Odpoczynek, leki przeciwgorączkowe, gorący rosół: jedyny oręż w walce z grypą.

Stało się. Kilka zimniejszych dni i ja już leże trzeci dzień w łóżku z grypą, zastanawiając się jak najszybciej się jej pozbyć. Czy odpoczynek, leki przeciwgorączkowe i gorący rosół to wszystko co mogę zrobić aby (najlepiej jak najszybciej) wyzdrowieć? Może są jakieś inne sposoby walki z grypą?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (14)

20.10.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Niestety, ale grypa to choroba wirusowa. Nie możemy leczyć przyczynowo, więc trzeba leczyć objawowo - przyjmując leki przeciwgorączkowe, na bolące gardło itp. Organizm sam musi "udźwignąć" wirusa. Co innego jeśli na podłożu choroby wirusowej rozwinie się choroba bakteryjna, wtedy musimy biec po antybiotyk.

21.10.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

na wirusy to najlepiej wygrzanie się, na wirusy nie działaja antybiotyki więc to wszystko co można zrobić

22.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Oczywiście, że istnieją leki p/wirusowe! Chociażby popularny ostatnimi czasy Tamiflu (Oseltamivirum) czy Zanamiwir. Inną sprawą jest, że leki te nie są obojętne dla naszego organizmu i jeżeli jest się młodym ogólnie zdrowym człowiekiem to lepiej przeleżeć tę grypę w łóżku.

23.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

To wszystko może pomóc zmniejszyć objawy grypy takie jak gorączka bóle mięśniowe czy inne. Niemniej przy zachorowaniu na grypę powinno się skontaktować się z lekarzem w celu przedyskutowania alternatywnego leczenia.

23.10.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Leki przeciwzapalne (jeśli o te chodziło) działają dużo lepiej na infekcje zapalne, czyli bakteryjne. Odpoczynek jak najbardziej wskazany, ciepły (gorącym się pacjent poparzy) rosół również. Ale lek na grypę jest - Tamiflu. Jednak stosowanie go wymaga potwierdzenia, czy infekcja jest rzeczywiście wirusowa. Gorączkę można skutecznie zbijać mokrymi okładami.

26.10.2012 przez Agnieszka Matula - Student medycyny: studentka UM we Wrocławiu
obalam

Rosół i łóżko to nie jedyne „lekarstwa” na grypę. W poważnych przypadkach stosuje się leki takie jak Zanamiwir i Oseltamiwir lub leki starej generacji amantadyna i rymantadyna. Mimo wszystko osoby bez dodatkowego obciążenia ze strony innych układów, powinny się leczyć „domowymi” sposobami.

29.10.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
potwierdzam

Pomimo, iż istnieją leki przeciwwirusowe np. Tamiflu, to reżim łóżkowy jest zalecany w terapii grypy.

2.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Grype mozna leczyc wylacznie objawowo. Nalezy wiec chora osobe 'polozyc' do lozka. Podajemy leki przeciwgoraczkowe, przeciwbolowe, nawadniamy chora osobe, leczymy kaszel.

24.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Przy braku powikłań nie zaleca się stosowania inhibitorów neuroaminidazy np. oseltamivir ( Tamiflu ).

Należy dać organizmowi czas na regenerację.

źródło: choroby wewnętrzne A.Szczeklik

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Leczenie grypy polega na przyjmowaniu substancji antywirusowych - antygrypowych. W 1999 roku medycyna otrzymała dwa selektywne inhibitory neuraminidazy, tj. jednej z podjednostek glikoproteinowych wirusa grypy.

Aby leczenie grypy wszystkimi inhibitorami wirusa grypy było skuteczne powinno się je zacząć w pierwszym lub drugim dniu po wystąpieniu pierwszych objawów.

25.09.2013 przez Dziadek Grypoodporny - „Na zdrowie nie narzekam, co najwyżej na brak czasu”
potwierdzam

Przy zakażeniu wirusem grypy wyżej wymienione środki są nieodzowne by wyzdrowieć. Warto jednak na następny sezon pomyśleć o szczepionce, która złagodzi objawy i powikłania w wypadku kolejnych zachorowań.

2.10.2013 przez Tata Grypoodporny - "Nie mam czasu na grypę, tyle by mnie ominęło"
potwierdzam

Tak jak mówi dziadek, domowe sposoby nie zaszkodzą, a następnym razem lepiej pamiętać o profilaktyce , czyli szczepieniach.

2.10.2013 przez Babcia Grypoodporna - „Zawsze jestem gotowa do pomocy i działania.”
potwierdzam

Sama prawda niestety. Jak już grypa nas dopadnie to nie pozostaje nic innego. Dobrze, że zaszczepiłam się w tym roku i na razie nic mi nie dolega.

7.04.2014 przez Mama Grypoodporna - „Mam wiele ról i obowiązków, aby im sprostać potrzebuję skutecznych i prostych rozwiązań”
potwierdzam

To obowiązkowy zestaw w walce z grypą, ale nie można się do niego ograniczać. Konieczne są leki przeciwwirusowe!