykoncepcyjne nie sa bezposrednim czynnikiem ryzyka powstania marskosci watroby. Powoduja one jednak szereg innych schorzen tego narzadu: zespol Budda- Chiariego, zab krzepliwosci, gruczolaki.

24.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Nie ma źródeł mówiących o bezpośrednim wpływie tabletek antykoncepcyjnych na wytworzenie marskości wątroby. Terapia ta niesie ze sobą jednak ryzyko wystąpienia szeregu dysfunkcji, takich jak zaburzenia wytwarzania żółci czy gruczolaki wątroby.