Węgiel leczniczy wchłania alkohol

Zastanawiałem się ostatnio nad wypróbowaniem węgla aktywnego na objawy kaca .Teoretycznie jego działanie polega na pochłanianiu toksyn i innych substancji .Postanowiłem poszukać czegoś na ten temat w internecie .Trafiłem z jednej strony na informację : - " Węgiel leczniczy - neutralizuje alkoholowe trucizny w żołądku " oraz " 1 g węgla pochłania 300 mg etanolu " z drugiej jednak strony na pfm.pl znalazłem : "Węgiel leczniczy nie adsorbuje rozpuszczalników organicznych, w tym alkoholi, słabo adsorbuje sole mineralne rozpuszczalne w wodzie." Dodam że myślałem też aby wspomagać się raphacholinem .Proszę o opinie .

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (2)

12.05.2014 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Węgiel aktywny nie jest skuteczny w zatruciu etanolem czy metanolem. Tzn. przyjęcie węgla aktywowane po jakimś czasie od spożycia alkoholu jest bezsensowne. Etanol, jako związek drobnocząsteczkowy bardzo szybko się wchłania - nawet już w jamie ustnej. Natomiast przyjęcie węgla razem z alkoholem faktycznie zmniejsza jego wchłanianie. Ale co to za frajda łykać alkohol i węgiel jednoczesnie?

13.05.2014 przez Paweł - Student: student
obalam

Węgiel aktywowany to tak naprawdę pierwiastkowy węgiel bardzo rozdrobniony, a zatem o dużej powierzchni aktywnej.

Węgiel nie reaguje z etanolem. Dla odmiany etanol bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i zostanie szybko wchłonięty przez nabłonek.

Nie ma tu czasu na inne reakcje chemiczne.

Były prowadzone w tej sprawie badania. Co ciekawe, w 1981 wykazano skuteczność na psach:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7246560

Natomiast później w dwóch badaniach na ludziach obalono skuteczność:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3710499

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3723647

Ja powiedziałbym, że wypełnienie żołądka węglem leczniczym wpływa na wchłanianie alkoholu tak jak zjedzenie posiłku. Im żołądek pełniejszy, tym wchłanianie następuje nieco wolniej. Ale może lepiej kiełbaskę niż węgiel?

Niestety, cudownego sposobu na picie bez zatrucia nadal nie znaleziono :-).