Skarpetki a ciepłe stopy - Gdy stopy są bose to same wytwarzają ciepło

Słyszałem, że stopy będą cieplejsze, gdy pod kołdrą nie będę miał skarpetek. Bose stopy wytwarzają ciepło, pod kołdrą tworzy się coś na kształt bańki ciepłego powietrza. Kołdra zapobiega jego wydostawaniu się. Jeśli założysz skarpetki, Twoje ciało musi wytworzyć więcej energii ceiplnej - na ocieplenie skarpetek i na wytworzenie tej bańki ciepłego powietrza. Skutek jest taki, że stopy dłużej się rozgrzewają i często zanim zdążysz zasnąć odczuwasz dyskomfort związany z zimnymi stopami.

Próby weryfikacji mitu (13)

1.09.2012 przez Bogna Papiorek - Student: Politechnika Wrocławska
obalam

nie możliwe! jak mam zasnąć bez skarpetek, to bez szans, zimno mi na samą myśl!

14.09.2012 przez Sylwia Mąkosa - pasjonat medycyny
potwierdzam

Ja zawsze ściągam skarpety kiedy kładę się pod pościel. Szybciej się rozgrzewają. Może tu ma też wpływ ułatwione krążenie krwi? Skarpetki często uciskają nad kostką.

28.09.2012 przez Michał Kaźmierczak - Inny: magister analityki medycznej
obalam

Skarpetki są po to aby ciepło w stopach nie uciekało na zewnątrz. Skarpetki są izolatorem. Takim samym izolatorem jest kołdra itp. Różnica między skarpetkami a kołdrą jest taka, że skarpetki na ogół lepiej izolują bo przylegają do stopy. Chyba, że owinie się stopy kołdrą. Ja osobiście śpię zawsze z odkrytymi stopami bo krążenie w stopach mam bardzo dobre:)

27.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Zakładając na siebie kilka warstw ubrań, gdy jest zimno, kolejne warstwy zatrzymują ciepłe powietrze między sobą, łatwiej wówczas utrzymać stałą temperaturę.

14.11.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
obalam

problem zimnych stóp najczęsciej dotyczy usisku spowodowanego przez skarpetki. krew ma wtedy utrudniony dopływ.

18.11.2012 przez Rachela - Inny: przyszły ortopeda
obalam

Opcja jest taka, że czym więcej ubrań tym cieplej, ale skarpetki nie powinny nas uciskać, bo powodują że mamy gorsze krążenie krwi do stóp, co może być skutkiem zimnych stóp.

8.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Zakładając skarpety izolujesz stopę od np. zimnego podłoża które ochładza stopę. Problem zimnych stóp ma duże znaczenie od naszego krążenia ale to inny problem.

11.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Między warstwą skarpetki a skórą stopy analogicznie tworzy się "bańka powietrza" (tylko odpowiednio mniejsza), która razem z warstwą powietrza między skarpetką a kołdrą daje jeszcze efektywniejszą termoizolację.

16.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Obalam mit. Stopy nie wydzielaja az tyle ciepla, zeby ogrzac cale nasze cialo pod koldra. Nawet jesli by tak bylo, skarpetki nie sa wystarczajaca przeszkoda, zeby to cieplo zatrzymac. Co wiecej, naukowcy dowiedli ze zakladanie skarpetek pomaga w zasnieciu.

19.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Skarpetki założone pod kołdrą działają jako dodatkowa bariera chroniąca stopy przed oziębieniem, wtedy grzeje nas nie tylko ciepłe powietrze zatrzymane pod kołdrą ale także to pod skarpetkami

21.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Włóż nogi do gorącej wody. Potrzymaj 10–15 minut. Potem załóż ciepłe skarpety i wejdź pod kołdrę.

24.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Do snu trzeba zakładać skarpetki, które mają luźny ściągacz, żeby nie zaburzały krążenia krwi. Wtedy stają się izolatorem od środowiska zewnętrznego i krew przepływająca przez stopy rozgrzewa powietrze wokoło i jest nam ciepło.

26.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Żadna bańka nie powstaje. Po prostu ciepło wytwarzane przez organizm nie ucieka tak szybko, bo ma do pokonania skarpety i kołdrę.

14.01.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Świetne. Przeszukując bazy medyczne nie udało mi się dotrzeć do teorii „bańki powietrza”. Opierając się na zdrowym rozsądku większości ww. Pogromców można stwierdzić, że skarpetki, o ile nie są o 5 numerów za małe i nie uciskają odpowiednich tętnic, stanowią dodatkową warstwę izolacyjną. Czym grubsze tym lepszą. Gdyby hipoteza „bańki powietrznej” była prawdziwa, to bez sensu byłoby zakładanie grubych skarpetek do butów wyścielonych ciepłym „misiem”. Przy takim rozumowaniu lepiej zimą byłoby iść w góry obutym, ale na bosaka, niejako. Pozdrawiam najserdeczniej wyznawców „powietrznej bańki” !!!

Źródło: brak.